dubi zakai 102

 איטליה – אהבה בין חמש אדמות

  בצפון איטליה, על המצוקים התלולים מעל הים, בין נמל לה ספצייה והעיירה לבאנטו נחים חמישה כפרים ציוריים, צ'ינקווה טרה. אתר לשימור המורשת העולמית. שביל אחד שמקשר בין שני כפרים מספר על קשר נעול בין אוהבים. מיוחד לוולנטין דיי.

תחילת פברואר, צפון איטליה. מחוץ למלון המתין יום צונן ובהיר, מי שיוצא אל הקור מצטייד במעיל כבד וצעיף מחמם. המכונית שחונות בחוץ עטופות באד לבנבן של קור. צינת הבוקר הפוצעת נותרת מחוץ למכונית. החימום שזרם לתא הנוסעים הפשיר בקושי את הרגליים. על הכביש שייטו בממלכתיות קרעי ערפל, המכונית פילחה אותם, מיד אחריה הם התלכדו לאד, לבן, עצמאי שהמשיך בריחוף. הדרך חולפת בכמה עיירות מנומנמות, תושביהן עדין לא החליטו אם מספיק חם להם כדי לקום, לצאת לקור או להמשיך להתחמם מול התנור. לכן בשעת הבוקר התנועה בכבישים הפנימיים דלילה. באיטליה, הסביר לנו אחד החנוונים שעצרנו לשאול אותו אין מה למהר, שום דבר לא יברח, הנוף יציב מיליוני שנה, רק אנחנו מתחלפים. אל תמהרו, אחרי שלח את ידו אל המפה שרטט באצבע גסה את הדרך המטפסת למרום ההרים ואחר גולשת אל הצוקים הנוקשים של הים, הדרך, הזהיר אותנו  קשה תלולה ומסוכנת, לכן אל תמהרו. "צ'ינקווה טרה" תיקן את האיטלקית הקלוקלת שלנו, "חמש האדמות", תרם את הפירוש באנגלית.

 dubi zakai 101

צ'ינקווה טרה, נמצאת מצפון לעיר הנמל הגדולה לה ספצייה שבצפון איטליה. המקום נושק לשוליים הצפוניים של טוסקנה, כעין מבוא לקסם של טוסקנה, אל בתי האבן היפים, העיירות הציוריות, הגבעות הירוקות והיין המשובח. . "צ'ינקווה טרה" מכניסה אתכם באחת ליופי הנושק לים. חמשת כפרי דייגים, "כלואים" על מצוקי הגיר. הבתים גיבוב של בתים צבעונים, ציוריים. המצוקים יורדים בתלילות אל גלי הים התיכון. הבתים צבעוניים מגובבים בצפיפות, מעט אדמה שאפשר לבנות עליה. חלק מהבתים נראה כאילו עומד עוד רגע לצנוח מהצוק התלול לים. תושבי הכפרים הקטנים מתפרנסים לא רע, בעיקר על תיירות. חלק מהם יורדי ים אמיצים, דייגים של דגי האנשובי, האזור התברך בלהקות גדולות. לחמשת הכפרים, צ'ינקווה טרה, מוליך כביש בודד, צר, מהלך כשרוך דק ומפותל על ראשי ההרים. כולו סיבובים חדים שאינם חסים על האוטו ועל הנהג. תהומות אפלים וזוממים אורבים לנהג, חלילה לו שייקח את הסיבוב לא טוב. לכן בנקודה זו כדאי שאחרי ההגה יישב נהג מיומן. הכביש שמהלך בראשי ההרים נמצא בעורף חמשת הכפרים וגולש בפראות עד לראשי הכפרים. מנקודה מסוימת נמנעת הכניסה לרכב, פרט לדיירי הכפר. רבים נוהגים להגיע עם הרכב לאחד הכפרים ומשם לנסוע ברכבת שמסלולה היפה והפראי מחבר את חמשת הכפרים.

בינתיים היום הפשיר, שמש עליזה הציצה משמיים מחממת את הדרך לשם. חולפים על פני מפרצים שצבע הים בהם טורקיז מפתה. מרינות קטנות, שמהן נשלחו אל הים סירות בוהקות בלובן המפרש. המכונית החלה לטפס בכביש, חוצה יערות בשלכת ואחריה שהיא עוברת מתעוררים ב"סערת מחול" העלים היבשים. מפעם לפעם, בצד הדרך, נראה בית דומם, עטוף בעצים קרחים. וכמעט מכל נקודה הציץ אלינו מרחבי הים התכול.

באחת מנקודות התצפית רואים למטה את הכפר הראשון, מריומאג'ורה, הדרומי מבין הכפרים. מהגובה ההרים הוא נראה זעיר, בתיו המסוגננים צבעוניים ומגובבים ונאחזים בסלע האפור. מכאן מתחיל המסע קצר ברכבת, סה"כ 18 ק"מ של מסילת ברזל שמחברת בין חמשת הכפרים. הרכבת חוצבת את דרכה בשורה של מנהרות, הפסים נחים בצורה מעט מפחידה על שפת המצוק. כמה דרכים לטייל עם הרכבת, רוכשים כרטיס עד הישוב האחרון, מונטרוסו ואחר חוזרים ויורדים בכל תחנה. זאת כדי להתייצב כשעתיים לפני השקיעה בכפר ריומאג'ורה. חלק מהמטיילים חובב ההליכה נוסע עם הרכבת עד הכפר האחרון וחוזר במערכת שבילים מסומנים ברגל, לכפר ריומאג'ורה. הכפרים יפים ומפתים, כדאי לתכנן את הזמן כך שאפשר לחזור כדי להגיע למסמר הטיול, ל"דרך האוהבים", דרך של 1.8 ק"מ של הליכה על שביל מיוחד מעל גלי הים, דרך זו כדאי לעשות לקראת שקיעת השמש. בכל כפר שבו הרכבת עצרה רחובות קטנים, חנויות זעירות, ים צלול וזומם, מפרצים קסומים. על מעט החול נחות סירות דייגים קטנות. במרכז כל כפר, על המצוקים הנושקים לים תחנת הרכבת. מונטרוסו, וראנצה, הכפר קורלניה, הכפרון מארנרולה וקצה המסלול לכפר ריומג'ורה. חמשת הכפרים ו"דרך האהבה" הוכרזו כאתר לשימור לאומי מטעם אונסקו. ואמנם, המקום יפה עד כאב, אך אינו עמוס בתיירים. בחורף, הקור של חודש פברואר דוחה את התיירים והאמיצים הבודדים שמגיעים נהנים מהיופי מבלי להידחק כמו בחודשי הקיץ.

dubi zakai 100 (1)

הדרך הייחודית שמחברת בין שני כפרים, נחה על מצוק תלול מעל הים, למטה נראים משברי הגלים המסתערים על המצוק בקצף. המצוק, מרושת בברזל להגן על המטיילים מהידרדרות של סלעים. כשעתיים לפני השקיעה  מתחילים להגיע זוגות אל המדרגות, אוחזים יד ביד,  מטפסים מתחנת הרכבת בכפר ריומג'ורה בדרכם ל- Via delle Amore ל-"דרך האהבה". בכניסה לשביל אשנב קטן ובו קופאית, 5 יורו וחיוך ממזרי לוחשת שכדאי להזדרז בטרם השמש תשקע.  לאורך השביל, על המעקה ושבכת הברזל נעולים אלפי מנעולים, נעולים וחתומים מול פני הים. לכאן, מגיעים זוגות מטיילים מארצות רחוקות ומאיטליה, מהלכים בשביל הבטון מעל הסלעים החדים היורדים לים בתלילות, באחד המקומות נועלים את המנעול על המעקה, כך, מסמלים הם את נצח אהבתם. את המפתחות זורקים ברוב בטקס אל גל הים. לקראת שקיעת השמש, ההרים מסביב וקצף הגלים נגועים בגוונים אדמדמים של שקיעה. אחרי כק"מ הליכה מנהרה, באמצע הדרך ניצב המנהרה עם חלונות ענקיים הצופים אל הים נח בשלווה הספסל לאוהבים. שם נוהגים להצטלם הזוגות אחרי שבועת האוהבים המפורסמת ונעילת המנעול לנצח של אהבתם. הספסל מוקף באלפי מנעולים אחודים, כסימן לאוהבים שנשבעו כאן. משם הדרך להשלים את הטיול הרומנטי, ארוחה טובה במסעדה איטלקית סמוכה והשקת כוסות יין.

איך מגיעים: צ'ינקווה טרה, (חמשת האדמות), נמצאת בצפון איטליה, נושקת לצפון טוסקנה. בין עיר הנמל לה ספציה והעיירה לבאנטו. לשביל האוהבים עולים דרך תחנת הרכבת בריומאג'ורה.

Share Button

אודות


' איטליה – אהבה בין חמש אדמות' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11