בעקבות/ קח תרמיל, קח תנ"ך

חג השבועות, השני לשלוש הרגלים, שמחת הקציר, הבאת ביכורים, ארץ ישראל של חיטה, ושעורה ותאנה וגפן ורימון. יום מתן תורה בו התייצב העם למרגלות הר סיני. איפה באמת הר סיני? איפה רואים את אליהו הנביא ונביאי השקר? ומה הוא עשה להם? איפה נחים זה לצד זה שמשון ואביו מנוח? ואם אתם בעינייני המקדש תוכלו לסייר וירטואלית במבנה המרשים על הר המוריה, וגם לגעת באבני הכותל הדרומי? סדרת כתבות לקראת חג השבועות

לפני שנים, באחד מטיולי בסיני, טפסנו אל הר סיני בליל ירח בהיר, לקראת הזריחה כבר עמדנו בראשו חסרי נשימה ומיוזעים, באותן דקות שלפני הזריחה כשהילת השמש האדימה את השמיים, לפני שכדור האש הגיח, הוציא חברי את ספר התנ"ך וקרא בקול שקט: "בחדש השלישי לצאת בני ישראל מארץ מצרים, ביום הזה באו מדבר סיני. ויסעו מרפידים, ויבאו מדבר סיני, ויחנו במדבר, ויחן שם ישראל נגד ההר. ומשה עלה אל האלוהים, ויקרא אליו ה' מן ההר לאמר: כה תאמר לבית יעקב ותגיד לבני ישראל…" . המעמד, היה מרגש, השכיח מאתנו את קשיי הטיפוס על ההר. חלפו שנים, שעת בוקר מוקדמת, לפני הזריחה על הר כרכום במערב הנגב, מעט לפני הזריחה עת הילה גבנונית אדומה מתרקמת מאחורי ההרים, אני עומד מיוזע ונושף מהטיפוס להר, לצידי חבריי לטיול, אחד מהם מוציא את התנ"ך וקורא בדיוק את אותו הקטע. גם כאן המעמד היה מרגש אבל התעוררה השאלה האם הר כרכום הוא הר סיני?.

בטיולי בארץ אני פוגש במקומות רבים, ששמותיהם מוזכרים בתנ"ך, לכן, לטיול במסלולים שמוגשים לכם כדאי להצטייד בספר הספרים. וספרים נוספים (שיזכרו בסוף הכתבה). מאיר שלו בספרו מתייחס בהקדמה לספר 'תנ"ך עכשיו' לטיולי ילדותו עם הוריו: "… הורי טיילו אתי בין צרעה ובין אשתאול להראותי את מקום הולדתו של שמשון: אל נמל יפו, ממנו נמלט יונה תרשישה, מפני אלוהיו: מעל גג מנזר הנוטרדאם הראה לי אבי את גורן ארונה היבוסי, הידועה כהר הבית: מתל מגידו צפינו בנחל קדומים, נחל קישון, שגרף וטיבע את מרכבותיו של סיסרא. שמואל, יוסף, אליהו ויונתן היו גיבורי ילדותי לא פחות מקפיטן נמו, אמיל ומוגלי …" (מתוך הספר 'תנ"ך עכשיו' מאת מאיר שלו הוצאת שוקן).

dubi zakai 3dubi zakai 4

צפון/ מה קרה על הכרמל

התמודדות, זה נושא הטיול, מי חזק יותר אליהו הנביא או נביאי הבעל? בפסל ב'מוחרקה' על ראשו של הכרמל תוכלו לראות מי ניצח, בנחל הקישון אולי נתרו כמה טיפות דם

משהו מהתנ"ך: "…ויהי כראות אחאב את אליהו ויאמר אחאב אליו האתה זה עוכר ישראל. ויאמר לא עכרתי את ישראל כי אם אתה ובית אביך ביזבכם את מצות ה' תלך אחרי הבעלים". (מלכים). אחאב מלך ישראל נטש את תורת ה', ועבד את נביאי הבעל, נושא לאישה את איזבל בתו של אתבעל מלך צידון. אלוהי ישראל, שולח את אליהו התשבי להחזיר אותם ואת העם אל דרך הישר ותורת ישראל. שלוש שנות בצורת, היה העונש הפותח שמכריז אליהו מכאן נפתחת מערכה בין הנביא אליהו לבין אחאב שמגובה בנביאי הבעל, שיא השיאים במאבק התמודדות על הר הכרמל מול עיני העם, מי האל שיצליח להבעיר אש מתחת למנחה הוא האל המנצח. עובדי הבעל התאמצו לא הצליחו, ואחרי דברי לעג פונה אליהו בתפילה לאלוהים "… ותפל אש יהוה ותאכל את העולה ואת העצים ואת האבנים ואת העפר ואת המים אשר בתעלה לחכה." לעם, לא היה ספק מי הנביא האמיתי, נביאי הבעל נשחטו בנחל קישון.

איפה אנחנו: מסלול מלא דרמות לפנינו, סופו גם נוטף דם, גם בדרך ממתינות לכם כמה דרמות (מקומיות וקטנות). כ-17 ק"מ אורכה על דרך העפר הכבוש, זהו אחד המסלולים הארוכים והיפים בכרמל. אפשר להתחיל בדרך העולה מכביש 70 (פורדיס עד צומת אלייקים משם שמאלה לכיוון דאליית אל כרמל (כביש 672). אחרי כ-5 ק"מ תבחינו בשלט עץ, 'דרך קרן הכרמל', פונים ימינה לדרך עפר. מעבר בקר שמחכה לכם זו הדרמה הראשונה, צריך לעבור בזהירות, בהמשך הדרך עבירה לכל כלי הרכב בתנאי שנוהגים בזהירות. השביל חודר ליער קק"ל, עצי אקליפטוס, אורנים וחורש טבעי, קיץ יגע כבר נח עליהם. תצפית נוף מדהים משתרע למטה, מדרום, בתי יוקנעם עלית, הישוב 'עין העמק' נח על גבעה עטוף בירוק, פרקי הנוף הקצרים מציצים בין הנוף עצי יער צפופים, מפעם לפעם יש נקודות תצפית שווה לעצור.

בהמשך השביל פונה צפונה, פה ושם נחרצים פניו, זכרונות מהגשם האחרון עם תוספת דרדרת אבנים, לכן כדי לנסוע בזהירות. לאורך השביל תצפית מדהימה על הראיה הירוקה של הכרמל, כמה עצי קטלב בינהם גדולים מאוד. אפשר לראות איך מתגנבים שולי עמק יזרעאל לתמונה. בהצטלבות תפנו שמאלה, שילוט קטן מראה את הדרך ל'מוחרקה' כביש צר ומשובש עולה למנזר, אתם נמצאים בקצה הצפון מזרחי של הר הכרמל, דיר אל מוחרקה מנזר הכרמליטים, הנוצרים מכנים את המקום ג'אבל מר אליאס (אליהו). מבנה יפה שנבנה בשנת 1883 ניצב בראש ההר, המילה 'מוחרקה' בערבית: "מקום התבערה", כאן (לפי המסורת) במת קורבנו של אליהו הנביא, כאן התקיים קרב הנביאים בין אליהו ונביאי השקר. מגובה של 482 מטר מול נוף עוצר נשימה. הנס והעדות לקיום אלוהים אחד הפך את המקום קדוש לכל הדתות. על הקירות כתובות חקוקות באבן המספרות על המאורע, בחצר הוצב פסל גדול, בו נראה אליהו דורך על ראשו של אחד מנביאי הבעל ומניף חרב. החצר פינת יופי מקסימה, באחת הפינות גן שהפסלים בו נעשו מאבני המקום, בצד פסלה של מריה מהדקת ידיה בתפילה ופינות ישיבה. תמורת תשלום סמלי תוכלו לעלות למרפסת הענקית שנמצאת בקומה השניה, עם מראות נוף נפלאים שביום בהיר אפשר לזהות את החרמון, למטה נפרס עמק יזרעאל, כדאי להצטייד במפה כדי להתאפס במיקום, על הרצפה חיצים שמצביעים על הכיוון.

dubi zakai 1

הטיול עוד לא נגמר, חוזרים לדרך נוף כרמל וממשיכים איתה צפונה, מכאן נחשפים המראות נפלאים של קריית טבעון, לאט לאט נגלים ה'לבניות' של מפעלי הזיקוק, זנבון של קצהו של עמק יזרעאל,  לאט לאט הולכים ונגלים מראות נמל חיפה ואחר כך מראות החוף המערבי של חיפה, ביום בהיר המראה מכאן מופלא. השביל מסתיים בחניון 'יער היערנים', שמתחבר לכביש 7212 שיורד בפיתולים יפים עד צומת נשר.

למי שיש עוד כוח כדי לסגור את סיפורם של נביאי הבעל, קרן קימת הכינה לכם כמה פארקים על גדות נחל הקישון, חלק זה של הנחל המזרחי אינו מזוהם (אם כי לא מומלץ לטבול ובטח לא לשתות) והמים זורמים בו בחדווה, הנחל רחב, לאורכו הרדופים מנוקדים בפריחה ורודה, מדשאות, עצי איקליפטוס ענקיים, פינות ישיבה ואפילו דגם מיוחד של תחנה ורכבת העמק. פארק משחקים גדול לילדים. על הקישון סיימו את חייהם נביאי הבעל ואולי תוכלו למצוא מספר טיפות דם שנותר מהטבח שערך בהם אליהו הנביא והעם.

איך מגיעים: (לעורך באות שמנה) בצומת נשר פונים ימינה, דרך כביש 752 עד צומת יגור. מכאן לכביש 75 עד צומת העמקים, להמשיך בכביש 70 עד צומת התשבי, שמאלה לכביש 722 ושוב שמאלה לכיוון קריית חרושת, משם יש שילוט ל'פארק הקישון'.

(בהמשך השבוע נגיע לאיזור המרכז ולדרום)

Share Button


אודות


'בעקבות/ קח תרמיל, קח תנ"ך' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11