dubi zakai 1000

הולכים/ בשביל ישראל

היום, גלי צה"ל הקדישו שעתיים מתוקות ל'שביל ישראל', מהמלצות של מדריכים ומטיילים ועד לשידוך זוגי לטייל ביחד את השביל. היה מרתק לשמוע, שכבתי במיטה מכוסה היטב, (בקיצור פדלאה) ושמעתי איך אחרים הולכים. בחמישי האחרון מלאו ל'שביל ישראל' 22 שנה, 13 באפריל נחשב כיום הולדת לשביל. תרומת האתר לאלה שעדין לא מצאו טיול לסיים את החג, שלושה מסלולים נבחרים (לטעמי) מתוך השביל הארוך. צפון: מנבי יושע לנחל דישון. מרכז: מהחוף הירוק לת"א. דרום: מהר יואש לאילת.

שביל ישראל יוצר פסיפס נפלא של מקומות ואנשים לאורך של 1100 ק"מ. כיום מהלכים בו בני כל הגילאים. את השביל תכננו וסימנו אורי דביר ז"ל (יקיר האתר) והוועדה לשבילי ישראל. הספר 'שביל ישראל' (הוצאת מפה), כתב צבי גילת, עיתונאי מוכשר וטייל מוכשר לא פחות. גילת חילק את הדרך הארוכה ל-44 מסלולים. בימים אלה יצא מדריך מעודכן של השביל. מדורנו בחר שלושה מסלולים, לטעמנו היפים ביותר. קטעים אלה בשביל ישראל סוגרים את חג הטיולים, פסח, שלושה מקטעים בארץ להלך ביופי האביבי שעדין לא נגמר. צבעי סימון השביל, כתום כחול לבן.

dubi zakai 1002

צפון: מנבי יושע לנחל דישון (מופיע בספר כמסלול 3)

נקודת מוצא: מצודת ישע. נקודת סיום: כביש 899. אורך המסלול כ-20 ק"מ.

על פי אמונת המוסלמים נקבר כאן נבי יושע, (הנביא יהושע בן נון) לכן מקום זה קדוש למוסלמים, מבנה גדול, על גגו כיפות, עברו מפואר והווה מוזנח. באחד החדרים נמצא הקבר, ומסביב חפצים שונים שמתפללים משאירים לקדוש שיזכור אותם בהתקשרות הבאה עם הבורא. המקום מוקף צמחי צבר ומכאן מתחיל השביל המטייל למרגלות מושב רמות נפתלי, בקצה המתלול למטה נפרס מראה משכר של עמק החולה. בהמשך עליה קשה לקרן נפתלי, כ-500 מ', קשה אבל שווה. קרן נפתלי פנינת יופי ששלוחה מעל עמק החולה עם תצפית הרי הגולן, החרמון. המקום אורח קבע במדורנו, ראוי למנוחה ארוכה. בהמשך ירידה לבקעת יחמור, עוקפים את הר יחמור ומתחילים לטפס בנחל דישון שזורם לאט, חלק מהמסלול מדלגים בין האבנים או פשוט הולכים במים. חולפים על פני גשר עלמה, עין אביב, בית הטורבינה, מפגש עם נחל אביב, הסיום ברמת יראון כביש 899. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2).

נקודה אישית: אני מאוהב בקרן נפתלי. בתצפית הנסתרת, (שנמצאת למטה מהמרפסת) אני יושב שעות מוקסם מהנוף ומהמשט המהפנט של העופות הדורסים בשמיים.

dubi zakai 1004

מרכז: מהחוף הירוק לתל אביב (מופיע בספר כמסלול 18)

נקודת מוצא: החוף הירוק. סיום: רחוב התערוכה בתל אביב. אורך המסלול: כ-22 ק"מ

רק ים וים, חול לבן מסלול ארוך לאורך החוף. מתחיל בשפך של נחל פולג, ועל פס החוף מתחת מכון וינגייט, מיד אחריו נשלחים אל קו החוף קניונים שחצב הגשם ואלה ביתרונות וינגייט, מעל שמורת חוף השרון, אל החוף תגלו גושי כורכר גדולים, שרועים על החול כאבירים שהובסו. בחוף העירום יתכן ותוכלו להציץ אם לא תסתפקו בתמונת הדייג הבודד. בקו המים סלעים רבים ואפשר לטייל על הסלעים, לראות את הבריכות הקטנות שהשאירו גלי הים. בתי ארסוף משקיפים עליכם בבוז, המקום שסגר את עצמו בעושר. אפולוניה, גן לאומי שראוי לעצור בו לטיול קצר. בית הצדפים, ניצב על קו המים, אחריו מסגד סידנא עלי וכדי לעלות לראות את המקום היפה. המרינה בהרצליה לשמוע את נקישות החבלים בתרנים, חוף הצוק, חוף תל ברוך מסגירים את העיר תל אביב הצפופה מדרום, פאתי העיר הגדולה תל אביב. מכאן בטיילת החדשה שמצפון לירקון. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7).

נקודה אישית: אין כמו גלי ים הנושקים לרגל יחפה, ההתחפרות הקלה בחול, רחש הגלים, מצוק הכורכר, בדידות של הדייג והמשתזף. צדפים, סלעים סרטנים זעירים ו"אוצרות" שהים פלט.

dubi zakai 1005

דרום: מהר יואש לאילת (מופיע בספר כמסלול 44)

מוצא: כביש 12 ליד דרך הגישה להר יואש. סיום: כמעט על החוף ליד בי"ס שדה אילת. אורך: 13 ק"מ.

אחד הקטעים המרגשים ב'שביל ישראל' בו נפגשים ההוד הפראי של הטבע והצבע, המסלול קצת קשה, רצוי לעשות אותו בעונה זו. ההתחלה מחייבת טיפוס אל נקודת התצפית שראויה לשעה ארוכה של מנוחה והתפעלות לראות את היופי של הטבע שנסגר בים סוף והמפרץ. ההתחלה לירידה לקניון מדהים של אבן חול. תצפית על נחל גשרון, ירידה בסולמות וחבלים אל נחל גשרון. נחל שלמה הר רחבעם, מעלה בולבוסים, (שהופך לשביל ירוק), תצפית מהר צפחות והים במרחק של נגיעה. כדאי להיות צמודים למפה, להקפיד על בדיקה עם סימון שבילים מסודר. (מפת טיולים וסימון שבילים מס' 20)

נקודה אישית: גם הר יואש בין המקומות המועדפים עלי. מנקודת התצפית אני מרגיש את העוצמה והכוח של הטבע. שילוב נפלא של גווני הטורקיז של ים סוף, הר שלמה השחור, והצל שמעלים את קניון נחל גשרון. ההרים שחורים חומים, מחודדים עד כאב, ושביל קטן ורזה שאלפי רגלים צרבו עליו מסלול פתלתל, היש משהו יפה מזה?

טיפ להולכים: שביל ישראל מסומן על מפות טיולים וסימון שבילים החדשות, (הוצאת החברה להגנת הטבע). גם על מפת הדרכים, (1:250,000) מופיע סימון שביל ישראל (הוצאת מפה). אפשר לחלק כל מסלול לפי יכולת המטייל. אפשר להצטרף לקבוצות מסודרות שהולכות את שביל ישראל ויש חברות המארגנות את הטיול ודואגות לכל הלוגיסטיקה. מטיילים שהלכו בשביל מספרים שזו היתה חוויה של חיבור, נופים, אדם, אהבת הארץ והתמודדות עם הקושי. הקישו באינטרנט 'שביל ישראל' ותקבלו מידע מעודכן, טיפים וחיבור בין מטיילים.

 

Share Button


אודות


'הולכים/ בשביל ישראל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11