dubi zakai6

טיול/ להציץ לשכנים

הכפר הבדואי ערמשה, כמעט נושק לגבול לבנון. ממנו יוצאים כבישים רזים לג'ורדיח ולא-נואקיר, אלה המקומות בהם אפשר להציץ (בזהירות) מגבוה לשכנים, הלבנונים כמובן.

מארובות הבתים הגולשים במדרון אל ערוץ נחל נמר, כבר רואים עשן קל המסתלסל מבתי האבן הגדולים, זהו הכפר ערמשה, בימים אלה של ראשית החורף ברמת אדמית, שם נח כפר קר מאוד. תנורי העץ הגדולים כבר מעכלים את העצים הנשרפים והריח העץ מרחף מעל הכפר. הכפר ערמשה נמצא בקצה הכביש המפותל העולה לרמת אדמית, תחילתו בכביש הצפון, כביש קטן צר מאוד שחוצב דרכו בין סלעים כבדים, ויער אלונים שחלק מהם ביקעו את הסלעים הכבדים. הכביש מטפס וחוצב את דרכו בקירות המצוק, לעיתים, באחד העיקולים  מתגלים נופי בקעת שפע. בצד שמאל תהום תלולה, שביל צר מאוד מהלך על האוכף וגולש למערת נמר ונחל נמר.

 dubi zakai 5 (4)

בכפר ערמשה גרים בדואים, הבדואים הגרים כאן שונים מאחיהם בדרום הארץ. כאן לא תראו אוהלים עשויים מצמר עיזים וגמלים, ריח המדורות לא נישא באוויר. גם הקפה וגללי הגמלים לא נראים כאן, אין גמלים. תושבי הכפר גרים בבתים מסודרים, בתי קומות נאים. הקפה של הבדואי בערמשה מתבשל על הגז, טעמו אינו נופל מהקפה של הבדואי בדרום הארץ. חלק מתושבי הישוב בעלי השכלה אקדמאית, אחדים מתהדרים גם בתואר שני מאוניברסיטת חיפה. אין הם לבושים בבגדים המסורתיים של הבדואים, רובם, מדברים עברית רהוטה ורואים כאן את ביתם, בכפר שעל הגבול. חלק מהגברים משרת בכוחות הביטחון, הם מחוברים בקשר אמיץ עם הישובים בסביבה.

ברחוב הראשי מסגד, בעל כיפה גדולה ונטול צריח. ליד כל בית מסודרות ערימות של עצים להסקה, ארובות מזדקרות מכל בית. סביב הבתים פזורים בוסתנים של דובדבנים, תפוחים, וסוכות גפנים. בכמה בתים תלויות שרשראות עלי טבק המתייבשים באוויר הצלול. מעבר לגדר הגבול נראות כמה מובלעות ישוב לבנוניות.

בתי הכפר ערמשה פרושים על שלוש גבעות, מעט צפונה משם הכפר ג'ורדיח שנח על גבעה סלע גבוהה כ-500 מטר מעל פני הים. הכפר נטוע בתוך נוף פסטורלי וכביש ציורי מוליך לקומץ הבתים. השכנים הקרובים דווקא הכפר הלבנוני מעבר לגדר, דהרת אל מע'ר. מעבר לגדר הגבול רואים ילדים לבנונים משחקים, לצד בתים נאים. מי שעומד על קצה הגבעה, יכול להקיף במבט 360 מעלות של יופי כפרי ולהרחיק ראות מערבה עד הים. לצד עץ קשיש בפרשת דרכים קברו של קדוש, ענפי העץ מקודשים לבדואים ועליהם תלויים פיסות בד עם בקשות מהקדוש. במרחק קצר משם יש נקודת תצפית מרהיבה על בתי לבנון. במקום מתקיימים סיורים ואירוח בבתים, (כדאי לשאול את אחד התושבים המקומיים). לא רחוק משם על גבעה נוספת בתי הישוב נוואקיר, מספר בתים, עם נוף קדומים.

dubi zakai 1 (5)

איך מגיעים: נוסעים על כביש 4 צפונה מנהריה, בצומת בצת פונים מזרחה לכביש הצפון 899. פונים צפונה לכביש 8993 לאדמית ובקצה הכביש ערב אל ערמשה.

בסביבה 1: הכביש העולה לערמשה (8993) נחשב כאחד היפים בארץ. בעליה, לפני הכניסה לישוב אדמית נמצא אחד מאתרי התיירות המוכרים בארץ, מערת קשת. ממערת קשת תצפית מרהיבה על סולם צור, קו החוף, בימים עם ראות טובה אפשר לראות עד חיפה. השביל ההולך למערה עשוי מבטון, ומאפשר גם לנכים בכיסאות גלגלים ועגלות ילדים להגיע למקום בקלות.

בסביבה 2: יער חניתה, בכביש העולה מצומת חניתה (מהעיירה שלומי), כביש 8990, מיד אחרי שעוברים את בתי שלומי, נכנסים ליער חניתה. ביער קק"ל אתר יפה שמשחזר את ימי חומה ומגדל, לזכר ההתיישבות הראשונה במקום. ביער יש הפנייה בשילוט למעיין היפה, 'עין כובשים', מעיין הנובע מבריכה קטנה ומימיו גולשים לעוד שתי בריכות קטנות, מסלול הליכה של 10 דקות מהחלק התחתון ועד לנביעה. נקווה שעם הגשמים האחרונים המעיין יחזור לנבוע.

Share Button


אודות


'טיול/ להציץ לשכנים' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11