חו"ל/ קאנאל די מידי, צרפת  

שייט אישי, חינני ורגוע ביאכטה מפנקת בתעלה ארוכה די מידי בצרפת. להיות סקיפר בלי צורך ברישיון שייט, חוצים כפרים ציוריים, מקומות יפים ועתיקים, ישנים ואוכלים בספינה. שלווה של חופש. …

הרומאים, מסתבר, חשבו לפני שנים רבות על תעלה שתחבר את הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי, תעלה שתקצר את זמן השייט הממושך החוצה את מיצר גיברלטר. כמה מלכים צרפתיים הקדישו מחשבה לתעלה אבל לא עשו דבר. רק בשנת 1666 הצליח המהנדס פייר פול ריקה לעשות את הצעד הראשון בכריית התעלה. שישה חודשים לפני תחילת השייט בתעלה הוא מת והשאיר אחריו חובות רבים. בשנת 1825 נזכרו במתכנן האומלל והקימו אובליסק לזכרו. אחד המגבלות בבניית התעלה היתה קו פרשת המים בין האוקיאנוס האטלנטי לבין הים התיכון, הבעיה הייתה במעבר ההרים, סי דה נורוז (Seuil de Naurouze) שמתנשא לגובה של 194 מ', כדי להביא את הספינות לגובה זה וגם לרדת ממנו נבנו מערכת מסובכת של 'לוקרים', זו תעלה שמתפצלת מהתעלה והספינה נכנסת ושתי מערכות של שערים נסגרים והמים בהם עולים או יורדים לפי דרכה של הספינה, זו מערכת סכרים שמאפשרת לשלוט בגובה המים. פעם התעלה שימשה למעבר ספינות נושאת סחורות בין הימים. באותם הימים הספינות נקשרו לסוסים משני צידי התעלה שמשכו את הספינות לאורך התעלה, לכן לצד התעלה תראו שביל כבוש היטב. אורכה של התעלה כ- 240 ק"מ. יש בה 103 סכרים, (לוקרים). כיום תפקידה של התעלה תיירותית, התעלה משמשת בעיקר לשיט ספינות, ששטים בתנאי לוקסוס בספינות נהר מושכרות כטיול בן שבעה או שמונה ימים. זהו סיפורה של 'קאנל די מידי'.

dubi zakai 42

שטנו בשלווה הפסטורלית שמונה ימים ולילות. שאנו חולפים במקומות יפים, נקשרים היכן שרוצים ויוצאים לטייל בסביבה. אחת השעות היפות, שעת הבוקר המוקדמות הן היפות ביותר בתעלה, ציוץ עליז של הציפורים הרבות, ערפל רך נח על מי התעלה, אד עדין מתנשא וצף באוויר, מטשטש את מראות הגשרים העתיקים ואת מראה הספינה, ואז חודרת בסבך העצים קרן שמש בודדה שנראית כלהבה הפולחת ופוצעת את ערפילי הבוקר. כמה ברווזים משועממים פותחים בשחייה שקטה וגעגוע של בקשה אולי יזכו בשרידי הבאגט שנותר מאתמול. באותם הרגעים שמתחילה התבהרות, מתגלות שורות שורות של עצי הדולב הענקיים משני צידי התעלה, רחוק יותר נפרסות שורות שורות של גפנים, בתי הכפרים הקטנים ושלווה רוגעת בחיינו הסואנים.

dubi zakai 67

בכפרים הקטנים, בין הסימטאות נחבאות חנויות קטנות של המקומיים, מסעדות בצידי התעלה ובכפרים נפתחות בשעות הערב, לקראת שמונה או תשע בערב הכפריים מתכנסים לביתם מכבים את האורות, רוב התושבים הולכים לישון. מפעם לפעם יש איזו מסעדה שמתקיימים בה חיי לילה "סוערים" שתיית בירה ומפגש חברים, כורמים, חקלאים, חבתנים ועוד מקצעות מוזרים, גם שם חיי הלילה קצרים, לקראת חצות השקט חוזר אל הלילה.

את הספינה אפשר לשכור בארץ דרך חברת 'תשוט', החברה מקשרת ומסדרת את כל הניירת, כל התשלומים נעשים דרך חברת 'תשוט'. שייט נהרות אפשר לעשות גם באירלנד, הולנד, אנגליה, איטליה ועוד. וכמובן גם בצרפת. חברת תשוט, הרצליה, 09-9579391.

dubi zakai 73 (2)

Share Button


אודות


'חו"ל/ קאנאל די מידי, צרפת  ' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11