dubi zakai 36

גאווה ישראלית/ ולמרות הכל, משלנו

בתערוכה גדולה לקראת פתיחת שנת הלימודים הציגו שתי חברות וותיקות ישראליות את הקו החדש, אבל זו הייתה הזדמנות להציג את כל היכולת ולא רק לפתיחת שנת הלימודים. תכירו שתי חברות וותיקות על טהרת המשפחה; קל גב ובכתבה נוספת באתר חברת 'פלפוט'

 זו החברה הנוספת 'קל גב'. לפני יומיים ביקרתי בשתי תערוכות של מוצרים לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה. התערוכות התקיימו באולמות סמוכים בנצר סירני. באמת, ארצנו מסתבר, עשירה מאוד בכל מה שקשור לתלמיד הצעיר המבוגר לקראת שנת הלימודים. התצוגה בשני האולמות הוגשו בטוב טעם עיצובי והוצגו לאנשי מקצוע, קניינים ובעלי עסקים וגם כמה עיתונאים. שתי החברות מציגות מוצרים שיכולים להתחבר בניהם. אבל החיבור המעניין יותר, שתי החברות וותיקות, שתיהן מנוהלות על ידי משפחה, עסק שצמח מהבית, טופח ותפח בזכות המשפחה. אני מזמין אתכם להצטרף אלי לסיור שערכתי ולהכיר שתי חברות שאינן נסחרות בבורסה אלה הן גאוות המשפחה.

 התירוץ לתצוגה, חזרה לבית הספר. אבל באמת זה רק תירוץ, אחת לשנה חברת 'קל גב' צריכה ורוצה להציג את ההישגים, בכל שנה הכמות הדברים המוצעים גדולה יותר. במהלך הסיור שאלתי בני משפחה שלי על העדפות התיקים שלהם לילדים שעולים לכיתה א', בני משפחתי מבלי לדעת שאני נמצא בתערוכה אמרו: 'רק קל גב'. מסתבר שמותג שמקפיד על איכות, שיווק ראוי ויושר מקבל את מה שמגיע לו אצל הצרכנים שדורשים את המוצר הזה בדיוק. שלוש פעמים בשבוע אני ניצב בשערי בית הספר לקבל את נכדתי, אחרי הלימודים, אני רואה את כל, (או אולי רוב) הילדים שיוצאים מבית הספר בתום הלימודים גוררים או מרכיבים על גבם תיקי בית הספר של 'קל גב', כך שגם הצרכן הצעיר לומד את השם, שיהיה תרמילאי אחרי שירותו הצבאי יתחבר גם אל הציוד למטייל. אבל לא רק ציוד לבית הספר, זה חלק חשוב אך יש עוד מוצרים לכל צרכי הנוסעים, תרמילאים, אנשי עסקים, מטיילים, קייטנים ועוד. שלושים ואחת שנה החברה המשפחתית מתפתחת, מתיקים לבית הספר שיצאו מחנות קטנה ברחובות הפכו להיות מותג ישראלי גם למטייל הישראלי ועד מפעל ענק בצומת כנות. לקל גב יש את כל מגוון הציוד שנזקק לו המטייל, הנוסעים לחו"ל, המנהלים ואפילו גברות מעודנות שעבורן יצרו מזוודות נוחות. מחלקת התכנון והפיקוח של החברה נשארה בארץ, לצערם ולצערנו שיגעונות של מדינת ישראל הובילו את החברה להוציא את הייצור מגבולות הארץ, לסין. בעלי המפעל היו מעדיפים להחזיר את המכונות ולתת פרנסה בארץ ליצור מוצריה, אבל שיקולים של מדיניות כלכלית חייבה חברות רבות לצאת ולייצר בחו"ל וגם חברת 'קל גב'. גם שם, בסין הרחוקה כנאמנים לדרכם בחרו מנהלי 'קל גב' מבין אלפי בתי החורשת, אחד, אותו טיפחו והוא ורק הוא מייצר את מוצרי החברה בקשר רב שנים ובפיקוח צמוד.

dubi zakai 31וכך עם מגוון של מוצרים נחשף ההורה שקונה תיק לילדו, נחשף גם לשאר מוצרי החברה האחרים וחלקם אינם יודעים שמותגי 'אוטדור' ו'מרקו פולו' גם הם של החברה. אוהלים, תרמילים מכל הסוגים, כולל תרמילי ענק למטייל אחרי צבא, צידניות, מחצלות, תיקי מים ציוד מחנאות ועוד ועוד. היכן שנגמר להם התכנון כחול לבן השלימו את המגוון בסדרת מותגים שרכשו עליהם את השיווק כדי לאפשר לאנשים עוד אפשרות בחירה. וכך מטיילים שמעדיפים מותגים מקבלים נעלים וציוד מחנאות של חברות הטובות בעולם

בעלי החברה מתגאים שכל התכנון והפיקוח מתנהל כאן ממפעל ענק בצומת כנות, לצערם, הם מדגישים זאת שוב ושוב אם לא המדיניות הקלוקלת של מדינת ישראל גם מפעלי היצור היו כאן. אגב, מחלקת התיקונים שנמצאת בארץ מעסיקה שישה עובדים במשרה מלאה, שחלילה לא יגיע מישהו עם בעיה או מוצר פגום ולא תהיה לו אוזן קשבת ותיקון מהיר.

בשיחה שערכתי עם  בעלי רשתות לציוד למטיילים הם מציינים את היחס החברי בין מנהלי קל גב ובניהם, דבר שגם הוא נדיר. ועוד דבר הנאמנות של העובדים של החברה, שרבים מהם עובדים שנים בחברה ומרגישים אכפתיות ושותפות במותג.

גם אני כמטייל (וגם כאבא לילדים), כמי שכבר שנים משתמש במוצרי החברה (כולל תיקי בית ספר לילדים, וכולל תרמילים למסעותיי ואפילו ברכישת נעלים למסלולי טיול קשים, אני מרגיש קשר למותג ישראלי, מכאן יוצאים המוצרים לעולם ולארץ. נכון, כמה מוצרים שיצאו משולחן התכנון והיצור כבר זוכים לחיקויים בחו"ל. איך אמר לי פעם יצרן מכובד: "כל עוד שמעתיקים ממני אני מרגיש טוב. ברגע שאני אתחיל להעתיק מאחרים אבין שנגמרה לי היצירתיות."

dubi zakai 31

Share Button


אודות


'גאווה ישראלית/ ולמרות הכל, משלנו' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11