טיול עירוני/ צד אחר של העיר

נתניה. עם הפנים לים, קטע נוסף לטיילת הארוכה מעל הים, הפעם בסגנון האדריכל הספרדי גאוודי

פברואר שנת 1929 הוקמה נתניה. מקור השם בניסיון, (שלא צלח), למצוא חן בעיני נתן שטראוס, נדבן ציוני. פרנסי הישוב הקטן חשבו שנתינת שמו למקום תעודד אותו לתרום כסף להתיישבות, אך נתן לא נתן. לכן העניקו למקום את השם 'נתניה' פירושו: נתן-יה, (נתן האל), כך הוקמה נתניה בין חולות וים, ללא עזרת המוסדות המיישבים. רכישת הקרקעות נעשתה בהון פרטי. בתחילה דרכה הוקפה העיר בפרדסים רבים, אבל אחרי שנים מועטות השתנה הכיוון החקלאי, פרנסיה החליטו להפוך את המקום לעיר. החלו לצוץ שכונות הראשונות, תושביהם התפרנסו מעבודות שונות, הוקם גם המלון הראשון, 'תל אביב' וזה היה סימן את נתניה כעיר שפניה גם לתיירות. בסמל העיר מופיעים גלי הים, חבצלת החוף שפורחת על מצוקי הכורכר ויהלומים, כזכור, נתניה היתה בירת ליטוש היהלומים.

בחוברת משנת 1937 מציין אחד הנופשים המתלהבים שהגיעו לעיר "…עברתי בכל חופי הים התיכון, ביקרתי בריוויירה הצרפתית ולא ראיתי בשום מקום חוף נפלא ועשיר בסגולות טבע כחוף נתניה…". ואמנם, העיר נתניה הפנתה את פניה אל הים. רכס הכורכר, שנמתח לאורך החופי הים התיכון מתנשא באזור נתניה עד לגובה של עד 50 מ'. המצוק מעניק תצפית נפלאה אל גלי הים, עליו נבנתה טיילת יפה לתצפיות ולטיול ערב קיץ נעים. הטיילת נבנתה בחלקים, התחילה ממרכז העיר ונמתחה צפונה ודרומה, כקו התוחם את העיר במערב, בשנים האחרונות התווספו לטיילת מדרום עוד כשלושה ק"מ של יופי, אורכה נמתח כמעט ל-10 ק"מ. הטיילת היפה מושכת לעת אחר הצהרים את התושבים ואת התיירים. בשלושת הקילומטר החדשים, הדרומיים, נבנו פינות משחקים, ירידה נוחה לים ונקודות תצפית לחולמים ואוהבים, מערכת כבישים רחבים מוליכה ממרכז העיר דרומה. על קו החוף צמחו בתי מלון שמגרדים את השמיים בגובהם. הטיילות הוותיקות משתלבות לרצועה אחת ארוכה עם הטיילת החדשה. שבילים קטנים מוליכים מהשביל המרכזי אל פינות ישיבה שנסתרות בצמחיה, ומשם תצפית נפלאה על הים. שתי מעליות גדולות, שמזכירות מראה של חללית מהעולם החיצון, מורידות ומעלות את המתרחצים, (את העצלים שפוסחים על המדרגות), אל החוף.

בטיילת הדרומית, החדשה ניכרת השפעת האדריכל הספרדי הנודע גאודי, נבנו פסלי ענק בהשראתו. הפסל, תושב העיר, רוסלן סרגייב, הכין מערכת פסלי מוזיאיקה ענקיים, פסיפס עליז וצבעוני של פסלי ענק המזכירים גני ברצלונה. פסלי המוזיאיקה בהרכב צבעים משעשע וחי, רובצים כיצורים מעולם אחר על הטיילת, לצידם נמתחים דשאים, פינות ישיבה. הפסלים המעוגלים, מזמינים את הילדים בחיבוק, משחקים בין מבוכים, מקומות מסתור, טיפוס על הפסלים, וההורים? מתענגים על השקט שניתן להם מול מראות הים.

איך מגיעים:

על כביש 2 (תל אביב – חיפה), כדי להגיע ישירות לטיילת בדרומית, כדאי לרדת במחלף פולג. ודרך השדרה לנסוע עד הים.

טיפ 1: במרכז הטיילות הסטודיו של הצייר רפאל אבוקסיס שמתמחה בציורי יודיאקה, בעקבות 'שיר השירים', התנ"ך, מגילת העצמאות. אחת לשבוע, בערבי הקיץ קונצרט לקראת השקיעה, טיילת המעפילים.

טיפ 2: מוזיאון העיר נתניה, (במבנה החדש),תערוכה מיוחדת על תולדות העיר. נאספו תמונות מבני העיר הוותיקים. התערוכה פותחת צוהר בתצוגה מיוחדת של חלונות נפתחים לחיי המתיישבים הראשונים בעיר, תחילת דרכם בסיפור או תמונה. כדאי לבקר. מוזיאון העיר, 09-8840020.

טיפ 3: חובבי ענתיקות ואביזרי אספנות נאספים כל יום חמישי בשוק עתיקות ואספנות. בכיכר הנוטע.

טיפ 4: לשכת המודיעין לתיירים: 09-8827286. הזמנת סיורי טיול בנתניה: 09-8603324/5. אתר העיר: www.netanya.muni.il.

 

Share Button


אודות


'טיול עירוני/ צד אחר של העיר' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11