ירושלים/ המנזר על שדה הדמים

המסורת הנוצרית מספרת שיהודה איש קריות שהסגיר את ישו לידי הרומאים קיבל שלושים שקלי כסף, בכסף הדמים קנה את האדמה במורד גיא בן הינום ונחל קידרון שנקראת חקאל דמא (שדה הדמים), אחר תלה את עצמו. מנזר יפה נבנה במקום על שם אונופריוס הקדוש בשנת 1892 מעל מערות קבורה עתיקות

הרוח המטפסת אל הרי ירושלים מביאה איתה עננים, קרעיהם מבקשים להיאחז בקסטל, לפוש קמעה בדרך מזרחה וממלאים בערפל את מוצא תחתית, הרוח נושפת בהם במעלה הכביש העולה לבניני האומה, גשר המיתרים חותך בהם לפרוסות דקות, אחרי בלבול קל מתאחדים וממהרים לשטוף את עמק המצלבה במסך כבד. ברחביה הציצו העננים בבתים הנאים, אבל הרוח חסרת הסבלנות ממריצה אותם מזרחה. מול חומת העיר העתיקה מתרסקים מרצון העננים, נקרעים לרצועות ומסתננים כגנבים בערפל רך של קיץ כצעיף שקוף בסמטאות העיר העתיקה. הרוח זועמת, מכנסת את העננים המפוזרים, מאחדת אותם בקצה הסמטאות הצרות, ואחר מגלישה אותם אל גיא בן הינום, עתה עוטף את המורד הרחב צל כבד, כאן עצרו העננים את מסעם, עוד מכשול אחד לפני הגבעות הקרחות של מדבר יהודה, אבל כאן עצר הענן וירד לאט אל המנזר היפה. שם דילג ענן הקיץ על הדלת הכבדה, רפרף על הגן הקסום הפורח, נשק למגורי הנזרים, התאסף במרפסת המרובעת וגלש לאט לקומה התחתונה, שם שורה של מערות אפלות מתקופת הבית השני, מערות קבורה מסתוריות ושם נעלם הענן בין המערות, וכך באור אחה"צ נראית טרסת אבן האוחזת בשביל העלייה למנזר, שער גדול וכהה ממתין למתדפקים עליו, ולא תמיד נשות המנזר יפתחו את שעריו.

dubi zakai 1dubi zakai 5

שלושים שקלי כסף, זה המחיר על שמסופר בברית החדשה קיבל יהודה איש קריות עבור הסגרתו של ישו. לאחר ההסגרה, כך מסופר בברית החדשה התחרט יהודה איש קריות ותלה את עצמו. מכאן הסיפור מקבל שתי גרסאות, האחת שיהודה זרק את הכסף לאוצר המקדש והכוהנים לא רצו להשתמש בכסף המקולל לצרכי המקדש והם קנו את השטח לקבורת הגרים עולי הרגל לירושלים. שדה זה נקרא 'חאקל דמא' (שדה הדמים). גרסה שנייה מספרת על יהודה איש קריות שקנה את המקום בכסף בגידתו, מצא את מותו בשדה, דמו הרווה את האדמה וכך נולד השם: 'חאקל דמה' (שדה הדמים). כך או כך המקום התקדש והפך למנזר יפה סגור ותחום במפגש גיא בן הינום ונחל קידרון.

בשנת 1892 נבנה בחקאל דמא על ידי הכנסייה היוונית מנזר על שם 'אונופריוס' (שם נוסף למנזר שנמצא בחאקל דמא). חגו של הנזיר שלו זקן ארוך ומבט מיוסר בעיניים מתקיים ב-25 ביוני, בין שמונה לתשע בבוקר מתקיים הטקס, הנזירים והכמרים לובשים בגדי חג ובתהלוכה שקטה יורדים לחצר בו הבישוף מברך על חמישה כיכרות לחם קדוש, ונותן לידי כל אחד תאנה לזכר הנזיר שהקים את המנזר שמכר תאנים בשוק. כדאי להגיע באותו יום בו שערי המנזר נפתחים לאורחים.

dubi zakai 2dubi zakai 4

בתאריך הזה נפתח המנזר למבקרים אל הכנסייה החצובה בסלע, אל הגן המקסים שמקיף את בניני המגורים, ואל מערות הקבורה העתיקות עליהן הוקם המנזר. זהו אחד המנזרים המסתוריים, מעל שער המנזר חצובה באבן דמותו של אונופריוס המשתחווה למלאך.  כנסיית המנזר המפוארת נמצאת בתוך מערה החצובה בסלע.

Share Button


אודות


'ירושלים/ המנזר על שדה הדמים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11