טיול עירוני/ תלמים בחצר האחורית

בין ראשון לכפר חב"ד. פעם פרדסים צפופים, היום נותר שריד יבש של פרדס, לקראת החורף מתכסה הכל בפריחה, גם שדות חרושים…

על המקום: פעם, הרבה טבע עטף את השכונות הצפוניות במזרח ראשון לציון. הבתים עדין לא נגסו בפרדסים שמסביב. לעת ערב היו הילדים נרדמים לקול תיקתוק הממטרות וניחוח פריחת ההדרים היה זורם דרך החלונות הפתוחים. את העין מילאו שדות ירוקים שנמתחו עד כפר חב"ד. מדי שבת שטופת שמש בחורף היו הילדים וההורים ממלאים את השדות. בינתיים עצי הפרדס נגדעו והפכו להיות למאכל הקמינים הביתיים. בתים צצו במקום הפרדסים הריחניים, רבי קומות והמוני התושבים שלא ידעו את ההיסטוריה מילאו את הרחובות והמרפסות. מבנים תעשיתיים מכוערים ומגרשי גרוטאות פלשו לשדה היפה ופורעי חוק ששפכו בו פסולת בנין.

במשך הזמן נסלל כביש צמוד לגדר הבסיס של צריפין, חלק מהפסולת פונה, חקלאים עירוניים התחילו לעבד את השדות וכך קרה שהשדות חזרו להיות מסלולי טיול חורף לתושבי הסביבה. אפשר לעשות טיול בהליכה באופניים, חלק מהדרך ברכב פרטי או רכב שטח. מראות של דקל וושינטוניה בודד שהרוח טרפה חלק מתספורתו. שדות חרושים שמשנים את צבעם עם טיפות הגשם הראשונות, כמה דקלי וושינגטוניה תמירים. בתי אריזה ומחסנים נטושים, בריכות מים ענקיות סגורות שאפשר לשמוע את בעבוע המים שזורמים לתוכן. פרדסים חלקם נטושים. שרידי הקיץ נסוגים לטובת פריחה ירוקה רעננה שמכסה חגיגית את הכל. כמה דרכים חוצות לאורך ולרוחב את השדה. מסלול הליכה של כשעה.

אפשרות לאלה שאינם אוהבים ללכלך את הנעלים. נפתחה טיילת יפה ממזרח לשדה ואפשר ללכת עליה ולצפות בשדה ממערב.

משהו רומנטי: השדה החרוש וריח האדמה כמעט הטריף אותו מדי יום חלף במכוניתו וראה את התלמים החורצים את האדמה שהולכים ומתאחדים באופק. ערב אחד כשהגיע הביתה הציע לה לצאת איתו לטיול לקראת השקיעה לשדות החרושים ולהגיע בהליכה עד כפר חב"ד, כמו פעם שהיו בקיבוץ. שהגיעו לשדה החרוש הלכו בשביל הצמוד, שניהם נגעו ברגבי האדמה, נשמו ונהנו משדה ליד העיר. כמה טיפות של גשם הזכירו להם שהחורף כבר כאן ותוך דקות כבר מטר כבד תפס אותם. נמלטו לבית אריזה ישן לתפוס מחסה, ריח הגשם בשערה הרטוב הזכירו לו את תקופת החיזור הנלהב שלו והיא נגבה בגב ידה את פניו הרטובות. ועל הבוץ אחרי לא נספר.

מתי לבוא: בסתיו, בחורף ובאביב.

מה להביא: אם יש לכם זיכרונות איך היה פעם המקום.

אזהרה: בחורף אחרי גשם בוץ ואדמה כבדה, בחלק מהדרך.

לידיעת הנכים: קצת קשה לנוע, המקום לא מסודר.

כמה זה עולה: רק זכרונות.

טיפ: יש כמה פרדסים נטושים בדרך, שמניבים פרי שאין לו דורש.

איך מגיעים: כביש עוקף ראשון מזרח, רח' פרימן פינת על כנפי נשרים.

 

Share Button


אודות


'טיול עירוני/ תלמים בחצר האחורית' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11