S16_01-01_SanBlas_Couser_0011

הליכת מבחן/ סנדלים לקיץ – צ׳אקו

הקיץ כבר נח על ארצנו, אחד מסימני הקיץ, הסנדל. מאז ימי הסנדל התנ״כי של 'נמרוד' חלו שינויים גדולים בתרבות הסנדל בארצנו. הפעם יצאנו ל׳הליכת מבחן׳, הראשון שצעדנו איתו, סנדל צ׳אקו

בפעם ראשונה נפגשתי עם סנדלי צ׳אקו היה לפני כשמונה שנים, לא, הם לא עלו על רגלי אלא ראיתי אותם אצל ידיד שהגדיר אותם בפשטות, ״ אלה, סנדלים לכל החיים״, באמת? תהיתי,  סנדל לכל החיים? ״כן״ השיב הידיד ״הבאתי אותם מארה״ב והם מבלים על רגלי כל קיץ״. לפני ימים אחדים פגשתי שוב את הידיד, חתרתי במבטי אל רגליו ואמנם שם, אוחזות היטב בכף הרגל סנדלי צ׳אקו הוותיקות, והם נראים כחדשים, כמו בפגישה הראשונה. אך ידידי הרגיע אותי, לא אלה זוג חדש, הזוג הקודם התכלה אחרי כשש שנים ואלה סנדלים חדשים יחסית.

התקנאתי, כמי שהשכלתו בתחום הסנדלים נעצרה אי שם בתקופת התנ״כיות של ׳נמרוד׳ סיקרן אותי סנדל שיחזיק שנים (אמנם לא כל החיים אבל גם שש שנים זה יפה.) סנדל יתמוך טוב את הרגל, ישמור על צורתו הבסיסית לאורך שנים.   אז הצטיידתי בסנדלי צ׳אקו נעלתי אותם יצאתי ל׳הליכת מבחן׳.

לפני שנצא לשטח, קצת היסטוריה. סנדל צ׳אקו נולד מהמים, הממציא מארק פייגין, מדריך ראפטינג שעל פי הדיווחים נמאס לו להסתובב כל היום עם נעל ספורט רטובה ורגל שנראית שיצאה ממכונת כביסה. חשב הבחור ומצא פתרון, סנדל שאפשר להכניס אותו למים לזמן ארוך והוא יוצא משם בדיוק כפי שנכנס, לאחר מכן ייבוש קל וזהו. השנה 1989 ומאז הסנדל הראשון נוספו לדורות הבאים של הסנדלים טיפול מקצועי, והרמה המקצועית עלתה. החלו לחקור את תולדות הרגל, את הצרכים, רופאים אורטופדים ומומחים לכף רגל וליציבה בדקו וחקרו והגיע למוצר סנדל שילווה אותנו במשך שנים.

היצרנים מתגאים בסנדל שמעניק תמיכה לכף הרגל, כדי להיות מדוייק ההסבר של היצרן שהמבנה המודרך והנטייה הטבעית לרכון פנימה ומרכז התמיכה של הסנדל יוצר תנועה ישירה ויציבה. חברת צ׳אקו מתגאה גם במחקר מעמיק של מבנה כף הרגל והמסקנות כמובן יושמו בסנדל. הסוליה הקשה, PU פוליאוריתן שמונע את קריסת הסוליה אחרי זמן הליכה ארוך מעניק את הצורה שנשארת כחדשה גם אחרי כמה שנים, בנוסף הסוליה גם מונעת ריחות של זיעה והיתרון הגדול שאפשר לכבס את הסנדל במכונת כביסה (30 מעלות) ולתת לסנדל להתייבש לבד, באוויר החופשי.

אז נחזור לידיד ההוא עם הסנדלים של צ׳אקו שהראה לי את מסלולן של הרצועות בסנדל, שלמעשה רצועה אחת שעוברת בתוך הסוליה היא גם מה שמחזיק את הרגלי. אבל אותו ידיד לא גילה לי את משקלן הגבוה יחסית של הסנדלים, לכן מי שעובר מסנדל אחר לצ׳אקו מגלה שיש משקל לסנדל. האם משפיע על ההליכה?, לא מתרגלים למשקל אחרי כמה צעדים.

שהגעתי לחנות ל׳מטייל׳ כבר הייתי מצוייד בידע מוקדם, אך מסתבר שהידע המוקדם שלי היה דל, המוכרת החביבה השקיעה בי זמן ובעיקר סבלנות והוסיפה להסברים עצות איך לשמור על הסנדל. כדרכי בקודש אני דוחה סיפוקים סידרתי, לא התפתתי לנעול את הסנדל החדש ויצאתי עם הקרטון ובתוכם נחות בשלווה זוג סנדלים.

באתר הבית שלי, ביתי מבצרי נעלתי את הסנדלים החדשים, ברגע הראשון הטריד אותי המשקל, למה הסנדלים כל כך כבדים, ההסבר פשוט בזכות הכובד והדחיסות של הסוליה הסנדל לא קורס ונשאר נאמן לצורתו. אחר למדתי את סודן של הרצועות, ובכן הרצועות נעות בתוך מסילות בסוליה, אלה כמובן לא רצועות, אלא רצועה אחת שניתנת למתיחה במשיכה אחת. בסנדל אין את הצמדן (הסוקצ׳) וגיליתי שזהו דווקא יתרון, כי משך הזמן הסקוץ׳ משנה את פניו בגלל מים וחול והופך להיות חלש, אמנם התהליך איטי אך באיזה שלב הוא קורה. בהסברים של המוכרת החביבה היא הסבירה לי שאחרי שהסנדל זוכה לבילוי במכונת הכביסה ראוי למשוך ברצועות כדי שכל הליכלוך יצא מהמסילות.

התאמתי את הסנדל לרגל על ידי משיכות קלות של הרצועות ופתאום המשקל הפך לזניח, במרכז הסוליה יש גבעה קטנה כדי לתת עוגן חזק לקשת כף הרגל וזה איפשר לכף הרגל יציבות מפתיעה. עם הסימנים של הרצועות המוצלבות ידעתי שאפגש אחרי שהרגל מעט תשתזף, אגלה שיש שזירה של לבן וחום, השיזוף ברגל הטריד את רעייתי, אותי פחות.

ולעצם ההליכה כמו לכל נעל, סנדל, חדש צריך להתרגל, יש תחושה בתחילת ההליכה שהחלק הקדמי מעט רפוי, אך זו אשליה, מי שאוהב סנדלים זרוקים שאינם צמודים לרגל סנדל זה לא עבורו, כפכפים מתאים יותר. הצ׳אקו מחזיק את הרגל היטב, והליכה במים לא מפריעה והסנדל לא מחליק. אחד היתרונות לטעמי שאין סקוצ׳, אמנם בעת נעילת הסנדל יש צורך בהשקעת של עוד קצת זמן לסדר את הרצועות, הסגירה עם הסקוצ׳ מהירה יותר, אך כאמור הסקוץ׳ לא ידידותי עם חול הים, הסקוצ׳ בחוף הים מתמלא בחול, במשך ימים בבית מתפזור חול שנושר מהסקוץ׳ ומהסנדל.

S16_01-01_SanBlas_Couser_0001

יצאתי להליכת מבחן בחוף תל ברוך, בתחילה בוססתי בחול החמים וההליכה היתה נוחה, אחרי שהרגשתי שהסנדל טעון היטב בחול, הילכתי על רצועת הסלעים על קו הגלים, הסנדל נשטף מיד והבטחתי לעצמי שאת יתרת החול אוציא אחרי שטיפה ומשיכת רצועות הסנדל. מול הצמחיה המחליקה שעל הסלעים גם סנדל זה מחליק. הליכה ארוכה יחסית רק הביאה להרמוניה בין הסנדל לרגל, התרגלו אחת לשני.

לא נותר לי אלא לבדוק האם הסנדל באמת מחזיק שנים, כאמור את זה אני אדע בעוד כמה שנים. החברה נותנת אחריות לפגמים בייצור או בחומר בלבד, בתעודת האחריות מדגישים את המשפט הזה וקובעים שאחריות לפגמים אלה טובה לשנתיים. אני מניח שיכלו לנסח את תעודת האחריות בצורה קצת יותר ידידותית, בכל אופן סנדל שנחשב איכותי וחזק ומוצר שמאמין בעצמו צריך להיות פחות עם ניסוח פחות משפטי. נקווה שלא נזדקק למפגש עם היבואן.

והנה טיפ קטן:  לקראת פתיחת עונת התרמילאות, הפנינג התרמילאות השנתי של "למטייל" חוזר. לאור ההצלחה בשנים קודמות, בלמטייל" ממשיכים במסורת, זו השנה ה- 15 ברציפות.למען המטיילים הוותיקים, ולמען המטיילים שבדרך, שבועיים של הפנינג תרמילאות וטיולים, שייערך בין התאריכים 2 ביוני ועד ה- 18 ביוני 2016

במסגרת ההפנינג, יארחו סניפי "למטייל" מדריכים ומרצים מובילים, להרצאות מרתקות בכל הקשור לעולם התרמילאות, וייערכו מבצעים והנחות על מגוון מוצרי טיולים.

ב"למטייל" מאמינים שתרמילאות זו הזדמנות, בכול גיל, בטרק אן בשביל סלול, עם הבית על הגב , עם משפחה או חברים, לתקופה קצרה או ארוכה. להיות תרמילאי זה מושג שהיום כבר הוא לא רק נחלתם של הצעירים לאחר שרות צבאי. המבצעים יהיו על מגוון ציוד טיולים מקצועי בהנחות של עד 60% הנחה על המוצרים ההכרחיים לכל טיול תרמילאות, של המותגים המובילים בעולם: נעליים, תרמילים, שקי שינה, אוהלים, עזרים שונים כלי בישול לשטח, מקלות הליכה, פנסים ועוד. במסגרת ההפנינג ימכרו סנדלי צ'אקו ימכרו בהנחה של 30 אחוז. הפנינג "למטייל" 2- 18 ביוני.

(כל התצלומים לקוחים מיח"צ צ'אקו, תצלומים: יח"צ למטייל)

F16_11-06_Oregon_Brown_0929

Share Button


אודות


'הליכת מבחן/ סנדלים לקיץ – צ׳אקו' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11