dubi zakai 2 (3)

טיול/ צבעי החורף

ליד צומת האלה. שלל צבעים בצידי כביש קטן מדרום לישוב אדרת

המראות שמתגלים בימים אלה למטייל מדרום למושב אדרת יכולים בקלות להרכיב פלטת צבעים לצייר משובח. על הגבעות הרכות נח בימים אלה שטיח של צמחיה ירוקה, וכך בכל היופי הצבעוני שנח על השפלה הדרומית בררנו כביש אחד, קטן, נסתר מהעין, רזה להחריד שבו מתקבצים הצבעים לציור אחד ארוך. למתמידים בין המטיילים נוסיף טיפ כמה אתרים ארכיאולוגיים מרתקים על הדרך.

ובכן, כתמי הצבע מסתתרים אחרי הישוב 'אדרת'. שמו של הישוב נגזר מאחד ממיני הגפן, הוא נח על רמה, צופה אל הנוף מגובה של 457 מ'. משער הישוב תצפית מדהימה על עמק האלה. למטה משתרעים שדות חומים שזה עתה נחרשו ונזרעו, חלקם כבר מעוטרים בפלומה ירוקה. בלב העמק נחות חוות צלחות הלוויין הענקיות שנדמות למטבחון המבולגן של ענק, כמה אלות פזורות בשדות ומוסיפות זוהר באדום השלכת. על גבעה רחוקה במזרח, זרועים הבתים השלווים של נווה מיכאל שהתאחד עם הישוב רוגלית. ליד שער הכניסה לאדרת רחבת חניה קטנה, כאתנחתא להנות מהנוף לפני שעוברים למדרון האחורי.

dubi zakai 100

מושב אדרת, מדרום לבית שמש, שאל את שמו מאחד ממיני הגפן שמופיע בספר יחזקאל. הישוב עלה לאדמה בשנת 1963, ראשוני העולים הגיעו ממרוקו כדי לתגבר את ישובי חבל עדולם. כיום בתיו נאים טבולים בצמחיה. את הישוב חוצה דרך מצפון לדרום. בקצה הישוב, השער הדרומי. משער זה יוצאים אל המרחבים.

 dubi zakai 102

בצומת ה"טי" הראשונה פונים ימינה, מערבה, כביש צר משרטט את דרכו על הגבעות, גולש אל ערוצו של נחל שוע. וכאן מתחיל ונפרסת פלטת הצבעים, הישוב אדרת מוקף בגפנים, ענבי יין מעולים שמרובם עושים יין משובח. אותם הכרמים שומרים על יופיים גם בשלכת, יצרים ציור ארוך וצבעוני משכר כיין, חלק מהעלים עדין תלוי על הגפן ורובם יוצרים מחול  צבעוני למרגלות הגפן. קרני השמש חודרות דרך העלים שנותרו ומוסיפות זוהר של אדום יין, חום, זהוב וכתום בתוספת פלומה ירוקה רעננה שמקשטת את האדמה. אבל את הצבע הזוהר ביותר מעניקה האלה שבשלכת, אקורד סיום לוהט באדום.

בצומת הראשונה, בקצה הכרם, (יש שילוט קק"ל) שמפנה שמאלה. בצומת זו, מימין לכביש נחה אלה ענקית. זו מתפשטת לאט לאט מעליה האדומים, חלק מענפים כבר בעירום, סביבה נרקם שטיח ירוק של עשב, כמה רקפות פורסות את עליהן המצוירים. המקום מתאים להפסקת קפה במהלך הטיול.

מכאן מתחיל שביל קטן, (סימון ירוק), מהלך של חמש דקות ברגל שמוליך אל חירבת רבוע. מערכת של מערות מסתור מתקופת בר כוכבא, שני חדרים ענקיים, מערכת עתיקה להולכת מי גשמים, עצי חרוב ותאנה. (זהירות מבורות פתוחים!!!).

חוזרים לאלה בהליכה לנקודה ששם השארתם את הרכב. ממשיכים בכביש הצר שמאלה, (דרומה) לפי השילוט. סופה של הדרך למרגלות הישוב צפרירים ומפגש עם כביש 38,  צומת מצפה משואה.

איך מגיעים: נוסעים עם כביש 38, עד צומת האלה, פונים מזרחה לכביש 375, הפניה הראשונה דרומה, לאדרת מטפסים עד שער הישוב חוצים אותו יוצאים בשער הדרומי. בצומת ה"טי" פונים מערבה לכביש הקטן. (אפשר גם הפוך). מפת טיולים וסימון שבילים 9.

dubi zakai 101

בסביבה 1: חירבת עתרי, שרידים של ישוב יהודי, כולל בית כנסת, בורות מים ומערכת מסתור מתקופת בר כוכבא שוחזר על ידי קק"ל ורשות העתיקות. שילוט מסודר.

בסביבה 2: חירבת בורגין. דרומה משם אתר שהוא חלק מפארק מערות עדולם. מערות קבורה מתקופת בית שני, מחילות מסתור, פסיפס, גת עתיקה מערות פעמון ועוד. שביל מסומן ושילוט.

בסביבה 3: חירבת ליבנין. תל גבוה, מערות קולמבריום, בורות מים טרסות ומערות מסתור, מתקופת בר כוכבא.

בסביבה 4: חירבת מדרס. לקראת היציאה, שרידי ישוב מתקופת הבית השני, פסיפס ענק שכוסה. בימים אלה מתחילה פריחה משגעת.

 (פורסם גם באתר thecar)

Share Button


אודות


'טיול/ צבעי החורף' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11