dubi zakai 7

בעקבות המשיח/ דרך הרגלים

אחרי שביל ישראל, שביל הגולן, מים אל ים, הטרנד החדש בטיולי ההליכה, שביל שיורד מנצרת ועד כפר נחום על שפת הכנרת. 62 ק"מ של נופים מדהימים ופריחה. משערים שזה היה מסלולו הליכה של ישוע, (ישו) בגליל

001בתחילה זו עליה מתונה, שביל חום הפולח את הירוק הרענן מסביב, מגיעים לרחבה קטנה, אחריה עוד טיפוס בשביל, תלול מעט, המאמץ שווה כדי להגיע אל המראות המדהימים שנשקפים מקצה ההר. במזרח שרועה הכנרת, רגועה וכחולה, חלק ממנה מוסתר על ידי המצוק הענק של הארבל, שביל מפותל מטפס אל קצה הארבל, השדות החקלאיים נמתחים אל המצוק, השפיץ בקצה מזכיר במראה פותחן קופסאות שימורים ענק שנלקח ממנות הקרב. למטה שרועים בתי הישוב כפר זיתים בבקעת ארבל. הנוף משכר ואחרי שלגמנו את מלוא היופי הבחנו בזוג צעיר שנח על המצוק, צופה אל המזרח, נשענים/ שוכבים על התרמילים. "לאן ומאין?" שאלנו בקצת חוצפה, הצעירים שלחו בנו מבט משועשע, אנחנו הולכים בעונה היפה של השנה ב'דרך ישו'. דרך ישו? תמהנו, האם אתם נוצריים? "מה פתאום" צחקו, "אנחנו יהודים כשרים", הבחור הצביע על הכיפה שבראשו. "סיימנו את שביל ישראל, לפני זמן הלכנו את 'שביל הגולן', עשינו את המסלול מים אל ים, ועתה אנו מסיימים את שביל ישו, זה הטיול שלנו אחרי צבא, במקום לנסוע להודו".

ואמנם נכון, בני הנוער ומבוגרים חובבי ההליכה ממשיכים לחתוך את שבילי הארץ בעונה הזו. מתנהלים עם תרמיל ישנים/ מתארחים במקומות זולים לאורך הדרך, פוגשים מטיילים אחרים חלקם תיירים. אחד המסלולים שיותר ויותר מהלכים בו באחת הנקודות היפות בארץ. הדרך מנצרת ועד הכנרת. משערים שזו היתה דרכו של ישו מנצרת לכפר נחום שעל חוף הכנרת. דרך ציפורי, משהד, קרני חיטין, נבי שועייב, (קברו של יתרו שקדוש לדרוזים) הר ארבל, מגדל, עין שבע, הר האושר ומשם גולשים אל הכנרת לכפר נחום. דרכו של ישו לכנרת אורכת 62 ק"מ. השביל הוא יוזמה של מעוז ושלומית ינון, שני צעירים שבחרו בתיירות והקימו בית הארחה פאוזי עאזר בנצרת, חבר אליהם דיווד לנדיס תרמילאי אמריקאי ויחד הם הכינו מסלול בשנת 2007, בין מקומות יפים בדרך לכנרת. בשנת 2009, השביל סומן על ידי ועדת סימון שבילים בישראל. הסימון בין שני קווים לבנים צבע כתום, שהשביל מתאחד עם שביל אחר מסומן לצד סימון השביל יש נקודה כתומה. הכוונה היתה לייצר 'טרק בינלאומי' כדי ללמוד על ההיסטוריה, ושהשביל יהווה קירוב בין אנשים המטיילים על השביל לבין התושבים המקומיים. לאורך הדרך פנו ליזמים מקומיים כדי ליצור מקומות לינה פשוטים וצנועים, לאכול ולהתקלח. המיזם נולד לא כדי לקדם חזון דתי, פולטי אלא כדי לייצר מסלול הליכה בתוך נוף משכר. בשנת 2012 הלכו את השביל למעלה מ-3000 מטיילים, חלקם צליינים/ תיירים צעירים, ישראלים צעירים שנהנים מארבע ימי הליכה בטבע, ומפגש עם אכלוסיה מקומית.

משרד התיירות, התקנא ברעיון, בשנת 2011 הכינו מסלול הליכה בשיתוף עם קק"ל שנקרא 'שביל הבשורה'. גם שביל זה יפה אך הוא מתרחק ממקומות ישוב, נושק ליערות קק"ל ואינו מפגיש עם אנשים ואתרים. מדורנו ילווה אתכם לכמה נקודות לאורך הדרך:dubi zakai 5dubi zakai 1

הדרך הרומית – במרחק של נגיעה מצומת גולני, דרך מסומנת העוברת ליד מטעי זיתים, רצופה בסלעים. בימים אלה מכסה מרבד ירוק, ואלפי סיתוניות ורקפות. דבוקות פרחים זהובים משלימים את תמונות היופי. כמה עצי איקליפטוס דוממים, עץ שיזף מוכה רוחות. מכאן נמתחת דרך רומית עתיקה, מה שנותר ממנה אוסף של סלעים די מסודרים. הדרכים הרומיות היו מתוכננות היטב, שכבות של כורכר והסלעים, בגלל חוסנן של הדרכים נותרו שרידים מהם לאורך הארץ. במזרח רואים בראש הגבעה את בית הארחה של קיבוץ לביא.

dubi zakai 4קיבוץ לביא – בהרי הגליל התחתון, מול נופי הכנרת שרוי בהדרת קודש קיבוץ לביא. הקיבוץ שייך לזרם ה'קיבוץ הדתי' העובד והציוני. הוקם בשנת 1949 על ידי ברית חלוצים דתיים מאנגליה. מקור שמו לוביא שזה היה מקומה. מאז שנות השישים הקימו בני הקיבוץ מלון אירוח. במשך השנים התפתח הקיבוץ, הושקע תקציב רב בפיתוח בית המלון. היום המקום מטופח וחדריו פונים לבעלי אמצעים וגם למטיילים חסכנים לאורך דרך ישו. המטיילים מעדיפים לעשות כאן את ההפסקה להחליף כוח. קדושת השבת נשמרת במקום כקיבוץ דתי ופרט מעניין שתיירים וצליינים מגיעים לכאן כדי לטעום לטעום שבת אחרת, לראות קבלת שבת, ולטייל בסביבה. מקצה הקיבוץ יוצא שביל המוליך לקרני חיטין. מלון קיבוץ לביא, 04-6799450.

קרני חיטין – כ-2 ק"מ מצפון מזרח לקיבוץ לביא, בראש ההר שתי הפסגות שנדמים לקרניים ומכאן נגזר שמו. ההר נקשר לקרבות קשים, הצלבנים ניגפו כאן מצבאו של סלאח א-דין. נבירה במעמקי ההיסטוריה החוקרים גילו בצד הדרומי את חורבת קרני חיטין שקשורה לספר יהושע. שרידי חומות מתקופת קדומות. קטע דרך זה אחד היפות תצפית על הגולן, הכנרת והרי הגליל. השביל היורד מההר לעבר הכנרת מגיע אל המקום הקדוש לדרוזים, נבי שועייב, על פי המסורת הדרוזית נמצא במקום קברו של הנביא יתרו. (דמות מקראית, כהן מדיין, אביה של ציפורה אשתו של משה רבנו).

dubi zakai 10

כפר כנא – אחד הקטעים היפים במסלול מטפס ברחובות הכפר כנא, המקום מזוהה כקנה מתקופת הבית השני ישוב יהודי גדול. הנוצרים מקשרים את הכפר לנס הראשון של ישו הנער, בחגיגת חתונה של יהודים עניים הפך ישו את כדי מים לכדי יין כדי לשמח את החוגגים. על סיפור הנס (על פי הנוצרים), נבנו שלוש כנסיות יפות. מדי יום פוקדים את המקום צליינים ומטיילים רבים. הדרך שלנו מטפסת ברחובות התלולים של כפר כנא. בכפר יש מקום אירוח ליד הכנסייה הגדולה, משפחת בלאן, מארחת לשנת לילה בחדרים נקיים, עם ארוחת בוקר ובמחיר סביר. 04-6412375.

הספר Jesus Trail – את הדרך מלווה ספר שכתב דיווד לינדס, תרמילי אמריקאי, רעייתו אנה צילמה את הצילומים היפים. הספר מפרט את המקומות בהם עוברים, מציג מפות מסודרות וגם פוזל לשבילים ומקומות סמוכים לדרך. הספר באנגלית, מלווה את הקורא למקומות בהם אפשר לישון ולאכול בדרך. לאחרונה יצאה לאור מפה מפורטת, דרכה אפשר לראות את המסלול, להיעזר בכתובת של מקומות שינה ואוכל וגם טלפון של נהג מונית שלוקח אתכם מהדרך ומחזיר אתכם בבוקר לאותה נקודה. אפשרות נוספות ארגון עבורכם את המסלול, מקומות הלינה והאוכל: פרטים: פאזי עאזר בנצרת, דרך שלומית טואף ינון, 054-3339654. האתר www.jesustrailtours.com

dubi zakai 8

Share Button


אודות


'בעקבות המשיח/ דרך הרגלים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11