dubi zakai

טיול עירוני/ בזכות חיל החלוץ הניו זילנדי

ראשון לציון. מי שחרר את ראשון לציון מהכיבוש התורכי במלחמת העולם הראשונה? איך ניו זילנד מתקשרת לראשון לציון? ומה קרה ליד השקמה בדרך לפלמחים?

31.10.1917, מלחמת העולם הראשונה מתחוללת גם בארץ. חיל המשלוח הבריטי, בפיקודו של הגנרל אלנבי, פרץ את קו ההגנה התורכי ליד באר שבע. חילות החלוץ של  יחידות הרובאים הרכובים מאוסטרליה וניו זילנד דהרו (על סוסים) צפונה לכיוון יפו… מה קרה בקרב הזה? ומה זה בכלל קשור לראשון לציון?

הכביש החדש שנסלל לפלמחים עובר ליד מתחם מעוין שורק, החנות הענקית של איקאה. לפני הפנייה לאיקאה ניצב עץ שקמה ענק, סביבו נבנתה מרפסת אבן גדולה ושביל ארוך נמתח אליו. על קיר הבטון שעולה אל העץ, שלט המספר את הסיפור המופלא של חיל החלוץ הניו זילנדי. כאן, בדרך לפלמחים, התרחש סיפור היסטורי ועיריית ראשון לציון בחרה להנציח את האירוע באתר מיוחד בדרך לפלמחים.

כאמור, הימים הם שלהי אוקטובר, שנת 1917. מלחמה קשה מתרחשת בארץ בין הצבא האנגלי לבין הצבא התורכי. התורכים מתבצרים בעמדות חפורות היטב. העמדות פרוסות בשטח שבין ראשון לציון, נס ציונה וחולות פלמחים. הוקמו חפירות וביצורים של התורכים בין המטעים של ראשון לציון. שלושה ראשי גדודים של פרשי ניו זילנד יצאו לתקיפה וגדוד אחד התקדם לעבר נס ציונה. השני, לעבר גבעות הכורכר והשלישי, לעבר הגבעות שעליהם נמצא היום היישוב נטעים. כך דהרו הרובאים הניו זילנדיים, חשופים לקליעים מול מקלעי התורכים, התורכים היו חפורים היטב בשוחות. קרב אכזרי התפתח כשהחיילים האמיצים מניו זילנד נאחזו בגבעות החשופות, תמרנו עם הסוסים בין הכדורים השורקים ואחרי לילה ספוג-דמים נסוגו התורכים מהאזור.

למחרת שוחררה ראשון לציון על-ידי הפרשים מניו זילנד. חמישים הרוגים, זה היה מחיר הקרב עם התורכים וכמו כן, פצועים רבים. חיל הרובאים מאוקלנד, ניו זילנד, ניצח בקרב אך רבים מהם נהרגו. הקרב קיבל את השם "קרב עיון קרא", ונחשב כקרב הגדול ביותר שהיה בארץ ישראל שבו השתתפו חיילים מניו זילנד.

ליל הקרב זכור כלילה של כאב וזעקות פצועים. באותו לילה נחפרו קברים טריים ליד ראשון לציון, (היכן שאיקאה היום), תושבי ראשון לציון של אותה תקופה כיבדו את המקום, זכרו את הלוחמים מניו זילנד והקימו גדר מסביב לקבריהם של הלוחמים. אחרי זמן ביקשו הבריטים להעביר את שרידי הגופות לבית-הקברות הבריטי הגדול ברמלה.

סיפור הקרב חרוט בשלטים גדולים שעל קיר הבטון. ליד השלטים יש תצלום מאותה תקופה שבו נראה חייל חבוש בכובע רחב שוליים רכוב על גב סוס. עץ השקמה הקשיש זכה לכבוד. שביל קטן נסלל ממגרש החנייה והוא מטפס אל רחבה גדולה שהיא כעין מרפסת ענקית שבמרכזה עץ השקמה הענק. את הגזע העבה, נדרשים ארבעה גברים כדי להקיפו. זהו העץ העתיק שבוודאי זוכר את הקרב וענפיו הגבוהים ללא ספק זוכרים את החיילים המסתערים על עמדות התורכים. כדאי שגם אנו, המטיילים, נחלוק כבוד ורגע של דומיה לזכרם של החיילים הניו זילנדיים האמיצים.

dubi zakai 1

איך מגיעים: כביש 431 מוליך מערבה אל קיבוץ פלמחים, לפי השילוט. כדי לא להסתכן בנתיב התנועה המהיר לפלמחים, רצוי להיכנס בכניסה הראשונה לאזור התעשייה – מעוין שורק (איקאה) – עם הכיכר הראשונה עם פסל מטוס הקרב הממריא, פונים מערבה אל מגרש חנייה גדול. נוסעים עד הסוף ומגיעים אל תחילת השביל, לאתר הזיכרון לחייל הניו זילנדי ממלחמת העולם הראשונה.

זיכרון ראשוני: בשנת 1915 סייר ג'מאל פשה המושל התורכי העליון, במושבה, והתפעל מאוד מהתפתחותה. בעת קבלת הפנים שנערכה לו בבית הפקידות, הוא הכריז שהוא תורם את שטח החולות המערביים למושבה.

(פורסם בספר טיול ראשוני, הוצאת עיריית ראשון לציון, 2014)

Share Button


אודות


'טיול עירוני/ בזכות חיל החלוץ הניו זילנדי' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11