טיול לחג/ נגיעה בזהב

לקראת שבועות אנו מזמינים אתכם ללכת בעקבות "הזהב" הנח בשדות

"ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון ארץ זית שמן ודבש",  החיטה תמיד הייתה הראשונה בין הצמחים והמסלול שלנו חולף בין שדות חיטה בטרם ואחרי קציר. בימים אלה עולה עמוד האבק מאחורי הקומביינים, חלק מהשדות שרועים בעילפון של אחרי קציר ואחרי השיבלים עוד מתנשאות הגאווה לפני הקציר. רגע לפני שנצא לדרך הנה כמה ישובים בארץ ששמם מתקשר עם החיטה: קיבוץ סאסא (זקן שיבולת) בגליל העליון. תל קציר בבקעת כנרות. אלומות, בגליל התחתון. גורן, בגליל המערבי. גדיש, (ערימה של תבואה שנקצרה) בעמק יזרעאל. דגניה א' וב' (נגזר מדגן, גם כינוי ל'דרדר כחול' שצומח בשדות הדגן) בעמק הירדן. בית דגן לא רחוק מראשון לציון. שיבולים בנגב. בית קמה בנגב. ואחרי שאנו מצוידים בידע אפשר לצאת לדרך,

שיבולים מעל הכנרת/ רכס פוריה

למראה הראשון נחשפים שנוסעים מצומת פוריה (חיבור כביש 77 ו-768) הכביש נע על רכס פוריה לכיוון דרום, (לצומת אלומות). מצד ימין שלכם שרועה ביופי רב בקעת יבנאל. המראות מגובה רב וכך למטה שרועים השדות בוהקים בזהב, שדות אחרי קציר. אבל עוד לא תמו המראות. שתגיעו לכניסה לישוב פוריה, תפנו מזרחה, לכביש קטן שמוליך לישוב. בצומת תפנו שמאלה לכביש שנסלל מחדש. מכאן מתחיל היופי. שדות החיטה מתגלים משמאל לכביש שדות אחרי קציר, אחרי נסיעה קצרה נחשפים לאט לאט נופי הכנרת. מול יופי הזה קשה שלא לעצור ולרוץ על השדה הקצור. שדה החיטה נמתח מול הכנרת, השילוב של זהב החיטה, כחול הכנרת והרי הגולן הרחוקים. מכאן מתחיל לרדת בסדרת סיבובים כביש יפה, צר מאוד אל הכנרת. הכביש יורד עד לחיבור עם כביש 90 על הכנרת.

בסביבה: באמצע הדרך יש כניסה לדרך נוף, יער שוויץ. באמצע הירידות שילוט עין פוריה, דרך עפר סבירה עד לפינה קסומה שלאחרונה טופחה בידי קק"ל.

dubi zakai 4dubi zakai 3

זהב על רמה/ רמת הגולן

כביש 98 מטפס לדרום מזרח רמת הגולן מצומת חמת גדר, מעבר לגבול במדרונות התלולים מטעים של שכנינו הירדנים ומעט שדות חיטה. ממשיכים לטפס בכביש עד לגמר הסיבובים הקשים. שהכביש מתיישר ונמתח צפונה תראו ממזרח לכביש שדות ענק שממלאים את האופק. חלק מה"הזהב" כבר נקצר ושדות אחרים ממתינים בסבלנות לקציר. שדות החיטה מלווים את הנוסעים על הכביש. לקראת שקיעה השדה מאדים מיופי, בשמש הבוקר עולים זהרורים מהשדה, אחרי קציר צבעו הופך מזהב מלוכלך לצהוב רענן, להעצים את היופי שבילים בצבע חום פולחים את השדות.

בסביבה: כביש משובש מוליך לישוב המזרח הגולן מיצר. חולפים על פני הישוב וממשיכים יש שער הישוב וממשיכים ישר,בצומת פונים ימינה ומיד שמאלה לדרך צרה היורדת לעבר נהר הרוקד ולמראות הנוף של הגבול בין סוריה וירדן. שתדיעו לרפת נטושה ושער ברזל תפנו בשביל קטן שמאלה וליד חורשת איקלפטוסים ועץ שיזף ענק, מעיין קטן ובריכה של מים צלולים. עין אי"ה (לזכרו של אילון יעקב הורביץ ז"ל, חבריו שיפצו את המקום)

שדות שבעמק/ עמק יזרעאל

לא יכול להיות טיולי חיטה בלי עמק יזרעאל. מול קיבוץ משמר העמק ירידה לשדות, פונים ימינה עד לשביל ארוך שיורד צפונה, משמאל לשביל שורות ברושים. כאן נמתחים שדות חיטה ענקיים, השביל מתאים לכל רכב (למעט בעת השקיית השדות או בחורף), לאורכו אפשר לעלות לתצפיות ליד בריכות המים הגדולות, לראות עופות מים.

בסביבה: השביל יורד עד הקישון, בתחילת הדרך קבוצת ברושים שמקיפה קבר של טייס. (מוזכר בספר 'פונטונלה' של מאיר שלו), בהמשך השביל עליה לבריכות הדגים אפשר לחצות את הקישון בגשר ביילי ושביל לבן נמתח מערבה. בימים אלה מפלאים בפריחתם ההרדופים בהמשך הדרך, יש שילוט קק"ל המכוון ליציאה.

dubi zakai 70

דרך החיטה/ שפלת יהודה

(בין תל צפית וקיבוץ ניר בנים)

קשה להתאפק, בעונה זו אני חוזר למקום כמה פעמים. זה המקום לראות את כל שלבי הקציר, לאורך כ-12 ק"מ, מנותקים מאורבניות רק שדות של חיטה וכרמים. מסלול נסיעה גם במכוניות פרטיות (מאוד בזהירות). תוכלו לראות כאן את כל השלבים, לפני הקציר, אחריו, לראות את הקומביין, ערימות ארכות שעוד מעט יאספו לחבילות חציר. ותמונות נוף נדירה של שדות חיטה ואחריהם בירוק עז כרם לענבי יין. (דרך כביש 383, תל עזקה הכניסה דרך יער חרובית).

בסביבה: לטפס לתל צפית. לתצפית על הסביבה.

טיפ טעים: ניסים קריספיל מספר באנציקלופדיה שכתב 'ילקוט הצמחים' איך להכין גרעיני חיטה קלויים, קל לאכול, בלי להסתכן בשבירת השיניים. אחרי הקציר לאסוף אלומה של כמה שיבולים. להניח פיסת בד על סלע, לחבוט את השיבולים עד שהגרעינים יפלו על הבד. אחר לאסוף את הגרעינים הכל בכפות הידיים, להניח לרוח לקחת את המוץ. קלייה של חמש דקות במחבט על אש תעניק טעם נפלא ואכיל.

 

Share Button

אודות


'טיול לחג/ נגיעה בזהב' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11