dubi zakai 1

טיול עירוני/ לחיי הספינות שבדרך

גן לונדון, על שפת ימה של תל אביב, שמו של הגן מחווה לתושבי לונדון שהופגזה במלחמת העולם השנייה. התצוגה בגן מספרת את סיפורם העצוב של ספינות המעפילים שאותם בריטים מנעו מהם להגיע לחופי הארץ

 לפני שנים הזהירו אותנו הורינו משיטוט לילי ב'גן לונדון', על שפת ימה של ת"א. "אל תלכו לשם בלילה" איימו, "יש שם אנשים לא נחמדים". כדרך ילדים טובים, כמובן שהלכנו לשם. גילנו גן מוזנח, טרסות כורכר, צמחיה עלובה ו"דודים" שהציעו לנו סוכריות. הידרנו את רגלינו מהמקום וחיפשנו גנים פחות מאיימים. האזהרה המפחידה של ההורים הרחיקה אותי מהגן לשנים רבות. באחד מטיולי בת"א, התגברתי על פחדי הילדות וגיליתי ש"האנשים הלא נחמדים" נדדו למקום אחר, ועל הטרסות הכורכר היפות נולד גן, לטעמי, אחד היפים בתל אביב. מוזיאון פתוח, אתר הנצחה המוקדש לספינות המעפילים ולמעפילים.

שם הגן ניתן כמחווה לתושבי לונדון שעמדו בגבורה בהפגזות הגרמנים במלחמת העולם השנייה. אבל התצוגה לאורכו מספרת על צד בריטי אחר, התנהגות אכזרית של ממשלת המנדט למעפילים ולעולים. 120,000 מעפילים עשו דרכם בקליפות אגוז דחוסות אל חופי הארץ, רובם היו אודים מוצלים מחנות ההשמדה. חיילי הצבא הבריטי אילצו את האוניות לסוב לאחור או לעצור את המעפילים במחנות וגם הטביעו אוניות. הישוב היהודי בארץ עשה כל מאמץ להערים על הבריטים, חלק מהאוניות הצליחו להוריד את המעפילים בחופי הארץ ולפזר אותם בישובים בטרם הגיע הצבא הבריטי.

dubi zakai 3dubi zakai 2

גן לונדון תוכנן בשנת 1942, על יד האדריכל אברהם קרוון. במשך השנים נבנה מתחת לגן מגרש חניה גדול. חידושו של הגן הופקד בידי האדריכל ברוס לוין שנשען על התוכנית המקורית. עיצוב התערוכה הפתוחה לזכר אוניות המעפילים הופקד בידי אליאב נחליאלי. הגן בנוי כספינה גדולה, מעקות המזכירים את סיפוני הספינה גולשים במורד הגן לעבר הטיילת, התחושה שאנו נמצאים על ספינה יורדים מסיפון לסיפון. בחלקו התחתון שני דגמי אוניות חרטומן המחודד מופנה לדרום ולצפון, סיפונם יוצר מרפסת המשקיפה על הים. על הדפנות של דגם הספינה מסופר במלל ותמונות סיפורן של אוניות המעפילים. התמונות מאותה התקופה מראים את הצפיפות הנוראה בספינות בה הגיעו העולים. וכך, יכול המטייל לעבור מתמונה לתמונה, לקרוא את שמות האוניות, מספר המעפילים שהגיעו על סיפונה. בקצה הצפוני קיר הנצחה שמזכיר גל מתרומם. גם הילדים לא קופחו, הוכנה להם פינה קטנה, בה דגם צנוע של ספינה,  עם תורן והגה ו"הים" מסביב עשוי גומי יצוק. שחלילה לא יפלו ויחבלו.

הגעתי אל הגן בשעות אחר הצהרים, שהשמש כבר נטתה מערבה, בדרכה אל השקיעה, כל הגן זוהר ביופי מוזהב. צמחיית הגן עמידה בפני רוחות הים, עצי אשל מנהלים קרבות עם הרוח והמלח, חבצלת החוף מתנאה בפרחיה הלבנים. בפינות הישיבה הקטנות אזרחים שלווים שבאים להיפרד מהיום במקום השמש השוקעת. מסביב מתנשאים בתי מלון מפלצתיים המתהדרים בשמות לועזיים והגן החמוד מתגמד לידם.

איך מגיעים: גן (כיכר) לונדון נמצא ברח' הירקון מול רח' בוגרשוב.

 טיפים: בחלקו הדרומי של הגן, בית קפה נאה עם מרפסת השלוחה אל הים. אם תרדו לטיילת הרברט סמואל, מול הגן, תגלו שלט הנצחה מעוין בו מונצח הסיפור העצוב על הספינה 'אלטלנה' שהביאה לוחמים, עולים ונשק לאירגון האצ"ל והופגזה בהוראת הממשלה הזמנית שלנו. מלחמת אחים מיותרת. מדרום, בנין האופרה, בקומת הקרקע אפשר לראות את תמונות הכנסת הראשונה שכאן היה מקומה.

Share Button


אודות


'טיול עירוני/ לחיי הספינות שבדרך' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11