‏‏כרתים 2 020 - עותק

חו"ל/ כרתים של מעלה

מאסנו בהמולת הרחוב והנופשים, התרבות האמריקאית חדרה לכל 'גלידריה' בעיר העמוסה, המוזיקה של זורבה היווני התנגנה מכל טברנה עד לזרא. חיפשנו קצת שקט וביקשנו הרבה יוון של פעם עם יופי פשוט ואוכל כפרי. הרים של כרתים

ניקוס, בעל טברנה קטנה הצמודה לכנסייה בכיכר המרכזית של הכפר הזעיר 'מוקוס', (שם הכפר בעייתי מעט לישראלי דובר עברית, אבל שרואים את הכפר המילה 'מוקוס' מקבלת משמעות אחרת.) מוקוס, כפרון זעיר שטמון היטב בין קפלי ההרים הגבוהים מעל 'חוריסנוס'. בכביש העולה ל'מוקוס' לצד הדרך חניוני תצפית המשקיפים על העיר הגדולה 'חורסינוס' שגולשת לים הכחול, חלק מהעיר בנוי על לשון יבשה חצופה הנשלחת פנימה למרחבי הים.

באותו ביקור גרנו בעיר הגדולה ומאסנו בהמולת הרחוב והנופשים, התרבות האמריקאית חדרה לכל 'גלידריה' בעיר העמוסה והמוסיקה של זורבה היווני התנגנה מכל מיני טברנה. חיפשנו קצת שקט וביקשנו הרבה יוון של פעם, יופי פשוט ואוכל כפרי, לכן נדדנו אל ההרים המקיפים את 'חוריסונוס' ונסענו בדרך היפה עולה לכפר 'מוקוס'. בלב הכפר מסעדה קטנה והסבנו אל השולחנות הנשלחים אל כיכר העיר, זו המסעדה של ניקוס.

dubi zakai 2dubi zakai 4

סלט יווני שאשתו הכינה ברגעים, צ'יז'יקי שטעמו מגרה את חיכי בכל פעם שצף הזיכרון, שעועית טבולה בחומץ. ניקוס חייכן, גילה סקרנות (תירותית) ישב איתנו ליד השולחן, בכל דקה היה מניף את ידו לשלום לאחד הכפריים ומוסיף 'קאלמרה' מתנגן, "הישראלים" הסביר לנו בכובד ראש "מגיעים לבתי המלון בעיר החוף 'הוריסינוס', (נמצאת מזרחית מעיר הבירה 'הרקליון'), אחרי שהם 'מטגנים' עצמם בשמש בשעות היום בערב יוצאים לטברנות שליד הנמל, בדרך כלל המחיר שם גבוה והמקום נודף ריח תיירותי". ועכשיו מגיע הפתרון על פי ניקוס: "ואתם" החמיא לנו "נסעתם מחצית השעה מהעיר והגעתם למקום אחר". כאן התרומם ואחז בדגל יוון "כאן זו כרתים האמתית" וניקוס צדק. הכפר הקטן שונה מהערים שעל קו המים, עטוף בהרים גבוהים שגובהם כ-1600 מ', מגיעים אליהם בעזרת רכב שכור או טוסטוס רעשני. מחצית השעה ואתם בלב כיכר כפרית, שם יושבים קשישים תחת עץ הדולב ענק, לוגמים בקשית את הקפה הקר 'פראפה'. זו רק טעימה מהיופי שתיירים מחמיצים, מהכפר הציורי מוליך כביש צר ומשובש לרמת 'לאסיתי' זו רמה כעין שולחן ענק על ההרים במרכז האי. הרמה היפה מתנשאת לגובה כ-900 מ', הצופים בה מרחוק יראו כעין שמיכת טלאים יפיפייה מראות השדות החקלאיים התחומים בצבעים שונים. בעונה זו העננים כבר גולשים ונושקים לשדות ולבוסתנים, מרחפים בקלילות מעל הרמה, נוגעים בשבשבות הרוח, כ-7000 שבשבות פזורות על רמת 'לאסיתי'. טחנות רוח הקטנות המפעילות משאבות, סכרים, מעלות מים מבארות ומזרימות אותן בתעלות קטנות להרוות את בוסתני הפרי. כעשרים כפרים על הרמה הגדול בהם 'טזרמיאדו' שמספר תושביו אינו עולה על 1500, החיים המודרניים כאילו עצרו במדרונות התלולים של ההרים, מחוץ לכפרים, בכל כפר כמה טברנות המסתתרות בצל עצי דולב ענקיים. כנסיות עתיקות ויפיפיות חלקן המצויר מופרד על ידי קיר עם פיתוחי עץ מרהיבים,

פעמונים מעודנים ששולחים דינדון מעודן אל מרחבי ההרים הירוקים. הטברנה של ניקוס פונדקיס, למשל, משמשת גם כצינור מידע חשוב, מיקומה במרכז הכפר ונוסף לאוכל המצוין והראקי שצורב את הגרון אפשר לקבל דיווחים מעודכנים על אירועים בכפרי הסביבה. תהלוכת, חתונה, מקומית ונקודות בהרים ששווה לבקר בהם. לא רחוק משם נמצאת מערת 'דיקטאון', מערת נטיפים שגולשת לעומק של 100 מ' מתחת לפני האדמה, המערה שימשה לסגידה פולחנית וגם מקור מסתורי לסיפורי המיתולוגיה היוונית.

רק התיירים שטורחים לעלות להרים מגלים את כרתים האמתית, כפרים יוונים שהקדמה נעצרה בכניסה אליהם ולא קלקלה אותם, הנהיגה בדרכים כפריות קטנות דורשת מהנהג יכולת נהיגה טובה. בכל אותן מקומות יש מפגש עם כפריים מקומיים, חלקם מבין רק יוונית, משך כל חייהם לא עניין אותם לצאת מתחומי הכפר לעיר הבירה 'ארקליון'. עדין נוסעים בטנדרים ישנים או ב'טוק טוק' עתיק שמונע בנפט, מחצית מיומם "הקשה" מבלים קשישי ההרים בטברנה, תחת עצי דולב ענקיים מנהלים את האי, את יוון ועל פי דרכם את העולם. במכולת הכפר לא מדברים מילה באנגלית אבל יחייכו אליכם במבוכה ובעזרת שפת הידיים תשיגו כל מה שתבקשו. במאפייה הקטנה תכירו את האופה, תקנו לחם תירס ריחני ומתוך פח זיתים עתיק ישלפו לכם נתח של גבינה מלוחה שעושה בעלת המקום.

dubi zakai 3dubi zakai 6

כרתים הוא האי הגדול והדרומי ביוון. במפה נראות אצבעות חצי האי פלופונס נשלחות אל כרתים, האי נח בעצלתיים כאילו תוחם בצורתו המתוחה את האצבעות הארוכות של הפלפונס, האי כרתים רזה ומתוח. אורכו כ-260 ק"מ, מותניו צרות בין 30 -60 ק"מ. כרתים נחשב למגוון בין האיים היווניים, היוונים מגדירים אותו כיוון המוקטנת. כחצי מיליון נפש של יוונים גאים ואוהבים את ארצם, אבל בעיקר מסבירי פנים. בגלל ריחוקו מיוון התפתחה בו תרבות מעט שונה, המוסיקה שמתנגנת כאן יוונית מעורבבת בקצבים סלאביים. הריקוד המקומי נמרץ, מהיר, ויחד עם זאת עדין, מחזר ועוגבני. החוף הצפוני, שפונה אל "אצבעות" הפלפונס ביבשת מאוכלס בשורה של כפרים תיירותיים, את השלווה והיופי מוצאים בהרים. במרכז האי שרשרת הרים שמתנשאת לגובה של כ-2,500 מ', במדרונות הירוקים נאחזים כפרים קטנים בתיהם מבהירים בלובן הסיד. באותם כפרים המסחור התיירותי טרם נגע בהם, הנופים מזכירים את שורות הכרמים הנטועים של 'פרובנס'. אם בחרתם לגור באחד הצימרים בהרים תוכלו לצאת מדי יום בכיוון אחר, לטפס לכפרים עתיקים, לפגוש שם את היוונים האמיתיים ולהנות ממנעמי הכפר. אם תרדו אל מפרץ איווס ניקלאס תוכל לראות את האי ספינלונגה, שהיה פעם מושבת המצורעים מבודדת, עלילת הספר "האי של סופיה" מסופרת עליו. או להגיע ל'אלונדה', כפרון קטן שאצבע אלוהים נגעה בו, פנינת יופי עטופה בצמחיה, מפרצים ווילות נופש שגולשות עד לים.

Share Button


אודות


'חו"ל/ כרתים של מעלה' אין תגובות

תהיו הראשונים להגיב על הכתבה

?תרצו לשתף את המחשבות שלכם

האימייל שלכם לא יפורסם.

dubi zakai 11