חו"ל/ נגיעת מקום

כ-68 ק"מ של כביש צר ומפותל המקשר את סורנטו לסולרנו, חצוב כמדרגה במצוקים התלולים הגולשים לים. ובני איטליה מציינים בגאווה שכביש מס' 145 היפה ביותר בעולם, רבים (ואני בתוכם) מסכימים איתם

בתחנה להשכרת רכב בשדה התעופה של רומא, קידמה את פנינו פקידה צוננת, בקול עצוב בישרה לנו שלא נוכל לקבל את ה'פורד פוקוס' שהובטח לנו. עשתה פרצוף של צער ושלחה אותנו לאלפא רומאו, נמוכת גחון בעלת גלגלים רחבים, מנוע ענק של 1.9 ליטר דיזל ושישה הילוכים ידניים. בינינו, חיה רעה. יד המקרה התאימה את הרכב לסוג הכביש שאנו אמורים לנסוע בו. וכך שני זוגות, שתי מזוודות ומכונית אחת עושים את הדרך מרומא דרומה, לאורכו של קו החוף המפותל לעבר היעד, חבל 'קאמפניה' בדרום איטליה. החבל נמצא בחלקו העליון, המערבי, של המגף סופח אליו את היופי הפראי של דרום איטליה. כ-68 ק"מ של כביש צר ומפותל המקשר את סורנטו לסולרנו, חצוב כמדרגה במצוקים התלולים הגולשים לים. ובני איטליה מציינים בגאווה שכביש מס' 145 היפה ביותר בעולם, רבים (ואני בתוכם) מסכימים איתם.

dubi zakai 2dubi zakai 3

דרום איטליה היא חציו התחתון של המגף, חבל פוליה וחבל קלבריה הם העקב וחרטום המגף. קאמפניה שוכנת דרומה מרומא וחבל ארץ זה מצטיין ביופיו הפראי. מצוקים גולשים לים בתלילות ועמודי סלע מזדקרים מים הטורקיז. משך אלפי שנים הים והרוח חצבו מערות ענקיות אליהן חודר הים, מי הים הצלולים והאור החודר יוצרים גווני טורקיז מרהיבים. חלקו המערבי של חבל קמפאניה נשלח מערבה לים כלשון ארוכה. במפה נראה חצי האי כשרוכים הקושרים את המגף לרגל. האגדה מספרת על הסירנות היפות המבקשות לפתות את אודיסיאוס וצוות ספינתו להתרסק אל הצוקים ולהיעלם בין גלי הים, שירתן המפתה קראה לאודיסאוס והמלחים אל מעמקי הים, אוזניהם נאטמו בשעווה וכך ניצלו מגורל אכזר. ובאמת שרואים ממרומי הכביש את הספינות הקטנות המנווטות דרכן ליד הצוקים הכבירים מתמלאים בחשש לגורלן עד שיגיעו לנמל בטוח. בקצה חצי האי נחה בשלווה סורנטו הקסומה, היוונים והרומאים גילו את יופייה כבר בתקופה הקדומה.

את מקומנו קבענו בעיירה יפיפייה שנמצאת במרומי ההרים, בקצה חצי האי מעל סורנטו, העיירה 'סנט אגטה דה גולפי מתברכת בתי מלון קטנים ומתוקים ומסעדות משפחתיות ואוכל שמכינה המאמא. זהו כפר איטלקי מבודד, בתים נאים נטועים במדרון התלול, מוקפים בצמחיה פרועה ועצי אורן אדירי גובה וגזע. מנקודת התצפית במרפסת המלון שרועה למטה על קו המצוק סורנטו, מראות השקיעה הנשקפת מכאן מדי יום ממיסה אפילו את ליבו של הקשוח בגברים. העיירה הזעירה שימשה לנו כעוגן מרכזי בטיול, ממנו יצאנו לנקודות בחבל הארץ היפה. כל יציאה מהמלון הנהיגה אותנו אל מערכת כבישים צרים, מפותלים ומסוכנים. חובב נהיגה ימצא את הדרך כתרפיה ממכרת ותרופה טבעית למחלת ההגה. רשת הכבישים הצרים מתחילה דרומה מנאפולי, כקדמה עלובה לאתגרים לנהג בקטע הכביש בין סורנטו לסולרנו. הכביש צמוד לקו המצוקים מקיף את חצי האי. הכביש נחצב בהר ללא שוליים וקו הפרדה שכמעט אינו נקטע מפריד בין המסלולים. נהגי איטליה ידועים בחוסר הסבלנות שלהם ובנהיגה המהירה והמשובחת, הם משתמשים בצופר צווחני ובאורות מהבהבים כדי לאותת לנהג התייר שהוא איטי מדי לטעמם.

התייר הנינוח הנוהג בכביש הצר ממהר להידחק אל מפרצון חניה זעיר ובהזדמנות זו מגלה מראות של כפרים ציוריים, בתיהם נאחזים במדרונות התלולים. העירייה פוזיטנו ששוכנת על הכביש מתקשטת בטרסות עליהם מגדלים בהדלייה לימונים ענקיים, את הלימונים הצהובים מגלים רק שמתקרבים, בתחילה משוכנעים שאלה גפנים. מחוז קאמפניה הוא בירת משקה הלימונים הלימונצ'לו. בתיו של הכפר הקסום נאחזים בהר ובאחדים המרפסת תלויה מעל תהום עמוקה. הרחובות גולשים בסדרת פיתולים, טרסות ירקות גולשות עד קו המים. המשך הכביש מוביל לנמל הקטן באמלפיי, עיר צפופה היורדת עד קו המים, טיילת יפה ושלל סירות דייגים צבעוניות.

dubi zakai 15dubi zakai 4

הכביש ההולך לאמלפי יוצא מהקצה המערבי של סורנטו, כביש מס' 145 המפורסם, חביב על נהגי איטליה, הפס הלבן במרכזו נועד כנראה רק לתיירים, לנהגים האיטלקיים הוא אפילו לא בגדר המלצה, הם מגיעים בדהרה עוקפים את הרכב האיטי, מתעלמים מהתנועה ממול ומהתהום הפעורה. הנהג האיטלקי בדרך כלל נהג משובח, רובם מצליחים לחמוק באלגנטיות של רקדן מיומן ולחזור לנתיב רגע לפני התאונה, קיימת גם אחווה נהגית, (נדירה בארצנו), הנעקף מאט כדי לתת לעוקף להיכנס לפניו, והכל מתבצע במהירות מסחררת. מכונית האלפא שלנו הוכיחה את ביצועיה, הצמיגים הרחבים, הגחון הנמוך וההילוכים הוכיחו שכוח חזק מחבר את האוטו האיטלקי אל הכביש. את המיומנות רוכש נהג טוב במהירות, החלפת ההילוכים וסיבוב ההגה בעיקולים המטורפים צריכה להיעשות בזריזות ותוך סיבוב מהיר של ההגה. נהג שלא משתלב בנהיגה עדיף שיוותר על מקומו ליד ההגה לטובת הנהג המיומן יותר. האוטובוסים אלה מפלצות רעשניות שלא ברור מה פעיל אצלם יותר המנוע או הזמבורה. הם נצמדים לפגוש האחורי של הרכב שלכם מריעים בצופר האוויר צפירה המשתקת כל נהג, ואז, באין ברירה, הנהג הנרדף מתאים את עצמו לקצב הנהיגה המהיר שמכתיב האוטובוס. בקיץ הכביש עמוס בתיירים, האיטלקי בן המקום נאלץ להוריד מהירות ולהשתרך בטור המכוניות הארוך. שמאבד את הסבלנות ו'הג'ננה' מטפסת לראשו הוא עוקף מתוך תקווה שמישהו ייתן לו להיכנס כשבא רכב ממול. לאורך הכביש מפרצי חניה המיועדים לתצפית, לצלם וגם ללגום את הלימונצ'לו מהדוכנים שנמצאים לאורכו של הכביש.

כמה טיפים: 1. כדאי לשכור רכב חזק שמתאים לעליות הקשות. 2. בתי המלון המרוחקים מסורנטו זולים והעיקר יש לידם מקום חניה. 3. בעיירות התיירותיות אין מקומות חניה, ואם יש המחיר גבוה. 4. עדיף לטפס להרים, למסעדות משפחתיות מאשר מלכודות התיירים שנמצאות במקומות התיירותיים. 5. כמעט ואין נפילה ברמת הפיצריות, הפיצות הנפוליטניות נפלאות, רק רצוי שתבדקו את החשבון לפני שאתם משלמים, לפעמים מוסיפים לכם לחשבון אחת או שתיים נוספות. 6. רצוי שהטוב בין הנהגים ישב ליד ההגה. איך מגיעים: נחיתה ברומא, רכב לוקחים בשדה התעופה (המשרדים נפתחים בשעה שמונה בבוקר) ומשם יורדים דרומה באוטוסטרדה עד פומפאי. משם נצמדים לכביש החוף לכיוון סורנטו.

 

Share Button


אודות


'חו"ל/ נגיעת מקום' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11