זיכרונות/ ארמון המלח

בשנת 2003 הגעתי לקיבוץ עין גדי אשר לחופו של ים המלח. המטרה, הכנת כתבה על "יהלומים" שנמצאו בחופי בים המלח. "היהלומים" אלה טיפות של מי ים המלח שהרוח נשאה ואחרי שהמים התייבשו נותרו כדורי מלח עגולים, אלה נקברו באדמה הטובענית בשפכי נחלים של ים המלח. ובאמת, בחפירה באדמה הבוץ בשפך נחל חבר התגלו "יהלומים" זוהרים. מדריכת הטיולים שליוותה אותי, 'גונדי', חברת קיבוץ עין גדי, אשר כושר ההמצאה שלה והמקוריות הוסיפו רבדים מיוחדים לתיירות באזור. בדרך ל'יהלומים' הגענו גם לספינה ששכבה על צידה בחופי ים המוות ושמה (איך לא) – 'אשת לוט'.

dubi 260303 4- A010A

את הספינה 'אשת לוט' הביאו לכאן חולמים, אופטימיים שראו את העתיד בשלום חם עם ירדן. 'אשת לוט' הספינה האצילה היתה אמורה לעשות את דרכה בשייט בים המלח, מעין גדי עד לחופי ארץ ירדן, להוריד את התיירים לטיול בירדן ולחזור. באחת הסערות בים הספינה נסחפה לחוף ועלתה על שרטון בחוף, המלח וגלי הים עשו ביסודיות את עבודת ההשמדה והפכו אותה למצבה דוממת של נטיפי מלח חדים, והספינה לאט לאט הפכה ליצירת אמנות של נטיפים וזקיפים. מה שקורה לכל עץ שנסחף באחד השיטפונות או סלע על החוף שלאט לאט הופכים לפסל אמנותי.

שרידי הספינה כבר נעלמו מנופו של ים המלח, יתכן ומי המלח אכלו אותה, ויתכן והיא ניצבת כארמון מלח על החוף ואיש אינו יודע שמתחת לשכבות המלח קבור רעיון תמים של שלום חם בין מדינות.

dubi 260303 1- A012

Share Button


אודות


'זיכרונות/ ארמון המלח' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11