יצירה/ פסלי המלח

האמן הגדול ביותר בתבל, הטבע, מגיש לנו תערוכה נפלאה של פסלי מלח לאורך חופי ים המלח. הסיור ב"תערוכה" מותנה רק במקומות שמותר לטייל. קבלו את פסלי המלח.

הגשם, כדרכו, ממרק את מדבר יהודה. אבק הקיץ נאסף בנחלים, זורם בשצף חום אל ים המלח. טיפות הגשם, כדרכן, נוקשות בעדינות באדמת המדבר, מגמיעות במים זכים את צמחיית המדבר הרדומה. ובתוך האדמה הצמחים התפנקו בשנת קיץ ארוכה במעמקי האדמה המגוננת והחמימה, טיפות הגשם הנוקשות עוררו אותם לחיים. והתרגשות מתחת לאדמה, הפרחים החלו לברור לעצמם את מלתחת צבעי הפריחה לעונת האביב, ואז הגיחו מהאדמה בשלל צבעים כובש. אוויר המדבר הופך צונן ובהיר, גם ראשי ההרים הכהים והמשוננים התמרקו במראה אביבי. על ים המלח כבר נחים ערפילי הקיץ לבנים שמרמזים על קצה האביב.

dubi zakai 5-1 dubi zakai 5-2

קשה להגיע לחלק מחופי ים המלח, הים הנסוג מחייב הליכה ארוכה וקשה מכביש 90, מזרחה, עד לקו למים המלוחים. מלכודות מפחידות אורבות בדרך, בדמות בולענים ענקיים, אפלים וזוממים. סמוך לעינות צוקים, הים התרחק מזרחה והשאיר אחריו בוצה טובענית. ואם זה לא מספיק דווח על כמה רעשי אדמה בחודשים אחרונים בים המלח. וכך, הים, בדרכו הסבלנית, נוקם בנו על הזנחה של שנים ובכל פעם מפתיע מחדש.

אבל, בכל רע יש גם טיפונת של טוב, הים הנסוג חשף כמה מעיינות קטנים, חלקם  המים הנובעים מהם רותחים עד כדי צלייה. מי המעיינות צלולים בוקעים מלב האדמה, חלקם מליחים, צבעם טורקיז מזמין. בחלק מהחופים הזמינים אפשר לטייל בהם. וכך, המטייל בעל דמיון עשיר יכול גם להנות מעבודתו של גדול האמנים, הטבע. הטבע מציב את עבודותיו לאורך חופי הים, פסלי מלח גדולים. התערוכה הפיסולית זו הייתה גורמת לאשת לוט לשוב ולסובב את ראשה. קטע החוף המטוייל מתחיל בנחל קדם, ממשיך דרומה, צמוד לקו המים, עד מעט לפני עין גדי, כחמישה קילומטר של הליכה. ערוצו הקניוני של נחל קדם נמצא בשמורת הטבע מצוק העתקים, הקניון מתחיל ממערב לכביש 90. נחל זעיר באורכו (יחסית לאחיו הנחלים הגדולים מסביבו), נחל קדם מתהדר במפל היבש הגבוה בארץ, 330 מ'.

dubi zakai 5-4 dubi zakai 5-5

ממזרח, על חוף הים, מצפון לערוץ ממתינים מעיינות קדם. נביעות חמות עד רותחות. מכאן מתחיל המסע הרגלי דרומה. נוף קדומים שולט כאן, ממערב מתנשא מצוק העתקים בצבעיו הכהים, מהצד השני המים התכולים והרגועים של ים המלח. לאורך הדרך מגלים מעיינות קטנים וחמים שעולים מהאדמה. על החוף אין סוף של חלוקי נחלים בצבעים שונים, אותם הביאו השיטפונות. הסלעים וגזעי העצים נעטפים בשכבה עבה של מלח, עד שנדמים לפסלי קרח. נדמה שפוסעים בגלריית טבע של פסלים לאורך החוף. אחד מהם נדמה בעיני לצב ענק, עצום עיניים וחיוך  רחב מרוח על פניו. סלע אחר התכסה במלח לבן ובדמיוני נראה כנמר זועם הסוקר את מרחבי הים. סלע אחר מזכיר במראהו פיסה הלקוחה ממערת הנטיפים. גזע עץ מכוסה בשכבות של מלח עבה מזכיר סוס המתאמץ להיעקר מהאדמה. פסלי המלח הלבנים מזכירים במראם פסלי החצובים בקרח. הים מתקרב ומתרחק מכביש 90. לעיתים העליה חזרה לכביש קשה מאוד. יש לבדוק עם בית ספר שדה עין גדי האם מותר לטייל על קטע חוף זה. יתכן ומשך הזמן וההוראות השתנו.

איך מגיעים: כביש מס' 1 יורד מירושלים לים המלח. בצומת בית הערבה פונים דרומה, לכביש 90,  כחמישה וחצי ק"מ, מדרום למצפה שלם ערוצו של נחל קדם. (מפת טיולים וסימון שבילים  מס' 8).

טיול מודרך: לאורך החוף ובעוד מקומות בסביבה, טיול מסודר ומודרך עם חברת קיבוץ עין גדי, גונדי, 052-2887184. (בתשלום).

בסביבה: גן לאומי עין גדי ובית הכנסת הקדום, (08-6584285, בתשלום). גן בוטאני וגן הקקטוסים בקיבוץ עין גדי (,08-6584444 בתשלום). לאוהבי לכת וטיפוס, תצפית מרהיבה מהר צרויה על ים המלח ונחל ערוגות. תצפית יפה על נחל הדרג'ה ממצוקי דרגות.

Share Button


אודות


'יצירה/ פסלי המלח' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11