בעקבות/ קח תרמיל, קח תנ"ך – 3

חג השבועות, השני לשלושת הרגלים, שמחת הקציר, הבאת ביכורים, ארץ ישראל של חיטה, ושעורה ותאנה וגפן ורימון. יום מתן תורה בו התייצב העם למרגלות הר סיני. איפה באמת הר סיני? איפה רואים את אליהו הנביא ונביאי השקר? ומה הוא עשה להם? איפה נחים זה לצד זה שמשון ואביו מנוח? ואם אתם בענייני המקדש תוכלו לסייר וירטואלית במבנה המרשים על הר המוריה, וגם לגעת באבני הכותל הדרומי? סדרת כתבות לקראת חג השבועות- כתבה שלישית.

דרום/ אז איפה באמת הר סיני?

את הוויכוח נשאיר למדענים, רובם קובעים שהר סיני מתנשא מעל סנטה קתרינה, במרכז סיני. מעטים סבורים שהר כרכום בהר הנגב, הוא הוא, הר סיני. נשאיר את הוויכוח ונהנה מהטיול

משהו מהתנ"ך: "… ויהי ביום השלישי בהיות הבוקר, ויהי קולות וברקים, וענן כבד על ההר וקול שופר חזק מאוד, ויחרד כל העם אשר במחנה. ויוצא משה את העם לקראת האלוהים מן המחנה ויתיצבו בתחתית ההר. והר סיני עשן כולו, מפני אשר ירד עליו ה' באש, ויעל עשנו כעשן בכבשן ויחרד כל ההר מאוד." (ספר דברים)

איפה אנחנו: בהר כרכום, בשמורת הר הנגב, לא רחוק מכביש מס' ,10 כביש הגבול המערבי עם מצרים. הר כרכום מתנשא לגובה של 823 מ' מעל פני הים. בודד בצורתו המחודדת, כעין מקור הנשר ומוקף בהרים שוממים שדומים לו בצבעם, צהוב דהוי. כאן, שוררת שלוות קדומים לא מופרעת, חובבי שקט המדברי נעטפים ומתחברים עם המקום. כדי להגיע להר יש לחדור למדבר בעזרת רכב שטח (עוד אפשריות מפורטות בהמשך). חובבי ההליכה מוזמנים למסע ארוך ללב המדבר. מספר קטן של מדענים מייחס להר כרכום את המהעמד ההיסטורי, ומעלים השערות שכאן הר סיני. את הוויכוח בין המדענים נשאיר להם.

על הר כרכום. ת. דובי זכאי

למרגלות ההר משטח גדול מתאים לחניית לילה, מראות השמיים בלילה מדהימים רקיע של כוכבים בהירים שנראים קרובים וקולות לילה מדברי. כשעה לפני הזריחה כדאי לטפס להר ולקבל את היום החדש על פסגתו. (המהדרין מטפסים על גבעה סמוכה כדי לראות איך השמש נגלית מאחורי הר כרכום). הטיפוס להר אורך כשלושת רבעי שעה מיוזעות, יש כמה דרכים לעלות להר ויש שלט גדול שבו מפורטות הדרכים. המקום שמורת טבע ויש להקפיד לנוע בשבילים מסודרים. בראש ההר אם הגעתם לפני הזריחה תוכלו לראות איך נצבעים ההרים בכתום של זריחה שהופך להיות לאט לאט לצהוב, אחרי ההצגה היומית היפה ביותר אפשר להתפנות לסייר על ראשו השטוח של ההר, על סלעי הגרניט נתגלו ציורי סלע מעניינים בין השאר מציורים עליהם יעלים, לוחמים, חיצים, מרדף אחרי נמר וחיות קדומות, מוטיב חוזר בציורים הם 'סמל העין', מומחים רואים בציור את סמל האלוהות, דמות אדם עם ידיים פשוטות לצדדים נחשבים כסמל אלוהי או סמל הפריון. גם נחש מתפתל מופיעה וחוזרת כמה פעמיםבנקודה מסויימת אפשר לראות את המפל הגדול של נחל כרכום.

הרומנטיים, ימצאו כאן שפה משותפת וחרישית עם השקט הרגוע של המדבר, להם מומלץ לטפס על ההר לבד, לתפוס פינה רחוקה לקראת הזריחה.

למסתבכים: עזרה והדרכה טלפונית בעזרת בית ספר שדה 'הר הנגב',

איך מגיעים: לא פשוט. על כביש 10 (כביש הגבול המערבי, במידה והוא פתוח לקהל, בדרך כלל בחגים הצבא פותח הכביש, כדאי לבדוק) יורדים דרומה מהר חריף עד הר שגיא, משם לרמות שגיא, שביל מסומן בשחור פונה מזרחה ודרומה, לאחר מכן מתחברים לשביל מסומן בכחול. (מפת סימון טיולים וסימון שבילים מס' 18 ו-19, הוצאת החברה להגנת הטבע).

כדאי להצטייד לטיול בספרים האלה: 'לטייל עם התנ"ך' מאת גליה דורון הוצאת כנרת. הספר לאזור הצפון 'מראי מקום' העורכים חנה ודוד עמית הוצאת יד בן צבי. ספר נוסף שנותן זווית אחרת לתנ"ך 'תנ"ך עכשיו' מאת מאיר שלו הוצאת שוקן. סדרה חדשה יחסית '60 מסלולים בארץ התנ"ך' כתבו ערן ודוד גל-אור הוצאת מסלולים (2012) מקיפה בשלושה כרכרים את כל הארץ ב-60 מסלולים יפים. בספרים אלה תמצאו מסלולים נוספים בעקבות התנ"ך.

Share Button

אודות


'בעקבות/ קח תרמיל, קח תנ"ך – 3' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11