dubi zakai 21

 טנדר – זאב זאב

 דווקא ששוק הטנדרים כמעט גווע העלתה לארץ צ'מפיון מוטורס את האמארוק, טנדר שרירי ורך כאחד, מתוצרת פולקסוואגן. השם אמארוק, (זאב באסקמוסית) קטן עליו. עכשיו הרועה השובב מהכפר יכול לצעוק: זאב, זאב והטנדר החדש יגיע

לפני כמה שנים ישראל היתה גן עדן זעיר למפלט מס. כל עו"ד, גרפיקאי, רואה חשבון עצמאי ודומיהם, היו מתהדרים בטנדר ארבע על ארבע חסון. הרכב היה מוכר על ידי שלטונות המס, המע"מ היה מוחזר במלאו לקונה. אבל הימים עברו ועתה המע"מ משולם על ידי הקונה, מפלט המס לעצמאיים נסגר. חלק מהקבלנים שעדין חפץ ברכב שהוא מפלט מס ,"עלה כיתה", אותם קבלנים נוסעים כיום ברכב אמריקאי ענק. אמנם הרכב מוכר, המע"מ מוחזר, אבל הרכב בזבזני בתצרוכת דלק והקונה מבזבז הון רב על דלק.

dubi zakai

עם השינויים במיסוי שוק הטנדרים ספג מכה קשה. המכירות ירדו משמעותית. כיום מככב בראש סולם המכירות, כמעט בלי מתחרים הטנדר של איסוזו, די- מקס, טיוטה היילקס ויגו ומיצובישיL200   דאקאר/ האנטר בפיגור רב אחרי איסוזו. דווקא בשעת השפל החליטו בצ'מפיון מוטורס להביא מתחרה חדש לשוק הרדום, והגיע ה"אמארוק", (זאב באסקמוסית). הטנדר נחת בארץ היישר מפס היצור שלו בגרמניה. אמנם הטנדר הוצג בתערוכות כבר בשנת 2009, אך היצור היה בארגנטינה וברזיל. אנשי צ'מפיון העדיפו לחכות בסבלנות שיחודש פס היצור בגרמניה, ואמנם בשנת 2012 החלו לייצר את הטנדר בגרמניה, בצ'מפיון החליטו להביא את ה"אמארוק" לארץ. החלטה נבונה אם כי מסוכנת, הטנדר מוצר משובח, אבל תג המחיר של האמארוק, יקר, כ-264,000 שקל.

אמנם, התמורה שמקבל הקונה מצוינת, תחת מכסה המנוע מסתתר מנוע טורבו כפול, דיזל 2.0 ליטר שמייצר 180 כ"ס. גיר מצוין של שמונה הילוכים אוטומטיים כדי להשיג חיסכון בצריכת דלק, שני ההילוכים הראשונים משמשים גם כהילוך כוח. 4×4  קבוע (חידוש באגף הטנדרים). לארץ יגיעו רכבים בגרסת דאבל קבינה עם הינע כפול. הרכב מצטיין במרווח גחון נאה, 23 ס"מ. וזו פעם ראשונה שטנדר מגיע עם תיבת ההילוכים טיפטרוניק בעלת שמונה הילוכים, ללא אפשרות להעברה להילוך כוח, כאמור שני ההילוכים הראשונים ראשון ושני מעניקים הרבה כוח במידה ויש בעיה של עבירות.

dubi zakai 27

העיצוב כדרך הגרמנים, לא מתיימר להיות נועז, כהאנטר של מיצובישי, אלא דגם נקי ופשוט עם רמיזות לשרירים בכנפונים שמעטרים את הגלגלים. תא הנוסעים מרווח, המושבים כמו בפולקסוואגן נוקשים, אך נוחים, לא מעייף לנהוג בו שעות. מרווח הרגליים בתא הנוסעים סביר מאוד ונוח, היושבים מאחור נהנים בישיבה גבוהה שמאפשרת ליושבים מאחור להרגיש ולהיות חלק מנוסעי הרכב. איכות החומרים כמו שיודעים הגרמנים, הכי טוב. הכל מחובר היטב, אין קרקוש משום חלק, אפילו שטיחי הגומי מושקעים, לא הסתפקו בגומי הרזה שיש במכוניות הפרטיות אלה שילבו גומי עבה מאוד, כיאה לרכב שנועד לעבודה ולעובדים שאמורים להיכנס לתא הנוסעים עם בגדי עבודה, ומגפיים. הטנדר גבוה מאחיו באותה סיגמנט, (1,834מ'), בולט במראהו החסון (אך לא בריון), ונראה כאילו משדר אני לא יפיוף אך אעשה כל עבודה שתידרש.

 dubi zakai 26

מנוע הדיזל, 2.0 ליטר, מגיע עם שני מדגשים, הזרקת מסילה משותפת שמייצר 180 כ"ס, תיבת הילוכים אוטומטית, (זוכרים, שמונה יחסי העברה כדי להגיע לצריכת דלק נמוכה), צריכת הדלק על פי מדידה שלי 11 ק"מ לליטר, (לא מדהים אבל בקטגוריה הזו תוצאה לא רעה). למרות המשקל הכבד יחסית 2.155 ק"ג (כ-200 ק"ג יותר משאר הטנדרים) האמארוק מתנהג בקלילות, מדלג כבלרינה בשטח, כדאי להניח על הארגז מעט משקל כדי להפיק הנאה מלאה, גם לנוסעים.

לא העמדנו את ה"אמארוק" באתגרים שאינם לפי מידתו, אסור לשכוח שהוא טנדר וככזה הוא ארוך, הבטן שלו חשופה יותר מאשר ג'יפ קטן מידות. פירקנו את הבדיקה לשתי נסיעות, האחת דרך קשה בהרי ירושלים, עם מספר סלעים חשופים וטיפוס על מדרגות סלע, השניה: נסיעה למרחבי הנגב עד בואכה אילת, לבחון את העמידות של הנהג היושב על המושבים, לראות האם הדרך הארוכה לאילת ובחזרה משפיעה על עמוד השדרה.

 dubi zakai 25

דרך בורמה  (הרי יהודה)

דרך בורמה של ימינו אינה דומה אפילו במעט לדרך בורמה של שנת 1948, זמן מלחמת העצמאות שנמצאה דרך עוקפת וקשה להקל על הנצורים בירושלים. כיום זו דרך משולטת, בכל סיבוב יש הסבר. מעלה התאנים בו נאלצו משאיות לעצור משני צידי המעלה ולהעביר את המטען בסבלות על הגב בין רכב לרכב, המעלה הפך לעליה זעירה, סלולה, הזיכרון היחד ממלחמת השחרור עצי התאנה והתאנים הטעימות בצד הדרך. לשם הזיכרון נותרו רק הסרפנטינות הרצחניות כאתגר דל שנותר לרכבי שטח. דרך בורמה כל כך מבוקשת שגלגלי רכבי השטח טחנו את השביל והפכו אותו למעלה מדרגות שרכב שאינו ממוגן גחון לא כדאי לו להתקרב אל המעלה. זהו מעלה קצר עם כמה מדרגות סלע חביבות. האמארוק גלש את המעלה בקלילות, לא נחבט ולא חבט, לפי הטיפוס חזרה המראה של המעלה נראה די קרבי. בסבלנות גרמנית בהילוך ראשון/ שני טיפס את המעלה בקלילות בלי החלקות ובלי להתאמץ ודי חרישי. המגן הקדמי (שהוא חלק מהאיבזור הסטנדרטי) קיבל שריטה קלה, לא מורגשת אבל אפילו לא החלקה אחת. כל זה בלי עצירה לצורך שילוב של מתג נוסף. (יש אפשרות בשימוש במתגים בדיפרנציאל מרכזי מגובל החלקה ומתג ה-  OFF ROADמשנה את התגובה של התיבה ושל מערכות הבטיחות).

 dubi zakai 20

במדבר

כדי לבחון את מצב השרידות בנסיעה ארוכה מאוד (כולל נגיעות בשטח במדבר), בחרנו את הנסיעה לאילת, טבילה בים הצונן ומיד חזרה לאזור המרכז. כאמור ה"אמארוק" רכב מצוין, נוח לנהיגה, יציב ומערכת הרב מינוע, ארבע על ארבע קבועה מעניקה לנסיעה יציבה ואפשרות לבצע סיבובים מהירים ושום סיכוי ל"בריחת ישבן" בסיבובים החדים. בכלל לא קיים אצלו, נסיעה נורמלית במהירות של 110 קמ"ש, המנוע במרחבי המדבר דרש עוד וקיבל ועם ההפרזה במהירות עדין צריכת הדלק עמדה על 11 ק"מ לליטר (+ רוח גבית). הנסיעה היתה סבירה מאוד נוחה, שקט בתא הנוסעים, אפשר לנהל שיחה או לשמוע רדיו בלי הטרטור של מנוע הדיזל, הנסיעה מאוד שקטה והיושבים מאחור לא קיטרו והשתרעו על המושב האחורי בהרחבה ובנוחות שכל ציוד הצלילה שלנו גם במושב האחורי. לנסיעה לאילת דאגתי לקצת משקל שיונח  בארגז האחורי והנסיעה היתה רכה ונוחה.

בדרך ירדתי אל שבילי המדבר, באזור נחל ציון. מסלול שטח שאינו טכני אלא שבילים ארוכים שמחוללים אחרי הרכב מסך של אבק סמיך. פה ושם מעבר על אחד מיובלי הנחל היה קצת אתגרי, אבל ממש לא מכשול שעשה רושם על האמארוק. בנסיעה שלווה של 110 קמ"ש הגעתי לאילת תוך שלוש וחצי שעות + טיול קטן בדרך. הלוך וחזור נהגתי ללא בעיה מיוחדת, לא התעייפתי אפילו לא לרגע, שתי עצירות לקפה.

כמה פרטים:

פולקסוואגן אמארוק

מנוע: דיזל, בי טורבו, מסילה  משותפת, 4 צילינדרים

נפח: 1,968 סמ"ק

הספק: 180 כ"ס ב-4,000 סל"ד.

תיבת הילוכים: אוטומטית 8 הילוכים.

אורך: 5,254 מ

רוחב: 1,954 מ'

גובה: 1,834 מ'

משקל העמסה: 885 ק"ג.

שטח העמסה: 2.520 מ"ר.

רדיוס סיבוב: 6.5 מ'

משקל כולל: 3,040 ק"ג.

משקל עצמי: 2,155 ק"ג.

לסיכום: האמארוק מעניק לנהג ולנוסע תחושת בטחון/ יציב/ משדר עוצמה/ עיצוב נקי/ תיבת הילוכים מצוינת/ חסכוני בצריכת דלק/ המחיר יקר, (יחסית למתחרים), אך על פי התרשמותי ששווה את תוספת המחיר/ נוח ומרווח לנוסעים מאחור/ גם בנסיעה ארוכה לא מתעייפים. טיפ: רצוי להניח משקל בארגז כדי שהנסיעה תהייה מושלמת/ מחשבה: ציפוי רצפת תא הנוסעים בגומי/ מרווח טיפולים הכי גדול בין הטנדרים: כל 20,000 ק"מ/ מגן גחון קדמי מקורי. המחיר כולל שיפורים לשטח כ-275,000 שקל. בחודש יולי יש מבצע מיוחד הנחה של 30,000 שקל.

Share Button


אודות


' טנדר – זאב זאב' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11