חו"ל/ הקבורים בגן העדן

בית הקברות של האי הקטן מזורובו נחשב לאחד מהיפים באירופה, כאן נקברים תושבי האי ותושבי האי הסמוך בורנו, ביופי שמימי מלא כבוד למתים

בשעה שמונה בדיוק, הכריז הרמקול הנגינה איטלקית: 'שערי בית הקברות נפתחים', ובאמת, שערי הברזל המסוגננים הצבועים בשחור וזהב החלו להיפתח בלחישה. שביל אבן מצוחצח הוביל אל שדרת ברושים עתיקים. משני צידי השביל התרוממו מצבות, עליהן מונחים בפוזות מיסיונריות פסלי שיש של קדושים נוצריים. באור הבוקר הקלוש הנרות על הקברים רטטו והוסיפו מסתורין לאפלולית בית הקברות. על כל מצבה ניצבה פקעת גדולה של פרחים רעננים, צבעיהם מעניק חיים לאתר המתים. בקצה השביל שורות של מבני אבן מסוגננים, דלתם פתוחה ואש תמיד האירה את אפלולית הקבר המשפחתי.

קרני השמש טרם חדרו את ערפל הבוקר, זה נח על מי הלגונה הגדולה, הערפילים שוטטו מעל המים. לעיתים, נקרעו מהענן פיסות ערפל מסמנות את דרכם כצמר גפן רך. מרחוק נשמעה צפירה עמומה של ספינה המזהירה את דרכה בים הערפל. קרעי הערפל טיפסו מהתעלות וחדרו דרך שער בית הקברות הפתוח, צבעם הלבן הוסיף מסתורין לקברים הדוממים. שהשערים נפתחו, פסעה פנימה אישה קשישה, החיים דחסו את קומתה וצמצמו את גובהה, צולעת היתה, צנומה ויעילה להפליא. במרץ פנתה אל הקברים, אחרי דקה אחרי כבר רעננה את המים בעציצים הגדולים, על אחד הקברים היתה בוררת את הפרחים הנבולים ומשליכה אותם לפח, אחרי דקות כבר היתה מצוידת במשפך גדול ושוטפת את הקבר. שניגשה לקבר כרעה על ברכיה והצטלבה. אחר מיהרה אל סולם גדול, גוררת אותו אל קיר גבוה ובו קומות של קברים, מטפסת היתה בקושי בסולם אל הקומה האחרונה, מחליפה את הפרחים של אחד הקברים. ענן שובב התערסל מסביבה ולרגע התמונה הפכה לסוראליסטית. כזה הוא בית הקברות שעל האי מזורובו בלגנה הגדולה של ונציה שבאיטליה. לכל קבר מתווספת תמונת המת ובנוסף לנר יש נורה קטנה שצמודה לקבר, בלילה בית הקברות נראה כלקוח מעולם אחר. בית הקברות של האי הקטן מזורובו נחשב לאחד מהיפים באירופה, כאן נקברים תושבי האי ותושבי האי הסמוך בורנו שכנו, אי גדול יותר ומוכר ואלפי תיירים מגיעים אליו אך מעטים מכירים את בית הקברות המיוחד של האי השכן. האי בורנו מתחבר אל האי מזורובו בגשר עץ פשוט שנועד לרוכבי אופניים והולכי רגל.

dubi zakai 114@

Share Button


אודות


'חו"ל/ הקבורים בגן העדן' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11