dubi zakai

חוף בתול/ גל רודף גל

קטע חוף כמעט בתול בין תל ברוך לוינגייט

בבת אחת נגלה הים, שביל מוביל לכתם הטורקיז הזוהר התחום בין שתי גבעות כורכר, על ים הטורקיז מצטיירים ראשי גלים לבנים, משתעשעים ברדיפה אחד אחר השני, ואחר מתרסקים בקצף לבן על סלעי החוף. עוד כמה רגעי הליכה וגבעות הכורכר נשארות מאחור. ואז מתגלה חוף ארוך ופראי, הנמתח צפונה ודרומה. עתה מתגלים הגלים לכל אורכם, כוחם ניטל במפגש עם מרפסת הסלע החסון, שארית דרכם לחוף כנועה, חסרת כוח. מתפרקדים על החול ומציירים קשת רטובה המשנה את צבע החול הזהוב. לרגע קל הגל ממתין בשיאו כנהנה מהכיבוש, ואז המים חוזרים בלחישה אל הים. הגל הבא המסתער על הסלעים, גורם לסערה זוטא בבריכות הקטנות, החבויות בין הסלעים, כרבולת הלבנה של הגל מסתערת על הסלעים והקצף הלבן יוצר זורם במפלים רכים ממרפסת הסלע.

הירידה מרחבת החניה של חוף געש אל הים גוזלת קצת זמן הליכה. הזמן יוצר סינון טבעי של המבקרים במקום, מי שמוכן להתאמץ וללכת בחול העמוק מקבל בתמורה חוף פראי ויפה, מי שלא שילך לחוף מסודר. ככול שמצפינים החוף שומם יותר. קטע חוף פראי של כחמישה קילומטר, יד אדם ויד יזם טרם גזלו את הטבע. כאן, הים ידוע בזעמו, מפעם לפעם משתוללים הגלים במחול סוער של ניצחון, גוברים בזלזול על מרפסת הסלע, דוהרים ומכים במצוק הכורכר התלול. המלחמה בין הענקים גורמת לעיתים, לסלע הכורכר להיפרד מבסיסו, לנשור מובס אל החוף, שם הגוש הענק שוכב חסר חיים וגלי הים טוחנים אותו לאט לאט. אך, שהים חף מגלים, במים הצלולים מתגלים דגים שקופים שנעים בלהקות עצבניות. באותם רגעים של שקט מופלא, מספרים וותיקי החוף, רואים רחוק רחוק, על קו האופק את מרכבתו האדירה של "פוסידון", אל הים המיתולוגי מגיחה נוטפת מים, הסוסים הלבנים החסונים דוהרים על חלקת המים, משטחים את הגלים, תוך שניות, נשבעים המספרים, נעלמת התמונה, הים כנוע ורגוע שולח גלים עצלים אל החוף.

חוף בתול, כמעט חמישה קילומטרים של טבע עד שפך נחל פולג, החול מנוקד פה ושם  בגופם העירום של משתזפים, אלה, בחרו לחשוף את מלוא גופם לשמש, לכן, המקום נקרא "החוף העירום". ההליכה צפונה, על קו המים מענגת רגל במים ורגל בחול, דרך יפה זו היא חלק משביל ישראל, מימין מתנשא מצוק הכורכר, משמאל מים צלולים, קשה, להתאפק ולא לצנוח לבריכות השכשוך הקטנות לצד הסלעים, הרגליים שהמים ציננו מושכים אחריהם את הגוף, גל מיטיב מכסה לעיתים גם את הראש, הכניסה לתוך בריכת המים מפתיעות את הדגים והסרטנים, אלה לא מגלים שמחה לקראת הפולשים, (אתם) הסרטן מביט בחשדנות, מציץ מאחורי סלע, מוכן בתוך שנייה להיעלם בהליכתו המשונה. חסת הים משאירה עקבות ירוקים על הסלע והצינורן בונה לו מאחז קשיח בדמות קונוסים קטנים. סרטן שובב, בלוטון שטוח, נאחז היטב בסלע בעזרת דבק טבעי. לעיתים, בבריכות הקטנות דגיגים עליזים מגלים את רגליכם ובשובבות נושכים בה. מי שימשיך צפונה, מתחת לווינגייט יגלה שם חופים זהובים וגולשי גלים נועזים. כאן תשכחו ממקלחת ושירותים, אבל תגלו שפע של מי טורקיז צלולים.

השקיעה מוסיפה רוגע לים, גל רודף גל, הם רכים, מתרפקים על הסלעים. כדור החמה  מתייצב בעמדת היכון, עוד רגע וייצמד בנשיקה ארוכה לים, אז בסיסו מתרחב וצורתו כבר אינה כדור. שרשרת העננים מעל דוחקת בשמש לסיים את היום, השמש גולשת מאחורי הים, משאירה אחריה נגיעות אדומות בלובן העננים.

איך מגיעים: כביש 2, (תל אביב חיפה) יורדים בצומת שפיים, מצפון למרכזי הקניות, בצומת ספרים, פונים מערבה, ממשיכים ישר בשביל העפר, בקצה השביל פונים ימינה, מגרש חניה, מעבר למחסום יורד שביל לים, 5 – 10 דקות הליכה.

 

Share Button


אודות


'חוף בתול/ גל רודף גל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11