dubi zakai 1

טיול לחג/ שירת החליל

טיול קצר וחביב לנחל חלילים, וגם לשמורת עיינות תלם וגם אגדה קטנה. ….

האגדה מספרת על רוח הנושבת ועולה מנחל שורק אל קניון נחל חלילים, הרוח הנושבת נשמעת בערוץ הנחל כעין שריקה חרישית. בעלי אוזן מוסיקלית מספרים שזו נגינה רחוקה של חליל רועים. מספרי האגדות משחיזים את המילים ומוסיפים כותרת לאגדה: "חלילו של רועה". האגדה מתגלגלת וכל אחד תורם את כישרונו, כך שמטיילים בערוץ היפה של נחל חלילים אפשר לשבץ בזמן ההליכה את סיפורו של רועה צאן לנערה יפה שגרה בכפרו, מעל נחל חלילים. אביה של הנערה לא הסכים שהשניים יפגשו ובטח שלא יתחתנו. הרועה העצוב היה מכנס סביבו את הכבשים, יושב באחת המערות ומשמיע ניגון עדין, מנגינה החליל היתה עולה מערוץ הנחל וזורמת אל בית הנערה, צלילי החליל הקסימו את הנערה, זו הלכה שבי אחריהם אל ערוץ הנחל, שם המתין הרועה, יחד ברחו בני הזוג הרומנטי. המדקדקים יכולים להמשיך ולסיים בנימה שמחה שבני הזוג חיו מאושרים וסביבם רוב ילדיהם. והאב הקשוח? השלים עם הנישואין והיה מאושר עם נכדיו. אבל האגדה ממשיכה לספר, החליל, נשאר זנוח במערה, שהרוחות מנשבות נשמעת מנגינה עצובה של געגועי הנחל לרועה ולעדרו. בחירת השם לנחל כנראה פשוטה מכל האגדות. סידרת המערות הטבעיות, בחלקו העליון מזכירות במראה נקבי חליל.

dubi zakai 2

אורכו של נחל חלילים כק"מ וחצי, תחילתו במזרח מבשרת ציון, (רחבת החניה של בית הספר שלום), הוא גולש מהבתים הצפופים של מבשרת אל ערוצו הגדול של נחל שורק, בעמק הארזים. בתחילת המסלול, רגע לפני שהוא חותר באדמה נמצאת "ח'ירבת בית מיזה", החורבה נושקת לבתים החדשים של שכונת מבשרת ירושלים. יש גם מערות קבורה ומספר גתות. המערות, שהרוח והמים חצבו אותן, התחברו בניהן במשך הזמן הפכו לאולם נמוך ובתוכו עמודים. בימי גשם שהקרקע רטובה, חלק בכניסה למערות, ולכן, כדאי להיזהר. במשך השנים נבעו בערוץ הנחל שני מעיינות, אחד מהם "עין חלילים" אך שניהם כבר חרבים.

הטיול המשפחתי מתאים לכל בני המשפחה. על הילדים כדאי להשגיח, בגלל בורות פתוחים במקום. בקצה הערוץ ממתינים בוסתנים, טרסות אבן ושדרת ברושים נאה. המסלול אינו ארוך, אך כדאי שימתין בסיום רכב שייקח לפחות את הנהגים חזרה לרכבים.

(אנו ערכנו את ההליכה דווקא מלמטה, ממגרש החניה של עינות תלם, שתי בנות צעירות מאוד הלכו איתנו על לחלקו העליון של הנחל, היתרון שלפתע נגלית ההפתעה במערות ובחורי הסלע שנפערים, אחר ירדנו חזרה לחניון כרבע שעה הליכה.)

נחל חלילים מקסים לטיול קצר, בימים אלה שהחום מעט נסוג, עצי השקד כבר שלחו אל הענפים העירומים את הפרחים הלבנים והעצים נראים כשמלת כלה זוהרת. אל תפספסו את המשך הטיול, בעיינות תלם, (בקצה אפיק הנחל, פונים שמאלה, והולכים לאורך השביל), שמורה מטופחת של רשות הטבע והגנים בעמק הארזים.

dubi zakai 3

איך מגיעים: ממישור החוף, נוסעים על כביש 1 לכיוון ירושלים, בפניה לבית זית נכנסים ומיד פונים שמאלה לכביש צר המקביל לכביש 1. נוסעים עד שלט גדול, 'הבית האדום', בצומת הגדולה פונים שמאלה. עוברים במנהרה מתחת לכביש 1 ומיד אחרי המנהרה פונים ימינה לדרך עפר. בוחרים בדרך השמאלית ונוסעים עד למגרש חניה בכניסה לעיינות תלם. שם ממתין לכם שילוט המפנה לנחל חלילים.

Share Button


אודות


'טיול לחג/ שירת החליל' יש 2 תגובות

 1. 04/10/2017 @ 08:33 חיים בן כוזרי

  נשמע ניפלא קצר ולעיניין, אכן שווה ביקור במהלך חול המועד סוכות אפילו לא צריך מעל שלוש שעות כולל זמן ההגעה מהמרכז. נפלא דובי. איך לא נודע לי אודותיו

  Reply

 2. 08/10/2017 @ 07:48 לוציאן

  נשמע אכן כיף, נא תגיד לי מה לשים בווייז (עיינות תלם?) וגם לנקודה הסופית לרכב השני
  תודה רבה

  Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11