יוני קלרמן/ מר ביטחון בכבישים- דעה

יוני קלרמן משחיז את עצביו ומכוון אותם לשר כץ, שר התחבורה קבע לאחרונה, ובאיחור, תקנות תעבורה חדשות לאופניים חשמליים וגלגלינוע (קורקינטים), וקרא להם תקנות השר כץ. האם זו לא תפקידה של המחלקה המשפטית של משרד התחבורה? והאם הוא ממהר לקחת אחריות גם על המחדלים? דעה אישית

חלק גדול מהציבור אולי אינו מודע לכך, אבל בנוסף ל"מר ביטחון", ביבי נתניהו, שנתפס בעיני מצביעיו גם כיום, אחרי שישה חודשים של אינתיפאדה בלתי נשלטת, כאיש היחיד היכול להביא ביטחון למדינת ישראל, קיים גם "מר ביטחון בכבישים", ישראל כץ, שהוא הוא האיש שבאופן אישי דואג לנושאי הבטיחות בדרכים במדינת ישראל.

האמת, אני לתומי חשבתי שיש משרד תחבורה, ויש בו פקידים האמונים על נושאים שונים, ומומחים בתחומים שונים, אבל מסתבר שזה בעצם משרד של איש אחד. איך אני יודע זאת? מההודעה לעיתונות שיצאה לאחרונה בנושא האופניים והקורקינטים החשמליים, ושאותה ניתן לראות באתר משרד התחבורה, והיא אומרת כך: "אושרו תקנות חדשות של השר כץ המאפשרות לראשונה לנסוע על קורקינט חשמלי".

אתם מבינים? לא מדובר בתקנות תעבורה, אלא בתקנות של השר כץ. לא משרד התחבורה, אגף הרכב, הרשות לבטיחות בדרכים או המחלקה המשפטית אחראים לתקנות, אלא השר כץ באופן אישי.

בהמשך ההודעה, כתוב גם "… יזם השר כץ את הרחבת סמכויות האכיפה על רוכבי אופניים חשמליים גם לפקחי הרשויות המקומיות." סמכויות האכיפה היו עד היום בידי המשטרה, שכפופה למשרד לביטחון פנים, והועברו עכשיו לפקחים העירוניים, שכפופים למשרד הפנים – שני משרדים שבראשם עומדים שרים אחרים – אבל מי שיזם את זה הוא השר כץ. הוא ולא מלאך, הוא ולא שרף.

בהמשך ההודעה מופיע גם ההסבר האמיתי שאומר "לאחרונה שינה שר הפנים, אריה דרעי, את מדיניות המשרד בנושא ואישר את העברת סמכויות האכיפה לרשויות המקומיות". אבל העובדות לא צריכות לבלבל אתכם – השר כץ הוא שיזם את זה, ודרעי רק מבצע את זה.

ההודעה לעיתונות משתרעת על פני עמוד אחד, ובמסגרתה מוזכר השר כץ לא פחות מ-8 פעמים בשמו, ועוד פעם אחת כ"שר התחבורה". השם שלו מופיע כמעט בכל פסקה, כדי שלא תשכחו חלילה מי האיש שמגן עליכם.

דאגתו של הצאר כץ לשלום נתיניו נוגעת ללב, אבל כמו ביבי, שהמחדלים הביטחוניים אינם נוגעים לו, גם השר כץ מתנער מאחריות למחדלים הרבים של משרד התחבורה. כך למשל הוא מתגאה במינוי יו"ר לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אבל שוכח לציין שאותה רשות –שהוא אחראי לה – קרטעה ללא יו"ר במשך קרוב לשנה, ושהאפקטיביות שלה שואפת לאפס. הוא גם לא לוקח קרדיט על העובדה שבעוד שבכל העולם מספר הנפגעים בתאונות דרכים נמצא בירידה מתמדת, מספר ההרוגים בתאונות דרכים בישראל גדל מדי שנה בשנים האחרונות.

ואם נחזור לנושא האופניים החשמליים, באותה הודעה לעיתונות כתוב גם שהתקנות החדשות מסדירות את נושא הרכיבה על גלגינוע (קורקינט בלעז), אבל לא כתוב שום דבר על כך שבעשר השנים האחרונות – חלקן הגדול תחת השר כץ – משרד התחבורה פשוט התעלם מהקורקינטים החשמליים, שהיוו ומהווים מפגע תעבורתי משמעותי. התעלמות שלו הייתה אבסולוטית – הם פשוט לא הוגדרו ככלי רכב, אלא נחשבו לצעצועים….. ומה זאת אומרת “…המאפשרות לראשונה לנסוע על קורקינט חשמלי”? עד עכשיו לא נסעו עליהם? אנחנו רק דמיינו את זה?

לא נעים להגיד, אבל התחושה המתקבלת מהתנהלותו של השר כץ (וגם של השר כפול חמש ביבי נתניהו) היא שהם בטוחים שכולנו מטומטמים. שהם יכולים לכופף את המציאות לפי רצונם, בלי כל קשר למה שקורה באמת, ושכולם יאמינו להם. זה לא מחמיא להם, אבל זה הרבה פחות מחמיא לנו.

Share Button


אודות


'יוני קלרמן/ מר ביטחון בכבישים- דעה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11