dubi zakai 3

מקום/ יער בהפרעה

 בין שוהם ואלעד נח בשלווה ירוקה, יער קולה, על פיסת הירוק הקטנה מתנהל מאבקי שכנים החולקים שתי דעות, חלק רוצים במקום יער של בתים, תושבים אחרים רוצים לשמור על הריאה הירוקה. בינתיים הכל פורח ושווה להגיע. …

קצת היסטוריה, במלחמת השחרור, תושבי הכפר קולה פעלו ככנופיות מרצחים ושודדים נגד תושבי פתח תקווה, בן שמן, פועלי המחצבות והישובים העבריים, סביב הכפר התחפרו מוצבי הלגיון הירדני. ביולי 1948, כבשו חיילי חט' אלכסנדרוני את הכפר. הכפר נכבש חזרה על ידי הירדנים ושוב נכבש על ידי כוחותינו. לזכרם של ההרוגים הוקמה אנדרטה על הגבעה החולשת. בספר, בעקבות לוחמים, (מחבר אריק יצחקי, הוצאת מודן תמוז), מציין הכותב, גבעת כ"ח, על שם 28 החללים שמונצחים באנדרטה. למעשה נפלו במקום 32 לוחמים, 4 מהם היו שייכים לגדוד אחר.

כדרכנו נצבע את הסיפור בצבעי אווירה מתאימים: בליל ירח חיוור, בקרחת יער אורנים אפלולית נשמע בליל קולות, אחד העצים הקשישים הניד צמרתו בזעף וזעק לשמיים: "למה?", העצים הקשישים סביבו ניצלו את הרוח הקלה כדי להניד את צמרתם לאות הסכמה. קשיש העצים היה נרגש, זעקתו התגלגלה על פני היער: "חומדים את פאת היער שלנו לצורך בניית בתים". אחד העצים מיד צעק: "נצא להפגנה", העץ לצידו גיחך: "אם לא שמת לב" לעג "אתה עץ, תקוע ולא יכול לזוז מהמקום". נכון, עצי היער אינם יכולים להתלונן ולזוז אך אנו, בני האדם, יכולים גם יכולים. ובכן, ליד הישוב החרדי אלעד, בשולי מישור החוף ומורדות הרי שומרון נח בשלווה שנים רבות יער קולה, מוצל בקיץ ובחורף מתפקע מרוב פריחות, רקפות, כלניות, צבעונים, עכנאי יהודה, דם המכבים ובימים אלה מתחילה פריחת הפרגים. היער, לאסונו, צמוד אל העיר החרדית אלעד, פרנסי העיר גילו שצר המקום וחייבים להתרחב. לטעמם אפשר לנגוס ביער הצמוד להרחיב את הישוב. מולם התייצבו תושבי הישובים הסמוכים, הרימו קול זעקה וכדרך הדמוקרטיה פרסמו עצומה הקוראת לא לפגוע ביער ובריאה הירוקה. יצאנו חמושים בראיה ירוקה אל שבילי יער קולה ואל אנדרטת כ"ח.

dubi zakai 2dubi zakai 4

הדרך לגבעה שבראשה האנדרטה מעוטרת מצדדיה במטע זיתים. מהגבעה יש נקודת תצפית נפלאה על היער ועל בתי הישוב אלעד. חלקו הצפוני של היער הוא היפה ביותר שם אחד היובלים של נחל שילה ועדין יש שם גבי מים קטנים, כאמור, מצפון מתנשאים בתי הישוב אלעד, מצוקים כבדים סלעים ומערות, פריחה של קצה האביב, כתמים ורודים של פרחי הפשתה, הצהרון מתיפייף בצבעו הכחול ונקודות הצהוב. חורש אורנים צפוף יורד במורד התלול אל ערוץ הנחל, השביל מגיע כמעט עד ערוץ הנחל. מכאן ממלכת הטיול שלכם. רצוי להשאיר את הרכב ביער ולטייל ברגל מצוידים במגדיר צמחים. לאן שתפנו פריחה המרהיבה. קרוב לכביש שרידים של מבני הכפר עם קשתות אבן.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 444 צפונה מצומת נבלט, (ליד שוהם, כביש 443), ומדרום לישוב אלעד, בצומת גבעת כ"ח פונים מזרחה לכביש 465 (חוצה בנימין), שילוט: מצבת אלכסנדרוני ויער קולה, אחרי ק"מ וחצי פניה שמאלה לעומק היער והאנדרטה.

בסביבה 1: המאוזוליאום הרומי. מבנה קבורה מהתקופה הרומית שנשתמר במלוא יופיו, קשתות וכותרות מסותתות באבן, מבנה מרשים ששימש לקבורת של עשירים באותה תקופה. איך מגיעים: חוזרים לכביש 444, ממשיכים צפונה, כשני ק"מ כניסה לדרך עפר לפי השילוט למבנה המפואר.

בסביבה 2: לצערנו הכבישון המתוק ההולך אל בריכת החורף צ'רטה כבר אינו מתאים לרכב פרטי גיפים יכולים להגיע הבריכה מלאה עד שפתה, מיני בעלי חיים חד תאים, ראשוני צפרדעים, סרטנים קטנים וחלזונות מסביב. על כביש 444 צפונה משוהם פונים מזרחה לפי שילוט מטמנת ברקת. נוסעים עד שער מפעל התפזורת ומצד שמאל כביש קטן, המעבר מתאים לרכבי שטח, אפשר גם מכביש 465 (חוצה בנימין), רק בשישי ושבת, שטח אש. במקום לפנות צפונה לאנדרטת אלכסנדורני, פונים ימינה לדרך יער משובשת עד לבריכת החורף.

dubi zakai 1

Share Button


אודות


'מקום/ יער בהפרעה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11