חו"ל/ בשביל הרומנטיקה

פסק זמן בחיי הנישואין הארוכים ולעיתים משעממים, לחזור לזוגיות של פעם, אתם מוזמנים, ממש בעונה הזו, לקחת הפוגה, לצאת למסע קסום בגרמניה ל'דרך הרומנטית'. להכניס את הרומנטיקה והשלווה לחייכם. מסע זוגי לזוגות וותיקים. (לקראת העונה הנכונה אני מפרסם את הכתבה שוב) ….

דלת העץ הכבדה של ה'גסטהאוז' בקושי נפתחה, אחריה דלתות כבדות שהחום יישאר בפנים, אח מבוערת, חום נעים וריחות תבשיל הילכו ככבלי קסם במסדרון. מוסיקה בווארית עליזה התנגנה חבטה בחלונות הכבדים בבקשה לפרוץ החוצה. הנוף נכנס פנימה מהחלונות הגדולים, נחל קטן מפכה, מעליו גשר אבן עתיק. ליד שולחן עץ כבד ישבו חבורת נשים וגברים. הנשים, לבושות בבגד הבווארי המסורתי, מחשוף נאה מחמיא לחזה השופע, שמלה ארוכה שחורה רקומה בפרחים. על השולחן פזורים כוסות בירה, הבירה המקומית כמובן. נכנסנו למקום כי היינו רעבים, חיפשנו גם מקום ללון בו את הלילה. בווארית סמוקת לחיים מהחבורה נחלצה לעזרתנו, כדי להסביר לנו את התפריט. שתי כוסות בירה גרמו לנו שנדוד לשולחן החבורה העליזה, שלוש שעות אחרי הארוחה המשובחת של דגי נחל טיפסנו כושלים אל החדר החם מעל המסעדה, פתחנו את החלון, אוויר קר צרב את הריאות ופכפוך מי הנחל ליוו אותנו לשנת לילה משובחת.

מיד אחרי הנחיתה בגרמניה היעלות הגרמנית מנפנפת אתכם מהר מאוד משדה התעופה. תוך רגעים אתם ברכב השכור, חמושים במרצדס, (פשוטה אבל טובה), ועושים את התרגיל ראשון בהבנת הנקרא במכשיר הגי.פי.אס. אחרי דקות אתם כבר מגששים את דרכם בסבך הדרכים היורדות משדה התעופה של מינכן דרומה, אל כביש 11 היפה לאזור חמש האגמים, (Funfseeland  ). תוך דקות אתם כבר טבולים עמוק בנוף הירוק, חולפים בכפרים ציוריים בדרך אל ההרים ההולכים ומתגבהים, חוצים גשרים ציורים, וכבישים צרים הפולחים יערות עבותים. נתיב הזהב במרחק של נגיעה מה"דרך הרומנטית". היופי הכובש של גרמניה.

dubi zakai 2 (5)

בשנות החמישים של המאה הקודמת חיברו הגרמנים בין ערים עתיקות, כפרים, טירות עתיקות וארמונות מלכים לדרך אחת בת 350 ק"מ, משוררים וסופרים הדביקו לה את הכינוי "הדרך הרומנטית" והדרך אמנם רומנטית ומעניקה למטיילים מראות הלקוחים מאגדות שכאן הם מתממשת הפנטסיה שאנו רואים בסרטים, תמונות הלקוחות מגלויות נוף. אגמים, נחלים חלקם שוצפים, חלקם פלגים מאולפים, לאורכה בדרום תוחמת את הדרך העיירה פוסן, בצפון סוגרת את הדרך הרומנטית העיר הקסומה ווירצבורג. מאות קילומטר של דרך שכל סטייה ממנה מביאה את המטייל אל נופים קסומים יותר. ככול שמדרימים הנוף הפרוע הולך ומתעצם, רכסי האלפים עטופים בשלג לבן, שריד לחורף סוער שעבר על האזור. בראשית האביב זו העונה היפה ביותר לטייל באזור, עדין אין את המוני התיירים שמסתערים על האזור בימי הקיץ, יש מקום בצימרים ציוריים מסעדות ובתי קפה נפתחים והתנועה בכבישים יחסית דלילה.

לאורך כביש 11 פזורים 'גסטהאוז' רבים, אחדים ניצבים ממש על שפת האגם, באחד מהם בחרנו בעזרת האינטרנט, עיירה זעירה Kochel. נסיכה בווארית, תכולת עין וצמה בלונדינית (אמיתית) מלווה את תנועותיה, הנסיכה הבווארית תלווה אתכם לחדר, מפתח עתיק, ענק, פותח את דלתו. בחוץ כבר לילה סמיך, אין מבחינים בנוף מסביב. מי ישן כאן לפנינו במקום העתיק? ציידי דובים עם הכובע והנוצה? רוזנים? נסיכות שהגיעו אל האגם לפוש בו בימי הקיץ? והבוקר שעולה, להתעורר אל בוקר צונן ולצלול אל נוף המזמין בחוץ. אגם מקסים שמימיו נושקים לצימר, המים זכים, וגלים רכים נשלחים אל חופיו. סביבו שביל הליכה ארוך שנושק ליערות סבוכים, היופי נראה פעמיים, פעם במיצאות ופעם הנוף נשקך במי האגם. גלי האגם הרכים מלטפים את קירות חדר האוכל, וחלונות ענקיים מכנסים את הנוף לצלחת ארוחת הבוקר. מסביב פזורים הרים כהים מעוטרים בשלג לבן, מחוץ לחלונות מציצים פרחים צבעוניים, מעל האח הגדולה, תמונות של דובים, חלקם כנראה סיימו את חייהם כניצבים קפואי מבט מעל האח המבוערת.

dubi zakai 4 (4)

כביש 11 המפותל, אחד היפים בגרמניה מוליך דרומה עד לאלפיים הגרמניים, לנקודת ההתחלה של הדרך הרומנטית העיירה פוסן Fussen. בדרך נושקים להר הגבוה בגרמניה, הצוגשפיצה, כמעט 3000 מ' של הר שחור, קצהו הכהה מרשים בחוד נטוי. על רכסיו הגבוהים נחים שלגים כבדים ואפשר לטפס אליו בעזרת רכבל מסודר. חובבי הגלישה עדין יגלו כאן את מסלולי ההחלקה. לצידו גם מתחילה דרך האלפים המרשימה שנסללה בשנת 1927 ונושקת אל הנופים היפים באלפים הגרמניים. למי שרוצה סטייה יפה מהמסלול. כאמור, הקצה הדרומי של הדרך הרומנטית בעיירה פוסן. זו עיירה ציורית, במרכזה כלואה עיר עתיקה וממנה יוצאים אל מסלולי הטיול הרגליים, רוכבי אופניים חורשים את השבילים והמטיילים ממהרים אל הארמונות והטירות הגדולות הציוריות הפזורות מסביבה, אחת מהן ה'נוישוונשטיין' אחד מארמונותיו של המלך האהוב לוודויג השני, המקום שימש כהשראה לתפאורת המצויירת של סרטי וולט דיסני. טירות נושקות לאגמים ויערות סביב שוונגאוו ופוסן.

כביש 17 זו תחילתה של הדרך הרומנטית העולה צפונה. אפשר לדלג על הכפרים ולהגיע יישר אל העיר אוסבורג, החלק המעניין בדרך נמצא בין אוסבורג ווירצבורג בצפון. אוסבורג עיר גדולה, כמעט 300,000 תושבים ונוסדה במאה ה-15, במרכזה מבנים מרשימים, כיכרות ומוזיאונים ומדרחוב ענק לזכרו של הקיסר מקסימליאן, המקום שוקק חיים למרות המפרטורה הקרה, מזרקות שחלקן נמצא בשיפוץ, עליהם פסלים מיוחדים ובצדדיו בתי מידות נאים של עשירי העיר. במידה והחלטתם להישאר בעיר יש מלון קטן, חמוד, עם חניה במחיר סביר, Altstadthhotel במרכז העיר, www.altstadthotelaugsburg.de. משהו שקשור אלינו, היהודים, כדאי לבקר בגבעת היהודים ובית הכנסת ששוקם בשנת 2006 לאחר שנשרף בליל הבדולח, כיום יש שם מוזיאון לתולדות הקהילה. חובבי המנועים והמכוניות מזומנים לבקר במוזיאון חברת מ.א.ן שמוקדש בין השאר לרודלף דיזל ממציא מנוע הדיזל.

קשה להתעכב על כל עייריה בכתבה צרת מילים אך בכל אחת מעירים והעיירות תמצאו נהר החוצה את העיר העתיקה, רחובות מרוצפי אבן וקשיים בחנייה. אחת העיירות שאסור להחמיץ רוטנבורג מעל נהר הטואבר, העיירה העתיקה מספרים ניצלה מהפצצות בעלות הברית בזכות גנרל אמריקאי שמנע מהמטוסים לרסק אותה בגלל יופייה. אפשר להסתפק בתנועת התיירים המהלכים מוקסמים מהרחובות המרוצפים והמבנים העתיקים, רצוי לשבת בבית קפה מול המוזיאון האימפריאלי העירוני. במוזיאון שהיה מנזר בנדיקטי מוצגים כלי נשק עתיקים, ציורים המתארים את יסוריו של ישו ופינה מיוחדת בהם הניחו נשים את התינקות הלא רצויים. מוזיאון הפשע של ימי הביניים יפגיש אתכם עם משפטים והוצאות להורג של המכשפות המקומיות.

לא רחוק ממנה עוד עיירת בונבוניירה, קרגלינגן, בכנסייה העתיקה מחוץ לעיירה מזבח הבתולה מרים שגילף אותו אמן העץ הנודע טילמן, היצירה מתנשאת לגובה של 11 מ'. ממש ממול מוזיאון האצבעונים אותם כיסויים שהגנו על אצבעות התופרות מהמחטים הדוקרניות. עוד שתי ערים שחובה לבקר ונמצאות בקצה הצפוני של הדרך הרומנטית, הראשונה התוחמת את הדרך, וירצבורג שעל נהר המיין, בין שאר הארמונות והמוזיאונים נמצא גם מוזיאון הרנטגן שמתאר את התפתחות המצאת הרנטגן על ידי בן המקום ויליאם קונרד רנטגן ומרכז העיר שבלילה הופך למופע של אורות צבעוניים. המקום שעטור ביופי מיוחד נמצא לא רחוק מהדרך הרומנטית, בפרנקוניה, בחלק הצפוני של בוואריה, העיר במברג היושבת על כמה גבעות וחוצים אותה נהרות שוצפים וזו נחשבת ליפה בערי בבוואריה, הסטודנטים מצעירים את העיר, בליבה עיר עתיקה מרשימה שמטפסים אליה במדרגות. נקודות תצפית גן מבוך מיוחד וכמובן תיירים.

dubi zakai 8 (3)

ועוד משהו/ כמה עצות מעשיות כדי שהרומנטיקה תפרח

  1. את הטיול כדאי לערוך בזוג, להדק את הקשר ביניכם, לחזור אולי לימים עברו של רומנטיקה.
  2. כדאי לשכור אוטו מרווח, לפחות עם מנוע 1.6 ליטר.
  3. רוב החברות היום כבר נותנות gps שכלול במחיר, שווה להתנות את ההשכרה בגי.פי.אס, הוא פשוט יכול להציל לכם את הטיול. הכיוון המכשיר פשוט למדי ורצוי ללץ אותו לקחת אתכם בדרכים צדדיות, שם מסתתר היופי של הדרך הרומנטית.
  4. סעו בשלווה, תהנו מהנוף, עצרו ליד אגם או נחל. במרכז כל עיירה כדאי לבקר בבית הקפה המקומי, להתבונן על המקומיים מול מקייאטו על חלב ועוגה שלא מהעולם הזה.
  5. בנוסף לגי.פי.אס רצוי מפה, קנה מידה 1:200.000 לראות כדי לראות את כל העיירות בדרך.
  6. רוב המוצרים בחנויות לתיירים יקרים. משתלם להיכנס לבתי סופר מקומי ולקנות גל גילוח, משחות שיניים דיאודוראט ושוקולד זול בהרבה מבארץ.
  7. הכבישים צרים מאוד, מחוסרי שוליים, לכל אורכם פזורים פינות עצירה מסומנות היטב ורק בהם תעצרו.
  8. בשגרירות הגרמנית תוכלו לקבל עזרה על הדרך הרומנטית ודרך היין. ספר עזר מצוין, חדש, קטן ונוח לשימוש "מינכן בוואריה, מדריך מטרופוליס" שכולל בתוכו מדריך מפורט גם למינכן.
  9. לחובבי הבירה גן עדן, כמעט בכל גסטהאוז מצטיין בבירה מקומית שמוגשת לבאי המקום. שווה לטעום
  10. את כפרי דרך היין תזהו לפי חביות היין הענקיות שניצבות בכניסה לעיירה עליהן יושב פסל של אדם המרים כוס יין לחיים. לחייו ואפו אדומים מן היין.

dubi zakai 10 (4)

Share Button


אודות


'חו"ל/ בשביל הרומנטיקה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11