dubi zakai 12

טיול עירוני/ אוניות בערפל

גן לאומי אשקלון. מול הנמל הקדום המתינו אוניות בערפל במרחק מהחוף, סירות קטנות הילכו את הסחורות מהחוף אליהן. היום עוגנות בים אוניות שמביאות פחם לתחנת הכוח ודייג בודד על שרידי החומה

מרפסת בטון קטנה צופה אל מרחבי הים. ממול ים רגוע, מפעם לפעם מתרומם גל נרפה שמסיים את חייו על הסלעים הגדולים, המים שוטפים את הסלעים וגולשים מצדדיו, משאירם על גבו אגמון זעיר. לרגע הסלע מתנשא מעל המים, אז, מגיע גל נוסף שמכסה אותו בקצף לבן. נשענתי על מעקה הברזל ולפתע נדד הדמיון אחורה במורד ההיסטוריה. כאן, מנקודה זו צפו בתקופה הקדומה על האוניות המגיעות, אלה עגנו רחוק מהחוף, סירות קטנות של חותרים חסונים הילכו בין הסלעים, נצמדו אל צלעות עץ של האוניות, העמיסו את הסחורה ושבו אל החוף. לעיתים, ערפל כבד נח על הים, התמונה הפסטורלית היתה נעלמת בלובן הערפל ורק נשמעו צעקות המשיטים וקולות המשוט המכה במים. כאן ממול פעמו החיים בנמל העתיק, בתקופת הכנענים, הרומאים, בתקופה המוסלמית והצלבנית.

מיקומו בקצה הדרום מערבי של גן לאומי אשקלון. במאה ה-12 הוקמה סביב העיר חומה גבוהה הנושקת לים, ממנה בלטו עמודי שיש מגולפים מהתקופה הרומית וששימשו כחלק מאבני החומה. גלי הים הכו באבני החומה, חלק ממנה קרס וסלעים רבים מילאו את רצועת החול הצרה. בין גלי הים נאחזו אוניות המשא, עוגניהן הגדולים נאחזים בסלעים בתחתית הים. כיום, את החוף הפראי פוקדים מעטים, חלק מהחומה נותר תומך בגבעת הכורכר ובולטים ממנה עומדי השיש, חלק אחר של החומה נעלם במצולות הים וגלים שוטפים אותו ואת רגליו של הדייג שניצב על שרידיו. החוף המיוחד נמצא בדרום מערב הגן הלאומי, מתאים לחובבי השיטוט על החוף בין אגמונים קטנים, יצורי ים זעירים הנחבאים תחת הסלעים. פינה יפה לטיול בחוף פראי.

גן לאומי אשקלון שוכן על מצוק כורכר בדרום מישור החוף. אשקלון העתיקה בת כ-10,000 שנה שכנה על דרך הים, קישרה בין מצרים לסוריה. העיר היתה קטנה מידות, הוקפה בסוללות עפר גבוהות, עליהן חומה וגובהה הגיע ל-15 מ'. בתנ"ך נזכרת העיר הפלשתית וסיפורי אהבה וגבורה של שמשון הגיבור.  בתקופות מאוחרות נבנתה חומה אבן שהקיפה את נכסי העיר. בתקופה הרומית העיר היתה בשיא פריחתה מוקפת חומה ואחת מחמשת הערים החשובות בארץ. מסביב לעיר פרחו בתי חווה, שם גידלו תוצרת חקלאית מגוונת דגנים, תמרים, גפנים וירקות.

השער הכנענית: קשת שער העיר הכנעני נחשב העתיק ביותר בעולם, על פי אנשי רשות הטבע והגנים הוא נבנה בסביבות 1850 לפני הסה"נ הנוצרית. מסדרון מקומר באורך של 15 מ' מרשים במבנהו. כיום ניתן לעבור דרך השער, לראות את העתיק והמשוחזר. בקצה השער מול הים חשים את משבי הרוח המגיעים מהים. השער נמצא אחרי הכניסה לגן, מימין.

שביל המצוק: נמתח מחניון השער הכנעני ועד חניון הדולפין שם נמצאים שרידי הנמל העתיק. מסלול הליכה על המצוק מעל הים. בצידו המזרחי של הגן אפשר לראות את שרידי החומה שנותרה בחלקה

 

Share Button


אודות


'טיול עירוני/ אוניות בערפל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11