dubi zakai 2

יוון/ רכבת הלילה הימית

יורגוס היה פעם דייג, יש לו סירה מנוע עתיקה שבמשך שנים שימשה אותו ליציאה לדייג. שלא מצא פרנסה בדייג יורגוס והסירה הקשישה שלו עברו הסבה לספינת נוסעים מכוערת. יורגוס מעשן בשרשרת ומהלך באטיות בסירה, לא מזמין להיכנס לסירה, לא מפתה תיירים שהוא עומד על הרציף כמו אחרים ומבטיח מסע חלומי במימי המפרץ. מי שמכיר אותו יודע לאן הוא שט, אין לו צורך בפרסומת. למרות גילו המבוגר שערו מלא, עדין שחור ונופל על מצחו, מראהו מזכיר 'ביטלס' מזדקן. יורגוס שתקן, מדבר בחצאי מילים ולא מביט בעיניים, רק מי שמכיר אותו זוכה למספר משפטים באנגלית משובשת, מעט נושאים מטרידים אותו.

dubi zakai 4dubi zakai 5

ספינתו העלובה של יורגוס עוגנת ליד ספינות תיירים מצועצעות וצבעוניות, בעליהן בשעת הלילה זו הזאת בטוח נמים במרפסת ביתם המפואר. הסירה שלו קטנה, במרכזה קופסא עץ ענקית שם מסתתר מנוע הדיזל המיושן והרעשני, ובחלק האחורי בולט אל הספינה מוט עץ מיושן הגה פרימטיבי שאתו הוא מכוון את הסירה, לכל אורך הספינה נמתחים ספסלים צרים, עליהם רמז לתת נוחות לנוסעים פרוס כעין שטיח גס שספוג בריח של ים. יורגוס כמו יוונים אחרים מביט בסלידה בכמויות התיירים שמציפים את הכפר הקטן שלו. פעם היה יוצא מהמפרץ הרגוע לתוך הלילה בסירת הדייג מצויד במנורת לוקוס בחרטום, היום בחוסר חשק הוא מסיע תיירים, בשעה זו הוא היחיד שעושה שאטל להשיט את בעלי היאכטות אל היאכטות שלהם. השייט של כמה דקות, מהחוף של העיירה 'פארגה' (Parga), אל מעבר להר הענק אל המפרץ השני, ל'חוף ואלטוס' . שם הוא שט מיאכטה ליאכטה לפזר את אחרוני המבלים. המחיר שהוא גובה שמונה יורו לראש, כל בעלי היאכטות, הגדולות והקטנות שווים בסירה של יורגוס כולם יושבים על אותו ספסל ומקבלים את אותו יחס. אותם ספנים שמגיעים לכאן מדי שנה בעונת הקיץ יודעים שבדיוק בשעה 10 דקות לאחת עשרה בלילה הוא עוזב את המפרץ היפה והמואר של העיירה פארגה ושט אל האפלה שמאחורי ההר, אל המפרץ בו עוגנות היאכטות, אם יפסידו את 'רכבת הלילה הימית' לפניהם הליכה של למעלה משעה שכרוכה בטיפוס במעלה התלול של ההר וירידה תלולה עד לחוף, ומשם באין ברירה שחיה לילית אל היאכטה.

יורגוס נולד בכפר 'פארגה', עוד בתקופה שהיה זה כפר דייגים זעיר וציורי, גוש הסלע הענק שהוא הר שמתנשא לגובה של 600 מ', ההר הסלעי בולט אל הים ומפריד את מפרץ בגווני הטורקיז לשניים. בראש ההר שרידי טירה ויניצייאנית מאיימת, 'הקאסטרו', נקודת תצפית מרהיבה על שני חלקי המפרץ, נקודה שממנה מגלים שני מפרצים חלומיים מפרץ פארגה וחוף ואלטוס. פיסת היופי הזו נמצאת ביבשת יוון, בין פרווזה לבין איגומניצה ממול לחופי האי קורפו. אבל כמו שקורה לכל מקום יפה בו היופי ציורי והים צלול והחופים חוליים גם כרישי נדל"ן למדו להכיר את המקום השקט, נבנו בתי מלון מסעדות טיילות ועמם הגיעו חבילות התיירים שהפריעו ליורגוס וחבריו, חלקם המשיכו לנצור את המראות של פעם ונוהגים לספר למי שרוצה לשמוע מה היה לפני הקדמה. אחרים הלכו עם הקדמה ועשו הסבה לספינות תיירים ומולכים את התיירים לראות את גוש הסלע הגדול ועליו המבצר מכיוון הים.

את המבצר בראש ההר בנו בני פארגה במאה ה-13, כדי לצפות ולהגן מפני פלישת התורכים, המבצר לא עזר, התורכים כבשו את המקום פעמיים ושרפהו עד היסוד, המצודה נבנתה ונהרסה ושוב נבנתה ושוב נהרסה. כיום נותרו שרידים של מבנים וגדרות וכמה תותחים אכולי חלודה. אבל מי שמטפס זוכה למראות שנפרסים למטה  לשני המפרצים.

וכך שהמרינה המאולתרת בחוף ואלטוס מתמלאת ביאכטות, ליאכטות שמגיעות באיחור לא נותרת ברירה אלא לעגון בלב המפרץ ולהיעזר ביורגוס כרכבת לילה ימית ולהביא אותם אל היאכטות לשנת הלילה.

וכך ישבנו בשקט בסירה הפולחת את המים השחורים, מביטים על אורות העיירה פארגה המתרחקים, ולקול העצוב של מנוע הדיזל עוקפים את הסלע הגדול, האורות נעלמים וחודרים אל הים השחור ורק נקודות אור של ספינות עוגנות נראות, יורגוס עובר מיאכטה ליאכטה, נושק עם ספינת העץ המיושנת ליאכטה המפוארת, נצמד לסולם היאכטה הנוסעים עולים ליאכטה שלהם מברכים בלילה טוב והוא עונה בהמהום וממשיך ליאכטה הבאה.

dubi zakai 56

Share Button


אודות


'יוון/ רכבת הלילה הימית' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11