dubi 15

אופניים/ תיזהרו לכם הולכי רגל

ההלך העירוני הופך לזהיר, חשדן ומדי פעם שולח מבתים נפחדים לאחור, הכיף של הטיול הופך למועקה. הכל בגלל סכנת רוכבי האופניים. …

שלושה שבילים נחנכו בעיר הגדולה. צבעיהם, לבן כחול וירוק. השבילים מוארים, מוסברים ופולחים את העיר במסלולים צבעוניים. את החשמל להארת השבילים מעניקה בנדיבותה השמש. באמת הנאה עירונית. אחד המסלולים צבעו ירוק, עובר צמוד לנחל הירקון. מסלול יפה במיוחד, צמוד נחל וצמחיה פורחת. רבים לומדים להכיר את השלווה שבטיול נינוח לקראת ערב על שפת הנחל, גשרים חינניים מעל הנחל מקשרים את הגדות, דשאים ספסלים, עצים תענוג ירוק לרווחת התושבים. גם רוכבי האופניים למדו את המסלולים, ומדי אחה"צ ובשעות הערב גם הם על הדרכים, בקבוצות או יחידים… דוהרים.

הפארק הגדול לאורכו של הירקון נועד לכולם, גם לרוכבי האופניים אבל בעיקר להולכי הרגל. אמהות עם ילדים קטנים, קשישים, נכים, חובבי הליכה רגלית. אבל רוכבי האופניים מכירים בזכות החיים של הולכים על שתיים וגם על ארבע להלך בשבילים עד שמי מהם חוצה את הקו ועובר לשטח של הרוכבים. בחלקו של הפארק יש שבילים מסומנים ומופרדים, מסלולים לרוכבי אופניים ומסלולים להולכי רגל. חלק מהשבילים מסלול הרוכבים המסומן נמוג והופך להיות מסלול משותף להולכים ולרוכבים, אז זוכים הולכי הרגל שבאו לטיול לגערות מתנשפות ממאמץ מצד הרוכבים.

כמה שהרוכב יותר מדוגם, (בגד רכיבה מחייט צמרת, אופניים יקרות ומיוחדות, מתקן לשתיה מצונן ועוד), כך הוא מרגיש שהשביל נועד רק לו. זועם על אותו אומלל שנקלע לו בדרך, איזה דרדק שעוד לא מבין את הסימנים המצוירים, או איזה כלב תועה ותוהה. בשלל היופי של השבילים יש גם כמה גשרים מעוצבים יפה, הקמורים שמחברים את הגדות מעל הנחל ומעניקים תחושה של טיול בחו"ל. מי שמתחיל בהליכה בקצה הגשר אינו רואה את מי שבא מולו בגלל "הבטן הקמורה" המפותחת של הגשר. וכך מטייל חביב, שעומד ומתפעל מנוף העירוני, או "מהנהר הזורם" מגלה, בלי אזהרה מוקדמת, את הרוכב שמגיח מולו במהירות מטורפת. אם הוא נצמד למעקה, ניצל! אם לא…. הרוכב המופתע לעיתים מסנן קללה ומעופף לדרכו. ההלך הופך לזהיר, חשדן, מדי פעם שולח מבתים נפחדים לאחור, והכיף של הטיול הופך למועקה. גם רחובות תל אביב מלאים ברוכבים פראיים, אלה לוקחים את האתגר לחצות במהירות שדרה עירונית תמימה, למרות שבין עצי השדרה או הרחוב מסתובבים כל מיני קשישים, ילדים, משוררים חולמניים, נערות מאוהבות ועוד כאלה שמהלכים כבתוך חלום ומשוכנעים שהם בשדרה המגנה עליהם מכלי הרכב.

ספורט הרכיבה מצוין לבריאות, מפתח את שרירי רגליים, וסיבולת לב וריאה, אך הספורט הזה מסוכן להולכי הרגל. זה הזמן שהתחביב שכובש את הארץ, האופניים, יתחיל להיכנס לסדר, לפני שיהיה מאוחר ולפני שקורבנות תמימים שנקלעו למסלול המהיר של האופניים יינזקו. צריך להגדיר, לסדר וללמד את שני הצדדים את מצב הדו קיום. רוכבי האופניים אינם יכולים לשייט במהירות אפילו שהם במסלול שלהם בזמן שהפארק הומה מאנשים. הזמן שלהם לדהירה בשביל הספורט, או מוקדם בבוקר או אחרי חצות הלילה, בשעות השלווה של האזרחים יאלצו לנסוע במהירות שתספיקו להם לבלום אם תינוק יתפרץ לשביל.

Share Button


אודות


'אופניים/ תיזהרו לכם הולכי רגל' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11