היסטוריה/ משמר העמק 

האורנים לוחשים ברוח החרישית, מחטיהם הדקים נעים בתנועה רכה ומספרים בין המצבות הדוממות את סיפורה של ארץ ישראל ושל עמק יזרעאל. בית הקברות של ותיקי השומר חולש על מראות העמק. בארץ, צריך לדעת היכן להיקבר

יום קיץ מעונן נח על עמק יזרעאל, מנקודת התצפית מקריית טבעון אפשר לשלוח מבט מזרחה, לראות פיסה ממושב נהלל שמציצה מאחורי בתי רמת ישי. מעט צפונה משם מתנשא ביופיו המעוטר בבלוריות אורנים, תל שמרון, שדות העמק צבועים בירוק וחום ולמטה ממש ליד תחנת הדלק בצומת אלונים נמתחות שורות צבעוניות של פרחים. צל ענן חולף על העמק משועשע ממשחק מחבואים עם השמש, וחולף בזריזות על השדות ובדרכו מטיל כתם כהה, הראות צלולה, בהירה, אפשר להבחין  מנקודת התצפית אפילו בבתי מגדל העמק הרחוקים. כאן בשולי קריית טבעון, חורש האורנים יפה עם פינת תצפית מרהיבה על העמק, צמוד לחורש בית הקברות של השומר. למטה, בצומת מתנהל מאבק הישרדות מתחת לאחד הרמזורים ובהמתנה להתרת הפקק היומי שחייבים להודות הולך ומצטמצם. כאן  למעלה בין האורנים, שלווה אמיתית, רוח חולפת בין הקברים הדוממים ואם תאזינו היטב תוכלו לשמוע הרבה ציונות בסיפורם של השומרים.

אגודת השומרים הוקמה בשנת 1933, הוקמה כאן באיזור גבעות שיח אבריק, בין המייסדים השומרים הידועיים אלכסנדר זייד, אביגדור יוסיפון, מרדכי יגאל, ואחרים, כבר אז בעת האימונים בין הגבעות חשבו על העתיד ובחרו לעצמם מקום בו יהיו בעתיד קבורים. כדי לא לחלוף על פני הקברים אלא ללמוד מי קבור ומה היה וגם לשמוע מעט רכילותי צהבהבה ביקשתי מקובי פליישמן, מדריך טיול מבית לחם הגלילית, שילווה אותי ויספר לי בלשונו הציורית על חברי השומר שקבורים כאן ובסוד ילחש כמה סיפורים עסיסיים מאותם הימים.

dubi zakai 2

המקום אינו דוחה כבתי קברות במרכז הארץ, זו פינה שקטה, מטופחת שלמרות הכל נעים להיות בה, מי שנמצא במקום יודע לכבד את בית הקברות בו קבורה פיסת היסטוריה חשובה של תולדות הארץ. בכניסה הרשמית לבית הקברות שלט, בו חרוטים שמות השומרים אשר נפטרו ולא נקברו במקום זה. רק שלושה קברים כאן אינם שייכים לאצולה המכובדת של השומרים, האחד קברו של אליעזר שמאלי שהיה סופר ומחנך, שמאלי רכש בצדק את מקומו בבית קברות המיוחס זה כאשר כתב את ספרו 'אנשי בראשית' בו הוא מספר על אנשי השומר ובמיוחד על אלכסנדר זייד, רעייתו מניה קבורה לידו, עוד קבר אחד של יונת הלפרין, בחורה צעירה שנפטרה בערד, יונת היתה נכדתו של יונה רסין, הסב שייכת למשפחת השומרים נהרג בדרך לירושלים הנצורה, כל חייה ספגה את הסיפורים על הסבא שלא הכירה, בקשתה האחרונה להיקבר כאן, בית הקברות סמוך לקברו של הסב.

בכניסה לבית הקברות בולטת חלקת קבר הנראת כאוהל עשוי אבן, כאן נקבר בועז פרסוב, קברו היה ראשון בבית הקברות, בועז, ציוני הוזה שנטש את ארה"ב כדי להיות כאן בעמק רועה צאן ושומר לצידו של אלכסנדר זייד. מידי יום ירד עם צאנו למעיין, כולם הכירהו שיח מכובד וערביי האיזור, משבושש יום אחד לחזור יצאו לחפשו ומצאהו מת על יד הבאר, כנראה ממכת שמש. בת זוגו אספה אבנים מהעמק שכה אהב ובנתה כעין מקדש לזכרו, בסך הכל בן 27 היה במותו.

אלכסנדר זייד שהיה בעיני הסופר אליעזר שמאלי ורבים אחרים היהודי החדש, חזק ולוחם היה מעט מגמגם ומתקשה בעברית, לכן לא אהב לשאת נאומים, כששאלו אותו על גבורה הוא אמר "מהי גבורה? … גבורה נעלה היא להתחיל במעשה ולסיימו עד עד תומו" אלכסנדר זייד נרצח ב-10 ביולי בידי קאסם טאבש מהכפר השכן על גבעות שיח אבריק, קברו פשוט מוקף באבני העמק לצידו קבורה רעייתו ציפורה זייד בת למשפחת בקר.

שניים שקבורים כאן אחד לצד השני, יואש זולר ויצחק קליצ'בסקי שנרצחו עת שמרו בעמק השלום על יד יקנעם, בלב יערות מנשה וסמוך לנחל השופט. עד היום נמצאים שם שני ברושים שנשתלו אחרי הירצחם. המקום נקרא גם עמק השניים על שמם. מותם הכה את הישוב הקטן בארץ בהלם וכאב. זמן קצר לאחר הרצח נולדו זוג תאומים במושבה יקנעם וקראו להם יצחק ויואש. ועוד קברים דוממים האחד ליד השני של חברי השומר.

בחורש היפה של עצי האורן והברוש הגבוהים, בתוך השקט הנפלא, במרחק קצר מצומת סואנת חבוי סיפורה של המדינה הקטנה שלנו. ונסיים בשירו של אפרים תלמי על קברות השומרים בשיח אבריק: על גבע רם, הרחק אי שם,/ יש חורש קט יש חורש נם,/ ובין עציו נוטפי השרף,/ משפחת השומרים תשכב./ תלמיד ורב, צעיר ושב/ כולם פה ינוחו יחדיו:/ ממקום נפלם על משמרתם/ כולם הובאו אל קבורתם/ אל חורש זה  למנוחת עולם/ הרחק מכביש ומאדם.

 

Share Button


אודות


'היסטוריה/ משמר העמק ' יש תגובה 1

  1. 28/06/2018 @ 22:41 משה פרנק

    דובי, איך דילגת על אסתר גמליאלית, אישתו של השומר אביגדור יוסיפון שחי ברמת ישי? הקבר של ושל אביגדור נמצא מאחורי הקבר של בועז פרסוב

    Reply


?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11