2V7C9333

טכנולוגיה/ הכל בגלל מיסב קטן

מקריית גת יוצאת בשורה מתגלגלת, מיסב עגול וזריז שמניע מנועים רבים בעולם, מנועי מכוניות, מטוסים, מנועי מירוץ של פרמולה 1 ועוד. אחרי 57 שנה של תעשייה שקטה ויעילה פותחים את שערי מפעל 'קינג' לעיתונאים לראות איך מיסב קטן מניע את העולם

הרבה מאתנו מכורים למירוצי מכוניות, אותם מסלולי ענק שהמונים מגיעים כדי לצפות בתחרויות של המכונית המהירה ביותר. חובבי המירוצים בארץ רואים רק את מירוצי המכוניות בתוכניות הטלוויזיה, במקרה הטוב יותר יוצאים אותם חובבים לחו״ל לראות את מירוצי המכוניות במסלול עצמו. דמיינו לרגע שאתם בפתיחה של מירוץ מכוניות, על הקו מסתדרות כמה מכוניות, רעש אדיר של חימום המנועים. ריח חריף של עשן שמן שרוף וצמיגים נשחקים עולה מקו הזינוק. המזניק, מרים את הדגל עם ריבועי שחור לבן ושהוא מוריד לקול שאגת ההמונים מסתערים מאות כוחות סוס דוהרים ברעם מנועים אל מסלול המירוץ.

מדי יום, שבוע מתקיימים בעולם מאות מירוצי מכוניות, בכל אחת ואחת ממכוניות המירוץ יש רכיב קטן ועגול שמקורו כאן בארץ. בלעדי אותו חלק מכוניות המירוץ לא הייתה יכולה לזוז מטר. על החלק הקטן גאווה ישראלית נספר לכם כאן.

בדרום הארץ, בקריית גת נח מפעל ׳קינג׳, מפעל מיוחד בו מייצרים מיסבים למנועי בעירה פנימית, במפעל עובדים כ-250 איש ואשה חלקם בתכנון ואחרים בפס היצור. המפעל עובד 24 שעות ביממה, (למעט סופי שבוע). אותם מיסבים עגולים שמייצר המפעל מאפשרים את התנועה הסיבובית בין הטלטל לגל הארכובה, אותו מיסב עגול וקטן נושא עומס שנוצר בצילנדר ומועבר לטלטל. בקיצור, אותו חלק עגול וזריז עובד במהירות מטורפת בתוך חלקי מנועים רבים בעולם וגם בארץ.

3

את אותו חלק חיוני מייצרים כאן, אצלנו בארץ בעיר הדרומית קריית גת. אני מניח שאנשי המקצוע מכירים את המפעל, אבל לאחר 57 שנות עבודה שקטה בחרו מנהלי המפעל להזמין עיתונאים ולחשוף את המפעל הישראלי גם לעיתונאים מישראל.

חברת קינג נוסדה בשנת 1960 ע״י האחים יוסף ושמואל זסלבסקי, בתחילה היה זה מפעל ל׳קוגלגרים׳ (כך קרו פעם למיסבים, הילדים של שנות השישים נהגו להצמיד ארבעה 'קוגלגרים' כאלה לארגז ירקות ולהפוך את הארגז לכרכרה נוסעת על קוגלגרים. אחרים יצרו קורקינט משני מסיבים). בסך הכל היו במפעל 15 עובדים. בשנת 2000 עבר המפעל לקריית גת, אז גם הייתה הפריצה הטכנולוגית, המפעל גדל צוות של מהנדסים תכנן את המיסבים המתואמים למנועי בעירה פנימית. המיסבים שנדרשת מהם רמת דיוק רבה, משולבים במנועים של רכבי כביש, רכבי מרוצים, מטוסים, מנועים תעשייתיים, מערבלי בטון ועוד.

חברת 'קינג' החלה להתמחות בכל תחומי יצור המיסבים כדי לא להיות תלויים בספקי חוץ, כך, שכל המוצרים הם 100 אחוז עבודת מפעל. נדרשת רמה גבוהה של תאום בין מהנדסי החברה ומהנדסי יצרניות הרכב. מדי שנה החברה מפתחת מיסבים חדשים ל-200 מנועים. המעבר של יצרני המכוניות למנועים קטנים, מנועים היברידיים, מנועי טורבו ומנועי דיזל משוכללים, חייבו את חברת 'קינג' להשקיע בתכנון מוצרים מיוחדים שעומדים בלחצים כבדים ושגם עונים לתקנים ירוקים מחמירים, כמו איסור שימוש בעופרת ביצור המתכות.

StudioShaikEitan_8573_b (2)StudioShaikEitan_9126_b

המסבים שיוצאים מקריית גת בנויים לעומס רב, ולשימוש של שנים רבות. בשנת 2002 החברה החלה להתמחות בייצור מיסבים גם למנועי בעירה פנימית למטוסים, רוב מנועי המטוסים יש בהם מיסבי חברת 'קינג'. בתחום המנועים לרכבי מירוצי המכוניות החברה נכנסה לתחרות עם חברות ענק כמו 'פורשה' ויצרנית המכוניות 'אודי', החברה הישראלית הפכה לבחירה המועדפת של קבוצות המירוצים המובילות בעולם.

וכך הבשורה המתגלגלת יוצאת מהעיר הדרומית קריית גת, מדי יום נשלחות הקופסאות ובהם נחים בשלווה מרופדת המיסבים למנועים שמיוצרים בכל רחבי העולם. מכאן, מישראל הקטנה, יוצא מיסב שמניע כלי רכב רבים, מטוסים מנועי פורמולה 1, מפעלי תעשייה, מנועי דיזל רבי כוח ועוד.

 

תצלומים: חברת קינג, קריית גת

 

Share Button'טכנולוגיה/ הכל בגלל מיסב קטן' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11