טיול לשבת/ רואים ראי

ים המלח, מצד אחד ההר המשונן מזדקר כלפי השמים ומהצד השני קצהו המשונן צולל למי הזכוכית. רואים ראי. …

פס דקיק, כחול, נמתח רחוק למרגלות ההרים, רצועת הצבע, הכחול/טורקיז כמעט ונבלע בהרי מואב הגבוהים. ככול שהמכונית יורדת בכביש 1 כך הולך וגדל הפס הכחול, לאט לאט הופך לימה גדולה, ים המלח. אחרי העיקול בצומת קליה, (הלידו), והנביעה לכיוון דרום נעלם הים דרך חגורה עבה של ירוק דקלים וצמחי קנה. עתה, מצד ימין מתרומם מצוק העתקים, קיר כהה אדיר שחרוצים בו קניונים ומפלים יבשים, בימי החורף גשומים זולגים מהם בשצף מי שיטפונות. לצד הכביש שרועים גושי סלע ענקיים, אלה ניתקו מהמצוק, דהרו במורד התלול והכביש ריסן את מרוצם. עוד מעט חגורה ירוקה של צמחי קנה חוגרים את שמורת הטבע 'עיינות צוקים' ומוסיפים את הצבע הירוק החסר לצבעי המדבר.

dubi-zakai-2dubi-zakai-3

ואז, בבת מתגלה ים המלח, מפרץ גדול שקצה יבשה מחודד חודר למים. המים רגועים כאילו יצוקים מזכוכית שקופה, לא ניד ולא נד, מים צלולים שאף אחד לא חושד שהם מלוחים מאוד. ככול שמדרימים, הים מתקרב ומתרחק חליפות, הנוסעים על כביש 90 חולפים על פני תצפיות, העין בולעת את הרוגע ושלוות המדבר. אחרי צומת מצוקי דרגות ממשיכים דרומה לכיוון עין גדי, בקצה הירידות, שהכביש מתיישר וכמעט נושק לקו המים מתחילה התופעה. לפתע, נראים ההרים בצידו השני של ים המלח כפולים, במלוא עוצמתם וגובהם הם משתקפים במי ים המלח, כפיל מדויק, צד אחד חלקו של ההר המשונן מזדקר כלפי השמים וצד שני קצהו המשונן צולל למי הזכוכית של ים המלח. שני מתחברים כתאומי סיאם ואין לדעת מה מציאות ומה חיזיון. רק קו דקיק, כמעט בלתי נראה נמתח בניהם. הים הופך לאגן מראה ענק, רק אד קל לבן שנח על המים מעוות מעט את הצבעים.

בתי המלון המשתקפים מרחוק נראים כאילו קיבלו תוספת בניה לעומק, כל מלון מצטייר כמגדל ענק, באופק זורמים ההרים אל המראה ומסתיימים באותה נקודה.

Share Button


אודות


'טיול לשבת/ רואים ראי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11