dubi zakai 2

טיול זיכרון/ אחריו

כמו בכל שנה אנו מזמינים אתכם לטייל לזכרו של יצחק רבין, דרך הנצחה, מעט אחרת ללוחם, רמטכ"ל וראש הממשלה שנרצח

בתפר העדין, בין התאריך העברי לתאריך הלועזי בו נרצח ראש הממשלה יצחק רבין, האתר שלנו מקדיש לטיול בעקבות המנהיג והלוחם. בכתבה לא תמצאו את תיאור הרצח, וגם לא על חייו של המנהיג, משפחתו וכו'. את זה עשו טוב מאתנו במקומות אחרים, גם לא  נדליק כאן, באתר, נרות וירטואליים, לא נחלק את מילות השירים שאהב. יצחק רבין האדם היה צנוע, לא מתנשא. נציע לכם דרך פשוטה לזיכרון, ללכת אחריו, בדרך שהכיר היטב, דרך שלחם בה, טיול בעקבות הפריצה של חטיבת הראל בפיקודו של יצחק רבין ב'דרך בורמה' אשר כיום זו דרך נפלאה שבימים אלה כבר פלומה רכה של ירוק מתחיל בצידי הדרך, דרך שהיא חלק מפארק יצחק רבין.

דרך בורמה נקראת על שם דרך שנפרצה בתוואי קשה במלחמת העולם השנייה בבורמה, כדי להעביר אספקה לכוחות בנות הברית, הדרך עקפה את קווי האויב היפאני במטרה להעביר ציוד ואספקה לסין. מאז הוצמד הכינוי 'דרך בורמה' לכל דרך קשה במיוחד שעוקפת את קווי האויב. דרך בורמה שלנו, מתחילה ליד הישוב בקוע, על כביש 3, לא רחוק מצומת נחשון, הדרך מסתיימת במזרח, קרוב לירושלים ליד הישוב בית מאיר, בשנת 1948 עקפה הדרך את מוצבי לטרון במעלה הרי ירושלים. משפלת יהודה אל הרי יהודה, כיום זו דרך כורכר חלקה סלולה, לכל אורכה נגישה לכלי רכב רכים, למעט קטעים שבהם שביל מסודר להליכה, אנשי קק"ל שילטו את הדרך לכל אורכה, הסבר על כל מקום, סיפור היחידות שהשתתפו, מפות וסיפור ההכנה. אתרינו דילג על תחילת המסלול בבקוע שהוא פחות יפה וגם נדרש לנוע בו ברכב שטח, נקודת ההתחלה שלנו מזרחה יותר בחניון הראל, על מרפסת גדולה, מול הנוף, ומול תבליט גדול שמתאר את הדרך, את הנקודות החשובות לאורכה, סיפור 'דרך בורמה', בחניון היפה נמצא גם מבנה ששימש בזמנו בית ספר שהקימו האנגלים, בית ג'יז. לצידו מתרומם מגדל קק"ל של שומר היערות. ('שביל ישראל' מתחבר לדרך בורמה ב'חניון התאנים', נושק לשביל ואחר השביל מתרחק למסלול הליכה מקסים בשלוחת שיירות). נוסעים מזרחה.

dubi zakai 54dubi zakai 3

עין סוסין – המעיין ששימש בעבר את אנשי כפר בית סוסין שוקם בעזרת קק"ל. במקום זה נפגשו בלילה שבין ה- 29 וה – 30 במאי שני הג'יפים הראשונים של חטיבת "הראל", שיצאו זה לקראת זה כדי לבדוק את עבירותה של הדרך למעבר רכב. כאן מתחיל סיפורה של הדרך.

במקום: בית השאיבה, קו השילוח, צינורות המים, שלטי הסבר, עץ איקליפטוס ענק ועתיק.

מעלה התאנים – כק"מ מזרחה, עצי תאנה משני צידי המעלה (אולי עוד נשאר לכם). באותה תקופה קטע זה היה משובש ונדרשה העברת הציוד ממשאית למשאית, העברה נעשתה בעזרת ג'יפים בהמות, מתנדבים לפני השלמת דרך בורמה לתנועת משאיות הועברה האספקה בקטע זה, שהיה משובש מאוד, על גבי ג'יפים, בהמות משא ומאות סבלים מתנדבים. בצידו השני של המעלה הועמסה האספקה על משאיות שהגיעו מירושלים. בנקודה זו מוצבים פסלי ג'יפים ומשאיות העשויים מברזל.

הסרפנטינות – (סימון שביל אדום). קטע זה מוטב לעשותו ברגל, (רכב פרטי יכול לעשות עיקוף כדי לאוסף את המטיילים.) כאן הסיבובים הקשים לצידם אפשר לראות את פסי הברזל, (אם לא גנבו אותם) שנועדו לאפשר לרכב לא להתחפר, ובקצה למטה שרידים ושלט שמציין את 'קו השילוח' קו המים לירושלים.

עין חילה – מעיין קטן הנובע בצד הדרך ובו חניון לפיקניק. כאן נפגשה דרך בורמה עם "דרך האיילות" – נתיב עוקף לטרון שקדם לדרך בורמה ובו נסעו בעיקר משורייני חטיבת "גבעתי", שכונו אז "איילות". במקום ספסלי עץ על פלגי מים.

עין מסילה  – מעיין מדופן באבנים שיוצרות צורות באר. מולו, חניון נופש פעיל – חניון המשוריין , ובו שפע של שולחנות פיקניק, ברזי מים ומתקני משחק לילדים: מגלשות, נדנדות, ארגז חול וכדומה.

כיצד מגיעים: הכניסה לדרך בורמה בפארק לזכרו של יצחק רבין היא ממצפה הראל. יש לנסוע בכביש מס' 44 , בין צומת נחשון לצומת שמשון. כחצי ק"מ אחרי הפניה לכפר אוריה (לבאים מצומת נחשון), יש לפנות שמאלה-צפונה, בסמוך לאתר של חברת מקורות.

dubi zakai 5dubi zakai 58

משלט 16 ו 21 – רק שניצבים כאן, מעל שער הגיא, אפשר לראות את נקודת השליטה המצויינת שהיה לכוחות הערבים על הרכבים העולים בשער הגיא. מכאן, באין מפריע יכלו לצלוף בשיירות המתענות בעליה הקשה לבירה. בליל 9-10 במאי 1948 נכבשה הגבעה על יד לוחמי פלמ"ח הראל, משלט 16 סייע למשלט 21 להדוף את כוחות הערבים וכוחתינו שמרו על הכביש הרזה העולה לירושלים, (אז היה שישה מטר רוחבו). חיים גורי כתב בשירו, באב אל וואד: "פה אני עובר, ניצב ליד האבן/ כביש אספלט שחור, סלעים ורכסים,/ ערב אט יורד רוח ים נושבת,/ אור כוכב ראשון מעבר בית מחסיר".

איך מגיעים: נוסעים על כביש מס' 1 מזרחה, בצומת שורש פונים ימינה, (דרומה), נוסעים כ- 3.5 ק"מ, (עוברים את שורש), עד לשלט: 'דרך בורמה שלוחת שיירות'. פונים שמאלה לשביל, אפשר להשאיר את הרכב בחניה, להיצמד סימון שביל ישראל וסימון שביל ירוק שיובל אתכם למשלט 16 ואחריו למשלט .21 אפשר לחזור ברגל ב'דרך בורמה' חזרה לחניה. הדרך פתוחה גם לרוכבי אופניים ורכבי שטח. (מפת טיולים וסימון שבילים מס 9, הוצאת החברה להגנת הטבע)

 

Share Button


אודות


'טיול זיכרון/ אחריו' יש 2 תגובות

  1. 31/10/2017 @ 14:27 אסף

    תודה!

    אפשרי באופניים?

    Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11