חו"ל/ יווני אמיתי

וואסילי הוא יווני אמיתי, מאוהב עד כלות באמו, סוגד לה ומטפל בה באהבה. הוא מתעב את המקום שהוא גר בו אבל לא יעזוב אותו בחיים. נשוי לאישה מדנמרק ומשוכנע שטעה בבחירת בת הזוג, משווה את הדנית המעודנת לאמו הארצית והתוצאות לרעת הדנית החסודה, אבל בכל לילה חוזר לאשתו כפודל מכשכש בזנבו. לוואסילי יש את השרמנטיות היוונית הכובשת, התנהגות גברית שמוצאת פינה חמה ולוהטת אצל הנשים הלא מקומיות. וואסילי גבר נאה, גבוה, שזוף וכדרכם של היוונים אוהב את החיים ושונא את העבודה. התפקיד הרשמי שלו נוח לכלל הדעות, הוא אחראי לספק חשמל ומים לייאכטות שפוקדות את המעגן הקטן באי פאקסוי (לא רחוק מקורפו). עד כאן התפקיד הרשמי, אינו קשה ומתאים לו, מעט עבודה והרבה שיחה, אבל התפקיד שלקח על עצמו ללא מינוי רשמי, קונסול הכבוד של האי, הוא בוחן כל ייאכטונר לפי מדד מיוחד של וואסלי, המדד מתחלק לשלוש קטגוריות, מהן בעל הייאכטה מקבל אחת, הדירוג של וואסילי קובע את רמת היחס העתידי אליו ואל הייאכטה שלו. הקריטריונים ברורים: לא נחמד/ נחמד מינוס/ נחמד מאוד. כאמור וואסילי בחושיו החדים מפעיל את המדד שלו כבר ברגעי תמרוני הגישה לרציף המרינה. כשהוא נמצא על הרציף הוא תופס את החבל שנזרק אליו מהיאכטה וקושר את הספינה לאחד הזקיפים. בתהליך זריקת החבל הוא כבר יודע האם לפניו ספן יודע ימים, או סתם חובבן בעל ממון, הוא גם יודע לנתח מיד האם הבן אדם נחמד מספיק, והאם כדאי להתאמץ ולמשוך עבורו כבלי חשמל ומים או אם זכה לציון נמוך מסביר לו בעדינות שאין חשמל בנקודה זו ומים צריך לחכות למיכלית.

dubi zakai 45

וואסילי גם לא מערבב לאומים, זאת אומרת לא משדך בין עמנו לבין ייאכטה גרמנית, עבורנו הוא מצא מצידו השני של המעגן ייאכטה של דובר עברית, אותו הוא שייך לקטגוריה של נחמדים מאוד ואנחנו זכינו בלי מאמץ גם למעמד של נחמדים מאוד. תוך רגעים שיידך בין שתי שני הסקיפרים. בכל אופן למצוא באי קטן ונידח שתי ייאכטות של דוברי עברית זו הפתעה.

וואסילי כמו יווני אמיתי יודע להעריך אישה, ככול שהאישה יותר גבוהה, בלונדינית, עם רגליים ארוכות והיקף חזה נאה ערכה עולה בעיניו, בן זוגה מקבל בזכותה דירוג גבוה ברמת הנחמדות. באי היווני פאקסוי (אני לא בטוח שזה היה שם, אבל מה זה משנה אתם ממילא לא יוצאים לחפש אותו). וואסילי מביט על הים אל האופק ויודע בדיוק מה מזג האוויר שיהיה מחר, כמי שבקי בכל מה שמתקיים מסביב למעגנה יודע היכן כדאי לקנות את הלחם הכי טוב, את הפירות ירקות, את ציוד השלמה לשייט, וכמובן איזו משלוש המסעדות הטובה ביותר באי, הוא כבר ידאג לשמור עבורכם שולחן ראוי לערב. ובערב יגיע לבדוק שאתם מרוצים מאוכל והשירות, בדרך כלל יוסיף כמה מילים לנוף ולרגיעה ולחישה רועמת למלצר.

בכל תחום שקשור ליאכטות ושייט הוא בקי: במנוע, ירד אתכם אל תוככי המנוע וייעץ מה לעשות אם יש תקלה. כדרך של ימאי וותיק ומומחה בקשירת חבלים, תוך כדי דיבור מתקן קשירה לא נכונה על הריילינג אצלך ביאכטה. הוא ייקח כדרך אגב את החכה שלא הצלחת לדוג בה אפילו סרדין ויערוך בה תיקון של המצוף כדרך מומחה ייתן הדרכה לטובת הדייג העתידי. כל אלה תכונות שוליות מול התכונה המרכזית של וואסילי. וואסילי אוהב לפגוש אנשים שהגיעו ממקומות רחוקים, אוהב לספר ואוהב להקשיב לסיפורים על מקומות רחוקים, שומר אצלו בראש את הסיפור ושולף אותו שנפגש עם בן ארצכם, אז יפליא לתאר את המקום שלכם, את המצב הפוליטי או סתם תורם רכילות מקומית ששמע מכם. הוא אוהב לספר על געגועיו למרחבי הים בחו"ל, אבל מיד מעמיד עצמו כמי שאינו יכול לעזוב את האי בגלל אמו, כזכור כיווני אמיתי הוא מסתופף סביבה ודואג לה מאוד. כל אלה לא מפריעים לו להבטיח להצטרף לשייט עם רופא מפורסם בעל יאכטה ענקית, או לשם שינוי לצאת למסע דייג סביב האי.

כדרך יוונים, סטייל 'זורבה' הוא ישיר בדיבורו, לפתע נועץ בך מבט ארוך ולא מרפה וקובע לך את המסלול הבא שלך. תוך התלהבות מספר על אי קטן במרחק לא גדול שכדאי להגיע לשם, שולף את המפות משולחן הסקיפר ומצייר את הדרך על המפה באצבעו, מזהיר מפני שרטון, ים רדוד ומכאן מתאר את היופי של האי וכמובן לא לשכוח לציין לפניכם לפקוד את המסעדה של בן דודו.

dubi zakai 44

יושבים אתו עד שקיעת השמש, מסתבר שאם אתה רוצה להרגיש יווני אמיתי לזמן קצר רק לשבת עם וואסילי על כוסית אוזו, אחרי זמן קצר של שיחה איתו שהאוזו מחלחל לעורקים אתה מרגיש עם יווני כמהו, נזכר באמא שנשארה בבית, זונח (בשיחה כמובן) את המולדת שלך לטובת חיים מאושרים ביוון לצידו של וואסילי, ההמשך הישיר להתיוונות מגובה הסיפון הוא מצביע על בתים הנטועים במדרון ההר ואתה מקבל דיווח על נכסי הנדל"ן באי. ואז לפתע הוא קם, מביט מסביב ומסביר שסירה נכנסה למעגן והוא חייב לגשת אליה, על פי הגישה לרציף הוא קובע את רמת הנחמדות של הסקיפר. רגע לפני שעולה על הטוסטוס היגע שלו הוא מבטיח שיגיע בבוקר, לפני שתצאו לים כדי להיפרד, הפרידה לוקחת כשעה של שיחה, (ופעמיים קפה), הוא לא ממתין שתתנתקו מהרציף אלא פורש מכם בלי לנפנף לשלום. הוא מסביר: "ברגע שהוא נפרד מחברים עולות לו דמעות." הוא נוהג לנפנף לייאכטות יוצאת רק שהוא יודע בוודאות שהם יחזרו לכאן בשנה הבאה.

זה וואסילי שהסכים להצטלם אתנו. מסתבר שבכל יווני מסתתר מודל של זורבה.

Share Button


אודות


'חו"ל/ יווני אמיתי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11