חקלאות/ מכופפי הפלפלים

ערבה. לקראת הנסיעות לחופש באילת, עוד נקודה ששווה לעצור בדרך, ללמוד משהו על החקלאות המדברית. ערבה – לא רק שיטפונות

"רק תטעם, תן ביס אחד ותחוש בהבדל, עזוב את הירוק, קח את האדום". רק לפני רגעים אחדים עוד היינו ישובים על ה'מיול' הקופצני שמיהר בענן אבק בשביל בין החממות. שורות החממות פרצה את גבולות הישוב, והמבנים השקופים נשלחו אל מרחבי המדבר. בכניסה לחממה חלפנו דרך 'מחסום הזבובים', בנוי כשני שערי ניילון, אחד נסגר מאחורינו והשני נפתח לפנינו, זאת להגן על הפרי מזבובים שנושאים מחלות וכך נכנסים לחממה. הניקיון והסדר אינו מזכיר שדה חקלאי, בצד מערכות מתוחכמות של השקיה, מהתקרה יורדות שורות מסודרות של צמחים ירוקים, רעננים, מהם מציצים פלפלים אדומים וירוקים. שאחזתי את הפלפל ביד, הוא נראה טוב ורענן מאלה שאני מכיר בסופר המקומי שליד ביתי, שנגסתי בו הבנתי, טעמו עמוק יותר, חושני ומעורר רצון לעוד אחד, עוד דבר הבנתי שגם טעמו כמו מראהו אין דמיון לפלפל שאנו קונים בעיר. אין פלא גם הפלפל הזה מיד אחרי הקטיף נשלח לחו"ל. ורק כאן, בערבה, תוכלו לטעום את הטעם המיוחד.

הכל מתחיל מתחנת המחקר יאיר, בחצבה. כאן אחראים על פיתוח זנים חדשים, פלפלים עגבניות, מלונים, תבלינים אורגניים פרחים ועוד. 460 משקים תחנת המחקר מלווה אותם, שנים רבות בפיתוח חקלאי. תחנה המחקר הראשונה הוקמה בשנת 1950, אחר נדדה מאזור עין יהב לחצבה. המו"פ, (מחקר ופיתוח), ערבה הפך לאחד מהנקודות המרתקות לטיול לימודי. סיור בניסיונות חקלאיים, עד פיתוח זנים מיוחדים של דגי נוי ששמעם בארץ ובעולם משייט לפניהם.

וכך, לנוסע דרומה מים המלח, מתגלים לנוסעים בערבה שטחים ירוקים, גידולים חקלאיים, ולצידם מטעי דקלים חסונים, שרוולי ניילון גדולים של חממות בהם, "כלואים", פיתוחים חכמים של חקלאות ישראלית. הירוק מקשט את שממת המדבר, והירוק ממלא את המרחבים הסמוכים לגבול עם ירדן. ישראל, הצליחה בליבו הלוהט של המדבר לייצר חקלאות מתקדמת, דווקא במקום בו ממוצע שנתי של הגשם 35 מ"מ מצליחים לשבח את החקלאות. 120 משפחות, מייצאות מכאן 50-60 אחוז מהייצוא החקלאי של המדינה. התושבים החרוצים הפכו את המדבר לירוק, בזכות שכל ועבודה קשה. המדבר הצחיח הפך למקור פרנסה המכבדת את בעליה.

וכך בדרך לאילת או אם אתם אורחים בערבה, מתקיימים סיורים חקלאיים בחממות, תחנות המחקר, אצל חקלאיים, בשדות אפשר לתאם ביקור דרך תיירות ערבה 1-800-225-007

Share Button


אודות


'חקלאות/ מכופפי הפלפלים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11