אחרי חג/ מי בספר מי ברגל

אם עוד לא יצאתם מגבולות הארץ, אם עדין לא תכננתם דבר לאחר הסדר, הרשו לנו להציע לכם טיול קצת אחר. תחילתו בכורסא בבית, תחת תאורה רכה לקרוא ספר. אחר כך לצאת לשטח בעקבות הספר, אל המקום בו מתוארת העלילה. עין אחת בספר ורגל אחת בשטח. הפעם בעקבות הספר 'גיא אוני', כתבה בכישרון רב שולמית לפיד. הספר יצא לאור בשנת 1982 הוצאת 'כתר'

פינה לראש

סיפורם של המתיישבים הראשונים בג'עוני, גיא אוני ובעקבותיו טיול בנחל ראש פינה והמושבה היפה   

download"… מדוע ג'עוני?" (פאניה שואלת את יחיאל בעלה) "מדוע התיישבתם דווקא כאן" עיניו תרו את הנוף המקיף אותם. החרמון הנוצץ בצפון, הרי גולן במזרח, מעולפים האדים כסופים, וההר המשחיר במערב, מאחורי השמש השוקעת. עתה משהגיעו למחוז חפצם, האט את פסיעותיו. פאניה החזיקה במושכות הפרדה, נאחזת מדי פעם בשיחי הפטל הסבוכים הצומחים לאורך המעיין." (קטע מהספר)

פאניה סילס גיבורת ספרה של שולמית לפיד מגיעה ל'גיא אוני' היא ג'עוני אחרי שחוותה אונס ואובדן כל משפחתה ברוסיה, נישואים חטופים ליחיאל סילס והם יוצאים למסע מיפו ועד ההתיישבות הקטנה שנקראת היום ראש פינה. היא כבר מטופלת בתינוקות, 'פרי' האונס ברוסיה, איתה אחיה שלקה בשכלו. פאניה, הילדה הרכה והעדינה שפונקה בבית עשיר הופכת להיות עם החיים הקשים לאשת ברזל חזקה וחסונה. את סיפור מפגשה עם הוואדי והמעיינות בג'עוני הוא נחל ראש פינה נלווה בטיול לנחל. שעת בוקר מוקדמות בנחל. הר כנען מתנשא מעל הנחל החבוי בין חמוקי הגבעות. ענן רך גולש בחן מהר, משרטט את דרכו בשובל לבן ומערפל דרך החורש הירוק. גושי סלעים וקבוצות עצים מרכבים תמונת חורש נאה במדרונות. הצמחיה העשירה מתפרעת ביופיה והפרחים בשעה זו עדין סגורים, שרידי הפריחה של גבעונית הלבנון המשפילה פעמוניה ממתינה בסבלנות לקרני השמש שיגיעו כדי לפתוח את הפעמון. עצי הזית רוחשים בנגינה עצובה של עליהם. התאנה הקשישה מתחילה להצמיח את עליה, אוגרת כוחות לגדל בקיץ תאנים נטפות דבש.

dubi zakai 1dubi zakai 4

שלושה מעיינות מרווים את נחל ראש פינה, כמות נביעה שונה במשך השנה. צינור עבה אוסף חלק מהמים ומזרים אותם לבתי ראש פינה וחלק (בעיקר בחורף) נשאר לזרום בערוץ. אחרי כמחצית הקילומטר במעלה הנחל פוגשים את 'עין כדן', את השם למעיין נתן הרב דוד שו"ב שהגיע לכאן, אחרי ביקור בנחל דן. ניסה לקנות את נחל דן אך נתקל בסירוב. אחר כך הגיע לכאן באחד מימי החורף וראה את הדגים המטפסים במעלה הזרם, כל כך התלהב שכתב מכתב בהול לאחיו היהודים ברומניה והבטיח להם שג'עוני (היא גיא אוני) גן עדן. העולים התשושים הגיעו לכאן ביום קיץ חם, אז גילו שאין דגים מקפצים ובכלל אין מים, בקיץ יבשו מי המעיין.

בהמשך 'עין פינה', מעיין מרכזי שממנו יכול המטייל לרוות את צמאונו ישר ממקור הנביעה. בהמשך הדרך מבנה גדול של אבן שנקרא 'בית המעיין', או 'עין אבו חליל', על פי המסורת הערבית ממי המעיין לגם אברהם אבינו.

"… פאניה מספרת: זהו ביתי עכשיו, זוהי אדמתי, זה כפרי, וזה המעיין שלי. עלי לחזור ולשנן זאת עד שיהיו הדברים אני עצמי. כמו האוויר שאני נושמת … זו הבריכה של גיא אוני … בילדותה נסעו קיץ אחד לכפר שם ראתה איכרות מעלות מים מהבאר שבמרכז הכפר והריני עתה ממש כמותן, אמרה בליבה…." (קטע מתוך גיא אוני, שולמית לפיד, הוצאת כתר)

איך מגיעים: בכביש 89 העולה לצפת נוסעים עד הסיבוב הגדול נכנסים לרחוב דוד שו"ב למושבת הראשונים ומשם לדרך החלמוניות עד בית הקברות.

כמה טיפים למסלול הטיול

את המסלול בנחל כדאי לעשות מוקדם בבוקר שצל נח על הנחל.

את הדרך למושבה מהנחל כדאי לעשות דרך 'מעלה בנימין', מדרגות שעולות מהגשר מעל הנחל ישר לבית הכנסת.

dubi zakai 5

 

Share Button


אודות


'אחרי חג/ מי בספר מי ברגל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

dubi zakai 11