רוקד

יוני קלרמן/ לפני עיוור לא תשים מכשול

יוני קלרמן חולק אתנו כמה תובנות והרבה חומר למחשבה על הנהגים בגיל השלישי. כולם יגיעו לגיל ההוא השאלה באיזה מצב.

ידיד שלי סיפר לי סיפור שאם הוא לא היה כל כך חמור, הוא יכול היה להיות מצחיק.

אבא שלו, גמלאי בן שמונים, סובל משורה ארוכה של ליקויים בריאותיים, ביניהם רעידות בידיים, שמיעה לקויה וראייה מוגבלת. כשמגיע מועד חידוש רישיון הנהיגה הוא מקבל ממשרד הרישוי את טופס הצהרת הבריאות, הולך לרופא שלו והרופא ממלא את הפרטים במדויק (כולל הידיים הרועדות, ליקויי השמיעה ובעיות הראייה), והוא שולח את הטופס למשרד הרישוי.

כעבור מספר שבועות, מגיע אליו לתיבת הדואר רישיון נהיגה חדש.

האדם עצמו כבר אינו נוהג. הוא אומר שאינו סומך על עצמו. אבל הוא ממשיך לשלוח את הטופס בכל פעם שהוא מתבקש, כדי לראות מתי משרד הרישוי ימנע ממנו לנהוג.

אבל משרד הרישוי, מסתבר, סומך עליו שהוא יכול לנהוג במצבו, ומחדש לו שוב ושוב את הרישיון.

תחשבו על זה. בן אדם שלפי הצהרתו אינו מסוגל לנהוג מסיבות בריאותיות, שמדווח על כך למשרד הרישוי – ומשרד הרישוי לא עושה כלום בנידון.

ישנן כאן שתי אפשרויות: או שמשרד הרישוי חושב שאדם בגילו ובמצבו יכול לנהוג (למרות שהוא חושב אחרת) או, וזה נראה יותר סביר, אף אחד לא באמת קורא את הטופס. והאמת – אין לי מושג איזה אפשרות מפחידה אותי יותר.

ועוד סיפור קטן/ ערס בן 80

 הבת שלי סיפרה לי הבוקר סיפור שהוא קטן ומשעשע, אך יש גו גם הרבה חומר למחשבה.

בדרכה לעבודה במכונית היא נסעה בכיכר כשמכונית שהגיעה אל הכיכר נכנסה לתוכה מבלי לעצור ומבלי לתת זכות קדימה, כשהיא פשוט "חותכת" את מכוניתה של הבת שלי. "הייתי בטוחה שזה איזה "ערס" צעיר, ולא התייחסתי אליו, ואז נכנסתי לתחנת דלק, והוא נכנס לפני, ונעמדנו אחת אחרי השני, ואז הוא יצא מהמכונית והסתבר כי לא מדובר בערס צעיר, אלא באדם מאוד מבוגר."

בתי לא אמרה לו כלום על נהיגתו, ועמדה שם יחד אתו בהמתנה למתדלק שלא הגיע. ואז פונה אליה הזקן, ואומר לה: "תתדלקי לי את המכונית". בתי לא הבינה אם הוא חשב שהיא המתדלקת או פשוט ניצל את גילו המופלג כדי להתעלק עליה, אבל החליטה לעזור לו, וביצעה את כל הפעולות הקשורות לתדלוק, כשהוא מצדו מחלק לה הוראות: "תקישי את מספר הרכב", "תרימי את הידית" וכו'.

ואומרת לי בתי, שהתקשרה אלי מאוד משועשעת אחרי האירוע: "ברור לי שהוא ידע בדיוק איך מתדלקים, ושהוא תפס טרמפ על הגיל שלו, וזה גרם לי פתאום לחשוב שכל אדם זקן היא פעם אדם צעיר, ואם הוא היה ערס צעיר, קרוב לוודאי שהוא יהפוך לערס זקן, כמו הזקן הזה".

חומר למחשבה.

Share Button


אודות


'יוני קלרמן/ לפני עיוור לא תשים מכשול' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11